forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

perioada lunga de timp intre eclozare

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
razvantac
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 27
Data de inscriere : 28/04/2010

MesajSubiect: perioada lunga de timp intre eclozare   Dum Mai 23, 2010 5:00 pm

buna ziua,
am pus un incubator cu oua de prepelita si dupa calculele mele pui trebuiau sa eclozeze pe data de 19 dar si astazi dupa 5 zile inca mai ies din oua...stiti care ar fii o explicati.....?
multumesc anticipat!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
bilascu5
membru bronce
membru bronce

Numarul mesajelor : 51
Varsta : 54
Data de inscriere : 27/02/2010

MesajSubiect: apropo   Lun Mai 24, 2010 4:29 am

apropo de intrebarea asta.... as vrea sa stiu si eu daca cele 16 zile incep a se numara din ziua cind se pun la incubator? sau de la momentul cind s-a ouat?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.szekely.webgarden.ro
razvantac
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: perioada lunga de timp intre eclozare   Lun Mai 24, 2010 4:41 am

cele "16" zile se pun din ziua in care leai pus la incubator. Very Happy dar pe mine ma prinde o luna si tot mai ies pui
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 104
Varsta : 33
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: perioada lunga de timp intre eclozare   Lun Mai 24, 2010 6:34 am

Eu am 2 incobatoare: unul ce indica temperatura si unul fara termometru. Le-am pus rand pe rand. Prima data l-am pus pe cel fara term. si cand a fost termenul, doar o zi a trecut peste, si au iesit toti puii; celalalt aproape 3 zile dupa termen a tot scos...problema este ca s-a luat curentul chiar inainte cu o zi de a iesi din oua...au iesit puisori, insa in comparatie cu primul incubator, al doilea a scos mai putini pui.
Sus In jos
razvantac
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: perioada lunga de timp intre eclozare   Lun Mai 24, 2010 12:57 pm

din cat in cat timp ai stropit ouale?
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: perioada lunga de timp intre eclozare   Mar Mai 25, 2010 9:40 am

razvantac a scris:
din cat in cat timp ai stropit ouale?

incubatoarele are 2 canale...pana la 14 zile pun apa calduta intr-un canal si intorc ouale de 2 ori pe zi...dupa aceea, pun apa in ambele canale si am o pompita si stropesc ouale; cand ies puii, de cate ori deschid incubatorul stropesc ouale cu pompita pe care o tin in incubator ca apa sa aiba temperatura 38 grade.
Sus In jos
razvantac
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: perioada lunga de timp intre eclozare   Mar Mai 25, 2010 1:06 pm

tot asa am facut si eu numai ca ultimii pui cu toate ca ii udam nu mai aveau puterea sa sparga toata coaja(udam puii din jumatate in jumatate de ora)......am ajutat cativa dar au murit...am patit asa cu vreo 20... Crying or Very sad
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: perioada lunga de timp intre eclozare   Mar Mai 25, 2010 2:12 pm

razvantac a scris:
tot asa am facut si eu numai ca ultimii pui cu toate ca ii udam nu mai aveau puterea sa sparga toata coaja(udam puii din jumatate in jumatate de ora)......am ajutat cativa dar au murit...am patit asa cu vreo 20... Crying or Very sad

...Eu cred ca din cauza ca ai deschis incubatorul din jumate in jumate de oua. Eu il deschid tot la 2-3-4 ore.
Sus In jos
razvantac
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: perioada lunga de timp intre eclozare   Mier Mai 26, 2010 9:14 am

sper ca asta a fost si nu alta problema mai grava....data viitoare incerc sai ud mai rar.. Very Happy
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: perioada lunga de timp intre eclozare   Mar Apr 26, 2011 7:19 am

Cu cat e udata membrana mai des, cu atat mai bine. Se poate face si din ora in ora, cu pulverizatorul. Puii se pot lasa la uscat in incubator max. 24 de ore sau se pot lua imediat ce au iesit din ou. Noua ni se pare mai usor de lucrat daca ii luam imediat. Nu, nu e nicio problema, numai sa le asiguri caldura optima... Puii se pot ajuta sa iasa, sub conditia ca stii ce faci (e putin mai complicat). Daca membrana este inca vascularizata, sfatul e sa nu interveniti. La restul, nu fortati desprinderea de coaja. Daca scoateti capacul pe care il decupeaza puiul e suficient, de regula (pana capatati experienta).
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: perioada lunga de timp intre eclozare   

Sus In jos

perioada lunga de timp intre eclozare
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» O calatorie prin defileul Jiului pe timp de iarna
» M509: Excursie FeRoviaRa Bacau - Piatra Neamt - Bicaz [2008]
» Filmare din tren in luna aprilie 2009 pe M300 intre Cluj Napoca si Oradea
» Ce camera de filmat/pozat folositi
» Întrebări şi răspunsuri

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: