forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

bătaie intre prepelite

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
AutorMesaj
LauraB
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Data de inscriere : 01/02/2011

MesajSubiect: sobolan la prepelite   Mar Apr 26, 2011 1:53 am

Nu le tii in custi prepelitele?Sunt pe sol?
Sobolanul nu cred ca se prinde cu lipici,cu atat mai mult daca are sursa de hrana in incaperea respectiva nu o sa il tenteze sa manance ce pui tu acolo pe lipici(nuca,salam sau altceva).La farmacia veterinara se gaseste niste mancare care omoara sobolanii,sub forma de ciocolata rotunda de marimea unei nuci ,de culoare albastra.Dar grija mare sa nu ajunga sa manance si prepelitele,ideal ar fii pana il prinzi sa le tii inchise inntr-o cusca.BAfta
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Mar Apr 26, 2011 4:51 am

O solutie mai eleganta o reprezinta un aparat cu ultrasunete special pentru alungarea rozatoarelor. Nu costa mult si sunt eficiente (am un prieten care are o hala-depozit cu biscuiti si alte bunatati si are problema rozatoarelor rezolvata cu un asemenea dispozitiv (soareci sau sobolani acolo ar insemna mii de euro de marfa nevandabila, compromisa). affraid

Nu am testat efectul unor asemenea dispozitive asupra prepelitelor, dar din ce am inteles nu e nicio problema. Nu afecteaza nici macar cainii sau pisicile. Intrebati producatorul, totusi. Sunt de diferite marimi si intensitati, in functie de cat de mare este spatiul care trebuie protejat. In cateva zile, toate rozatoarele vor fugi de la dvs... bounce

Exemple:
http://www.anti-rozatoare.ro/rozatoare.html
http://www.ultrasunete.com/produse_antirozatoare.html
http://soricel.ro/categorie/Anti-rozatoare-0.html
...asta la o cautare rapida pe internet; daca veti cauta, veti gasi ceva pe gustul dumneavoastra, sigur.

Mai exista si varianta gospodareasca, in care aveti nevoie de o pisica vrednica si care sa nu fie interesata si de prepelite. albino Desigur, exista si varianta cu chimicale (sugerata de colega LauraB) dar nu mi se pare grozav sa folosesc otravuri pe langa animalele mele... indiferent daca au contact cu otrava sau nu. Sobolanul poate sa manance, sa se ascunda si sa moara pe undeva sa nu-l gasesc, otrava mai ramane si pe sol oricat cureti etc. - daca pot evita otravurile si chimicalele in general, o fac cu draga inima. Totul cat mai eco...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
radu3006
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 16
Varsta : 49
Data de inscriere : 17/10/2010

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Mier Mai 18, 2011 3:11 pm

salut!

Ai incercat cu minunea aia de speriat sorecii? Influenteaza si pasarile?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Mier Mai 18, 2011 11:07 pm

N-am incercat ca n-avem soareci. Cand om avea (ca pana la urma unde sunt furaje tind sa apara si soareci, ma gandesc...) cred ca asta e prima varianta pe care o s-o aplic. Poate ne spune altcineva care o fi incercat deja, ma bucur sa invat din experienta altora. De-asta suntem aici bounce

Pana la urma ne-am procopsit cu un soricel, asa ca m-am tinut de cuvant si m-am dotat urgent cu un Pest Stop Duo Pro Pestrepeller. Am pus aparatul in functiune, pe setarea duala; nu se aude nimica (asa cum de altfel e si firesc, ca doar emite un zgomot infernal, 130 de decibeli, dar in afara spectrului perceptibil de urechea umana asa ca - evident - n-am ce auzi. Ledurile arata ca functioneaza... Deocamdata nu am ce vedea ca rezultate, ca soricelul n-a apucat sa faca cuib si sa se inmulteasca, cand o sa mai umblu la saci si e vreunul care nu-i impecabil o sa stiu Very Happy

Ultima editare efectuata de catre prepelitebv.ro in Dum Iul 17, 2011 1:55 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 101
Varsta : 34
Data de inscriere : 21/03/2010

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Joi Mai 19, 2011 4:00 pm

am incercat eu.....mi-a alungat toti soriceii, dar sobolanul e tot acolo. E prea mare si nu are pe unde sa fuga.Iar daca ii las cale de acces ma tem sa nu intre vreo pisica sa imi nenoroceasca pasarile.
P.S. Pasarile nu par afectate de aparat.Continua sa faca oua ca si inainte
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Mar Iun 07, 2011 7:34 am

Ne poti da detalii despre aparat? Mai ales referitoare la puterea / intensitatea emisa, sau suprafata pe care zice producatorul ca o protejeaza, sau ceva de ordin tehnic sa inteleg daca e din clasa ieftina sau performanta de aparate de gen. Cat a costat?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 35
Data de inscriere : 19/06/2011

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Vin Iun 24, 2011 2:47 am

Daca tin prepelitele inchise in cusca nu le poate ataca nu? Sau e posibil sa le atace printre ochiurile plasei?
Sus In jos
dallian76
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 40
Data de inscriere : 10/07/2011

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Dum Iul 10, 2011 11:01 am

gabrielbalc a scris:
Daca tin prepelitele inchise in cusca nu le poate ataca nu? Sau e posibil sa le atace printre ochiurile plasei?
am patit si eu sa gasesc prepelite moarte si lovite la cap sau la gat dar am ajuns la concluzia ca se omorau intre ele. asta dupa ce le-am urmarit. se gaseste cate una sa fie mai artagoasa. la inceput le tineam pe toate 50 impreuna{au mai ramas 30} acum le-am construit custi cu cate 8-9 femele si un mascul. chiar si asa se mancau intre ele. am urmarit care si cum si le-am tot mutat saracele animalute pana am gasit care si cu cine se impaca bine. acu nu mai am probleme. fii atent la masculi daca stau mai multi impreuna. e posibil sa li se puna "pata" la cate 2-3 odata pe aceiasi puicuta si o nenorocesc cu calcatul apoi se bat intre ei. ai grija caci is f rai si se omoara intre ei. am adunat destule victime. e de asemeni posibil ca si femelele sa nu se impace intre ele
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Dum Iul 10, 2011 1:52 pm

Deci pasarile s-au canibalizat in asa hal incat din 50 au mai ramas 30, si ne spuneti ca totul este perfect si ca n-au prea mai ramas destulde cat se se mai manance unele pe altele sau s-au saturat)?

Nici in momentul in care ati ramas cu aproape jumatate din prepelite nu v-ati gandit sa chemati un veterinar sa va explice cum e cu furajarea dupa ureche, de ce carentele nutritionale generaza canibalism in masa si ce trebuie sa faceti sa nu pierdeti 40% din animale? Cu tot respectul pentru dumneavoastra (ca simt ca doriti sa va implicati si asta e laudabil), ar trebui sa chemati veterinarul din zona dvs. si sa aveti o conversatie serioasa. Pentru binele pasarilor dvs. si pentru satisfactia lucrului bine facut, pentru dumneavoastra.
Sus In jos
dallian76
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 40
Data de inscriere : 10/07/2011

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Dum Iul 10, 2011 2:44 pm

prepelitebv.ro a scris:
Deci pasarile s-au canibalizat in asa hal incat din 50 au mai ramas 30, si ne spuneti ca totul este perfect si ca n-au prea mai ramas destulde cat se se mai manance unele pe altele sau s-au saturat)?

Nici in momentul in care ati ramas cu aproape jumatate din prepelite nu v-ati gandit sa chemati un veterinar sa va explice cum e cu furajarea dupa ureche, de ce carentele nutritionale generaza canibalism in masa si ce trebuie sa faceti sa nu pierdeti 40% din animale? Cu tot respectul pentru dumneavoastra (ca simt ca doriti sa va implicati si asta e laudabil), ar trebui sa chemati veterinarul din zona dvs. si sa aveti o conversatie serioasa. Pentru binele pasarilor dvs. si pentru satisfactia lucrului bine facut, pentru dumneavoastra.
au mai ramas 30 cu timpul dar nu ca s-au mancat intre ele ci din diverse motive. cateva le-am cumparat bolnave si nu au rezistat, apoi le-am cumparat pe rand nu am avut 50 din prima. am gresit ca am luat la inceput mai multi masculi decat femele,am cumparat albe si nu faceam diferenta intre sexe si se bateau intre ei. nu stiam ce si cum e cu ele, in nestiinta de cauza am luat si prepelite de zbor cu care se antreneaza cainii de vanatoare si mi-au zburat vre-o doua cand deschideam usa sa le fac curat sau sa iau oua, in fine o multitudine de peripetii. si apoi astea de zbor is mai mici si mai salbatice sunt mai artagoase si le ciupesc pe astea normale. cum le-am cumparat in diferite serii e normal ca alea noi sa nu se pupe-n cioc cu cele de-a casei. in fine incepand ca un novice fara sa am habar despre ce si cum am avut si pierderi precum si bucuria primelor oua. am uitat sa zic ca 4 masculi mai chipesi si artagosi i-am imprtit intre o supa si o fripturica asa.. de pofta. acum pasaricile is ok si se bucura ca se oua pt mine. mancarea le dau ce m-ai invatat cei care le cresc si le vand. apropo aici se vand cu 1,5 euro cele tinere, 1 euro puii mici iar mancarea ajunge la 10-11 euro 25 kg, in functie de combinatie.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Lun Iul 11, 2011 11:08 am

Preturile la pasari sunt aprox. ca pe la noi.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Dum Iul 17, 2011 1:56 pm

prepelitebv.ro a scris:
N-am incercat ca n-avem soareci. Cand om avea (ca pana la urma unde sunt furaje tind sa apara si soareci, ma gandesc...) cred ca asta e prima varianta pe care o s-o aplic. Poate ne spune altcineva care o fi incercat deja, ma bucur sa invat din experienta altora. De-asta suntem aici bounce

Pana la urma ne-am procopsit cu un soricel, asa ca m-am tinut de cuvant si m-am dotat urgent cu un Pest Stop Duo Pro Pestrepeller. Am pus aparatul in functiune, pe setarea duala; nu se aude nimica (asa cum de altfel e si firesc, ca doar emite un zgomot infernal, 130 de decibeli, dar in afara spectrului perceptibil de urechea umana asa ca - evident - n-am ce auzi. Ledurile arata ca functioneaza... Deocamdata nu am ce vedea ca rezultate, ca soricelul n-a apucat sa faca cuib si sa se inmulteasca, cand o sa mai umblu la saci si e vreunul care nu-i impecabil o sa stiu Very Happy

- am dat edit in loc de quote la mesajul initial de mai sus... acum fac si corectia. Atentie la neatentie Basketball
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Dum Iul 17, 2011 2:23 pm

Saracul soricel, sper ca are pe unde iesi.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Dum Iul 17, 2011 6:37 pm

Hahaha ... are What a Face
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Lun Iul 18, 2011 2:57 am

Atunci e bine pentru ca imi faceam deja griji pentru el cand am auzit ce ciudatenie de aparat folositi Surprised
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Lun Iul 18, 2011 3:23 am

Aparatul arata bine, de scump sigur nu-i ieftin, important e sa-si faca banii. Nu pot admite nicio sursa de contaminare a materiilor prime, asa ca mila sau ne-mila trebuie sa plece urgent de la furajele mele... Ei, era de asteptat, unde-s cereale pana la urma vin si soareci, era doar o problema de timp, indiferent cat de organizat sunt si cat de curat ma straduiesc sa tin. Speram ca programul de investitii din vara asta sa ne ridice si mai sus standardele de biosecuritate, asta e un domeniu in care investim permanent. Nu-i de joaca... bom
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   Lun Iul 18, 2011 3:30 pm

Sa speram ca aparatul il va alunga.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: bătaie intre prepelite   

Sus In jos

bătaie intre prepelite
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 2Mergi la pagina : Inapoi  1, 2
 Subiecte similare
-
» La Triajul Videle se taie vagoane
» M509: Excursie FeRoviaRa Bacau - Piatra Neamt - Bicaz [2008]
» Filmare din tren in luna aprilie 2009 pe M300 intre Cluj Napoca si Oradea
» M300:17 trenuri in 100 de minute la Ploiesti Vest[2008]
» Leandrul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: