forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiţi | 

inceputul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
prepelisor
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 32
Data de inscriere : 10/06/2010

MesajSubiect: inceputul   Joi Iun 10, 2010 4:40 pm

buna sunt la inceput si vreau sa cresc 200 de pui. Ce sfatrui i-mi dati? Shocked sunt atent la ce m-a sfatuiti
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
razvantac
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 28
Data de inscriere : 28/04/2010

MesajSubiect: Re: inceputul   Joi Iun 10, 2010 4:48 pm

bine ai venit!
din experienta pe care o am eu unul dintre cei mai importanti factori care afecteaza in mod direct puii este caldura.aceasta in primele zile trebuie sa fie de 40 de greade.lumina as purea spune ca este al doilea...primele 40 -45 de zile trebuie lumina non stop;vitaminele nu trebuie sa lipseasca.sa nu uitam si de igiena! Very Happy
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 101
Varsta : 34
Data de inscriere : 21/03/2010

MesajSubiect: Re: inceputul   Joi Iun 10, 2010 4:59 pm

-lumina sa fie data de 2-3 becuri astfel incat puii sa nu se ingramadeasca la un singur bec caci astfel vor muri sufocati.
-Neaparat vitamine in apa si concentrat de crestere in mancare
-curatenie din 2 in 2 zile
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 35
Data de inscriere : 19/06/2011

MesajSubiect: Re: inceputul   Mar Iul 05, 2011 8:38 am

Daca pun 2 becuri de ce putere sa fie pentru ~100 pui sa zicem?
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 131
Data de inscriere : 21/11/2010

MesajSubiect: Re: inceputul   Mier Iul 06, 2011 5:27 am

gabrielbalc a scris:
Daca pun 2 becuri de ce putere sa fie pentru ~100 pui sa zicem?
.
cel mult 60w pentru ca dak pui de 100w se poate sa degaje multa caldura si atunci nu-i bine insa asta depinde si de ce adapost le faci. da mai multe detalii despre locul in care vrei sa-i cresti pana ii muti in custi ca sa te pot lamurii mai bine
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Mier Iul 06, 2011 7:34 am

Pai as vrea sa ii tin intr-o cutie de carton deocamdata. Ma astept sa imi iasa in jur de 100-120 de pui.
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 131
Data de inscriere : 21/11/2010

MesajSubiect: Re: inceputul   Sam Iul 09, 2011 3:23 pm

gabrielbalc a scris:
Pai as vrea sa ii tin intr-o cutie de carton deocamdata. Ma astept sa imi iasa in jur de 100-120 de pui.
bun dar cand vor creste tot in cutie vrei sa le tii?
daca tot la cutie ai ramas iti sugerez sa pui un singur bec de 60w sau doua de 04w dar in colturi separate dak cutia e mai mare
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ecoprepelite.ro
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Sam Iul 09, 2011 11:26 pm

Pai cand cresc nu o sa ii mai tin in cutie. Le voi tine in custi speciale. Sunt suficiente 2 becuri de 40w pentru lumina/caldura?
Sus In jos
dallian76
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 41
Data de inscriere : 10/07/2011

MesajSubiect: Re: inceputul   Dum Iul 10, 2011 11:08 am

daca e prima experienta incearca sa cumperi prepelite cat mai aproape de maturitate,sa aiba cel putin o luna, asa incep sa se deosebeasca masculii de femele,si stii ce cumperi. asa dupa aprox. o luna deja o sa ai primele bucurii, ai timp sa te acomodezi cu ele si sa te gandesti dupa aia la puiii care poti sa ti-i incubezi si sa-i cresti singur, acumuland experienta si sortand sfaturi alegand care e mai bun pt tine. apoi daca merge treaba si incepi sa mai si vinzi, ai sa vezi ca o sa renunti la cutii in favoarea unor solutii mai bune si o sa faci investitia mai usor de suportat. parerea mea
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Dum Iul 10, 2011 1:55 pm

Deja am de ~2 luni 6 gainuse si un cocos care le-am luat mature.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: inceputul   Dum Iul 17, 2011 7:09 pm

prepelisor a scris:
buna sunt la inceput si vreau sa cresc 200 de pui. Ce sfatrui i-mi dati? Shocked sunt atent la ce m-a sfatuiti

Viziteaza 1-3 crescatorii organizate bine (sunt cam 10-15 prin tara). Vezi cum au facut altii si "fura meseria".
Incearca sa afli raspunsuri la toate intrebarile tale de la persoane care pot da sfaturi competente (sunt vreo 50 in tara) si care sa fie dispuse sa-ti ofere consultanta (aici deja e mai complicat, ca multi nu spun multe lucruri, dar la fel de adevarat e ca numai cine nu cauta nu gaseste ajutor).
Nu folosi carton la pui. Mai exact, fa-ti un sistem in care puii sa nu aibe contact cu dejectiile si sa nu se ude / inece la adapare. Vezi cateva maternitati de calitate si o sa te prinzi singur ce vreau sa spun. Le vezi urmand primul sfat. Bafta!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Dum Aug 07, 2011 2:34 am

dallian76 a scris:
daca e prima experienta incearca sa cumperi prepelite cat mai aproape de maturitate,sa aiba cel putin o luna, asa incep sa se deosebeasca masculii de femele,si stii ce cumperi. asa dupa aprox. o luna deja o sa ai primele bucurii, ai timp sa te acomodezi cu ele si sa te gandesti dupa aia la puiii care poti sa ti-i incubezi si sa-i cresti singur, acumuland experienta si sortand sfaturi alegand care e mai bun pt tine. apoi daca merge treaba si incepi sa mai si vinzi, ai sa vezi ca o sa renunti la cutii in favoarea unor solutii mai bune si o sa faci investitia mai usor de suportat. parerea mea
Am scos deja 2 serii de pui. Prima serie mi-au iesit 82 de pui din 165 de oua iar a doua 41 de pui dein 65 de oua. Cei din prima serie au deja 4 saptamani iar cei din a 2-a sunt de ieri.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Lun Aug 08, 2011 12:49 am

De ce asa rate mici de eclozare, care-i problema?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Mar Aug 09, 2011 12:17 pm

Problema e ca am cumparat ouale , oua care erau destinate consumului nu pentru incubatie.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Mier Aug 10, 2011 2:53 am

Au apucat sa fie refrigerate? Am mai auzit de cineva care a pus la incubat oua din supermerket... Pai de ce nu ati luat oua de incubat??? Pretul per pui scos e tot acolo, munca e la jumatate...
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Mier Aug 10, 2011 8:02 am

Acestea probabil nu au fost refrigerate si nu sunt din supermarket ca atat ma duce mintea. Le-am luat de la 2 crescatori diferiti dar nu stiu ce procent de cocosi aveau de aia zic ca sunt de consum.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Joi Aug 11, 2011 4:22 pm

Pai sunt mult mai multe diferente intre ouale de consum si ouale de incubat decat de raportul de masculi vs. femele... se adauga si modul diferit de selectionare (cu totul alte criterii), de depozitare etc.

PS - Dupa renovarea mare la care ne-am inhamat luna aceasta (scurgere in pardoseala, gresie / faianta, linie de adapare automata, varuit, igienizat, dezinfectat, triplat instalatie electrica, termopan), azi am terminat de implementat si ventilatia la prepelite! Ventilatorul e cat un motor de masina de spalat si cand variatorul de turatie e pe maxim parca suge tot aerul din incapere! affraid cheers Cum centrala termica deja aveam, acum avem control total al temperaturii la prepe, si asta in conditiile in care inca n-am implementat racirea aditionala prin vapori de apa, pe care o pregatisem pentru exteriorul cladirii (mai lipseste dar montajul... sa vedem daca o mai fi necesar). De acum curatenia si mai ales dezinfectiile periodice se vor face si mai usor si mai eficient! bounce Ce nu fac pasionatii pentru cele mai grozave prepelite? Unii tuneaza masini, noi investim in tunarea bunastarii prepelitelor, hihi... afro
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Vin Aug 12, 2011 12:46 am

Ati facuit multe modificari. Intradevar e si asta un "microb" cum zicea cineva pe aici.
Sus In jos
dallian76
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 41
Data de inscriere : 10/07/2011

MesajSubiect: Re: inceputul   Joi Aug 18, 2011 7:46 am

Pe cand un salon de manichiura si de masaj... de SPA nu zice nimeni?
Mie mi s-au terminat paiele pt asternut si cred ca am sa aduc modificari custelor. Nu, nu le pun gresie ci cred ca am sa le pun plasa. O sa le lipseasca balaceala in paie proaspete dar nah.. munca mea si comfortul lor nu prea cad de acord. Am gasit plasa cu ochiuri de 1x2 cm cred sa fie buna aia e numa 2 euro metrul linear si e de 90 cm latime. Acu...prb e ca are si zincata si plasticata ... cred ca aia acoperita de plastic tine mai mult. Saracele intra in renovare...vre-o ora.Masurat, taiat, capsat...
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: inceputul   Sam Aug 20, 2011 9:23 am

Spor la treaba. Eventual un coafor?
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: inceputul   

Sus In jos

inceputul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: