forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

Temperatura scazuta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
dianacorbeanu
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 35
Data de inscriere : 10/06/2010

MesajSubiect: Temperatura scazuta   Joi Iun 10, 2010 6:59 am

Buna,
Sunt foarte noua in ale prepelitelor,am 5 oua de prepelita la clocitoare(impreuna cu 60 de gaina)si mare o nelamurie.

Cele 14 zile de clocit s-au implinit ieri, dar niciun semn de la eventualii puisori. Cred ca stiu care e problema: in primele 5 zile de stat in clocitoare temperatura nu a fost ok, adica era undeva pe la 35 grade si mi-am dat seama doar dupa aceast timp.
Imediat am chemat pe cineva si s-a rezolvat dar mi-e teama sa nu fi fost prea tarziu.
Are rost sa mai astept? Oare au murit embrionii sau doar ies mai tarziu?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Pavel_2502
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 104
Varsta : 33
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: Temperatura scazuta   Joi Iun 10, 2010 2:41 pm

dianacorbeanu a scris:
Buna,
Sunt foarte noua in ale prepelitelor,am 5 oua de prepelita la clocitoare(impreuna cu 60 de gaina)si mare o nelamurie.

Cele 14 zile de clocit s-au implinit ieri, dar niciun semn de la eventualii puisori. Cred ca stiu care e problema: in primele 5 zile de stat in clocitoare temperatura nu a fost ok, adica era undeva pe la 35 grade si mi-am dat seama doar dupa aceast timp.
Imediat am chemat pe cineva si s-a rezolvat dar mi-e teama sa nu fi fost prea tarziu.
Are rost sa mai astept? Oare au murit embrionii sau doar ies mai tarziu?

Perioada de clocire este de 16-17 zile. Daca ouale tale au fost bune de incubat trebuie sa mai astepti, poate va mai intarzia 1-2 zile peste termen.
Eu am avut incubatorul cu 80 de oua si, a 2-3 zi parca, de cand le-am pus s-a luat, s-a luat curentul de la ora 10 pana la ora 17...timp in care nu am fost acasa si , evident , ouale s-au racit...mi-au iesit cca. 40 de puisori...
Ps. Bine ai venit, si, asteptam sa ne spui vesti bune!
Sus In jos
razvantac
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 27
Data de inscriere : 28/04/2010

MesajSubiect: Re: Temperatura scazuta   Joi Iun 10, 2010 4:33 pm

eu am pus un incubator cu oua de prepelita si pui au inceput sa iasa abea dupa 18 zile ...si au termiat undeva pe la 21.am avut ghinionul sa se opreasca curentul de vreo 7 -8 ori(in total 18 h) cu toate ca stau in oras.depinde acum si cat de vechi erau ouale pe care leai pus.

Bine ai venit! Very Happy
Sus In jos
dianacorbeanu
nou membru
nou membru

MesajSubiect: Re: Temperatura scazuta   Vin Iun 11, 2010 6:16 am

Multumesc pentru raspunsuri, sper sa iasa ceva, chiar daca ouale sunt putine.
Ouale erau de 1 sapt cand le-am pus la clocit,cred ca sunt ok din punctul asta de vedere.
Ramane sa ma laud cu "recolta" in cateva zile Smile
Sus In jos
dianacorbeanu
nou membru
nou membru

MesajSubiect: Pui mort   Lun Iun 14, 2010 2:43 am

Aseara am auzit mici ciocaneli venind dispre incubator si spre incantarea mea, unul din cele 5 oua de prepelita era ciocnit.
Am completat apa si apoi l-am lasat in pace. Din pacate de dimineata puiul nu avansase cu iesitul din ou, nu se mai misca si nu se mai auzeau ciocanelile. Din cate imi dau seama eu, este mort.

Am gresit eu cu ceva? Temperatura e in continuare 38 grade, apa in ambele valve. Trebuia sa il ajut cumva sau nu trebuia sa ma ating de oua? Nu stiu ce trebuia sa fac in plus.
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 101
Varsta : 34
Data de inscriere : 21/03/2010

MesajSubiect: Re: Temperatura scazuta   Lun Iun 14, 2010 12:18 pm

eu zic ca trebuia sa-l ajuti.Probabil nu ai avut suficienta umezeala si puii nu au reusit sa sparga coaja
Sus In jos
razvantac
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 27
Data de inscriere : 28/04/2010

MesajSubiect: Re: Temperatura scazuta   Lun Iun 14, 2010 2:38 pm

cand vine perioada iesirii din oua ,umiditatea trebuie sa fie f mare...80-90%(eu stropesc ouale cu un pulverizator in care este apa la 40 grade Very Happy )
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Temperatura scazuta   

Sus In jos

Temperatura scazuta
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Vagoane seria 20-49 2xx (epoca 2,climatizate,usi autom)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: