forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

Avize sanitare necesare pentru desfacere

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
ica13
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 39
Data de inscriere : 17/06/2010

MesajSubiect: Avize sanitare necesare pentru desfacere   Vin Iul 02, 2010 2:50 am

Buna ziua,

Haideti sa ne ajutam putin unii pe altii.

Cine stie ce avize sunt necesare pentru desfacerea produselor (oua si carne) sa le treaca aici cu toate informatiile, adica ce conditii trebuie sa ai sa le obtii, ce documente trebuie si de unde se obtin aceste avize. Eu personal am innebunit cautand toate acestea si nu gasesc decat aviz DSV, sau aviz DSV de calitate, pana la urma nimic concret si nu pot lipsi de la servici sa alerg de colo colo in conditiile de maxima perioada de restructurari de acum.

Cine stie, va rog spuneti-ne si noua ca daca facem rost de ele ne usuram putin munca si reusim sa facem ceva in tara asta, poate se gaseste cineva mare care sa colecteze de la toti pentru un eventual export si ne va fi bine tuturor ca e pacat de munca noastra oameni buni, chiar nu cred ca cei care vand aceste produse au respectat toate conditiile impuse de UE ca presupunea o investitie initiala mult prea mare.

O zi buna tuturor si haideti sa ne ajutam putin nu sa mergem pe "sa moara si capra vecinului".

Ica
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: Avize sanitare necesare pentru desfacere   Mier Mar 09, 2011 5:03 pm

Inregistreaza-te ca persoana juridica.
Inregistreaza-te in Registrul Agricol (la pprimaria de care apartii).
Fa-ti un contract de colaborare cu un medic veterinar bun si cel putin un nutritionist bun (daca nu cumperi furaje certificate). O sa ai nevoie si de contract cu Protan - noua ni s-a cerut, dar am inteles ca legea s-a schimbat recent, poate ai noroc. Nu stiu detalii, nu m-am interesat pentru ca noi deja avem contractul facut...
Fa-ti un filtru de biosecuritate - suna la DSVSA Bucuresti pentru a primi toate informatiile necesare. O sa ai nevoie de incaperi nedecomandate / fara legatura cu exteriorul dupa ce se trece de filtrul BS - separate pentru filtru, spatiul pentru furaje, spatiul pentru cresterea pasarilor si spatiul pentru depozitarea oualor.

Atentie cand depui documentatia pentru autorizare, ca pe mine m-au indus in eroare initial, in functie de solicitare dosarul ajunge la departamentul corect sau nu.

Bafta! study
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
Pavel_2502
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 104
Varsta : 32
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: Avize sanitare necesare pentru desfacere   Joi Mar 10, 2011 1:39 am

prepelitebv.ro a scris:

Inregistreaza-te ca persoana juridica.
Inregistreaza-te in Registrul Agricol (la pprimaria de care apartii).
Fa-ti un contract de colaborare cu un medic veterinar bun si cel putin un nutritionist bun (daca nu cumperi furaje certificate). O sa ai nevoie si de contract cu Protan - noua ni s-a cerut, dar am inteles ca legea s-a schimbat recent, poate ai noroc. Nu stiu detalii, nu m-am interesat pentru ca noi deja avem contractul facut...
Fa-ti un filtru de biosecuritate - suna la DSVSA Bucuresti pentru a primi toate informatiile necesare. O sa ai nevoie de incaperi nedecomandate / fara legatura cu exteriorul dupa ce se trece de filtrul BS - separate pentru filtru, spatiul pentru furaje, spatiul pentru cresterea pasarilor si spatiul pentru depozitarea oualor.

Atentie cand depui documentatia pentru autorizare, ca pe mine m-au indus in eroare initial, in functie de solicitare dosarul ajunge la departamentul corect sau nu.

Bafta! study

NU este suficient doar un certificat de producator?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: Avize sanitare necesare pentru desfacere   Joi Mar 10, 2011 2:22 am

Depinde. De regula nu. Minim un contract cu medic veterinar care sa verifice si sa avizeze toate produsele comercializate, dar e mai complicat. Cum vindeti ouale? Sunt conditii speciale de pastrare, transport, analize periodice de salmoneloza etc. Trebuie sa aveti transport frigorific si cate si mai cate...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Avize sanitare necesare pentru desfacere   Astazi la 5:11 am

Sus In jos

Avize sanitare necesare pentru desfacere
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Black Friday (momentul pentru o camera foto sau video)
» Pamant pentru flori
» AM O CATEA DE CIOBANESC CORB SI CAUT UN MASCUL DIN RASA EI PENTRU MONTA
» VAGOANE SANITARE
» Pregatire trandafiri pentru iarna

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: