forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

am nevoie de un sfat

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
KIMO
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 51
Data de inscriere : 13/07/2010

MesajSubiect: am nevoie de un sfat   Mar Iul 13, 2010 9:00 am

sunt mai mult decat debutanta in cresterea prepelitelor si am o intrebare adresata celor "calificati". Am cateva prepelite si la tin in custi mai mari si mai inalte decat cele descrise pe forum. Prepelitele mele au 8 saptamani si eu inca nu am vazut nici un ou. E posibil sa manance ouale????
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
razvantac
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 24
Varsta : 27
Data de inscriere : 28/04/2010

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Mar Iul 13, 2010 1:10 pm

KIMO a scris:
sunt mai mult decat debutanta in cresterea prepelitelor si am o intrebare adresata celor "calificati". Am cateva prepelite si la tin in custi mai mari si mai inalte decat cele descrise pe forum. Prepelitele mele au 8 saptamani si eu inca nu am vazut nici un ou. E posibil sa manance ouale????

nu e posibil sa manance ouale...acum depinde ce de rasa aveti.prepelitele japoneze incep ouatul la aproximativ 50 de zile...iar cele faraon ceva mai tarziu.depinde de mancarea administrata pana acum..... Very Happy
Sus In jos
KIMO
nou membru
nou membru

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Mier Iul 14, 2010 4:40 am

mancare le-am dat starter pentru pui apoi am trecut la concentrat pentru gaini ouatoare. Sunt prepelite japoneze. Am avut o experienta groaznica in sensul ca au murit de cocidioza foarte multe, asta pana am cumparat medicamente. Nu am de gand sa renunt la cresterea lor dar am decis sa cer sfatul vostru al celor cu mai multa experienta inainte de a mai pune un incubator de oua.
Multumesc pentru raspuns. Ne mai auzim pe forum si ma bucur ca acest forum exista.
Sus In jos
ica13
nou membru
nou membru

Varsta : 40
Data de inscriere : 17/06/2010

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Mier Iul 14, 2010 5:31 am

Buna ziua, din experienta mea, cand am hranit prepelitele cu mancare de gaini outoare nu pot spune nici macar ca nu am avut randament, adica de la 300 de prepelite sa iei 12 oua pe zi ..., ba mai mult se mai si mancau intre ele.
Sfatul meu este sa luati o mancare speciala pentru prepelite si intr-o saptamana situatia se va ameliora.

Succes.
Sus In jos
KIMO
nou membru
nou membru

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Mier Iul 14, 2010 8:14 am

multumesc. asa am sa fac
Sus In jos
KIMO
nou membru
nou membru

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Mier Iul 14, 2010 8:16 am

prepelitele mele sunt foarte blande, nu fac scandal intre ele. drept ca am separat cocosii de ouatoare. am incercat sa le ofer toate conditiile. am sa caut si mancare pentru ele. multumesc
Sus In jos
simpaticu31
membru bronce
membru bronce

Numarul mesajelor : 51
Varsta : 39
Data de inscriere : 17/06/2009

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Mier Iul 14, 2010 1:29 pm

Buna!Sunt un crescator mai cu experienta si vreau sa zic ca prepelita faraon si cea japoneza oua in perioada 38-40 de zile, daca sunt hranite cu mancare speciala de prepelite ,asa da cartea si asa este si in practica spun din proprie experienta,nu cum spun alti ca 50 de zile o specie si peste 50 alta , deci o hranire corespunzatoare de cand iese din ou si pana in perioada de ouat este de 38-40de zile cu mici excepti de 1-3zile intarziere.
Sus In jos
emil_munteanu
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 1
Varsta : 36
Data de inscriere : 16/09/2010

MesajSubiect: si eu in aceeasi situatie   Joi Sept 16, 2010 1:05 pm

si eu am 12 femele si un mascul...le am de 2 saptamani...cand le-am luat zicea ca sunt in saptamana 6. Le dau hrana pt prepelite de la crevedia, au curatenie, apa...si ioc oua
Sus In jos
miezure
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 31
Varsta : 45
Data de inscriere : 31/05/2010

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Mier Oct 06, 2010 11:23 am

daca nu te-a mintit cel care ti le-a vandut si au varsta care ti-a spuso vezi la mancare proportia de concentrat care o pui la faina furajera sau la timpul de lumina (au nevoie de 16-18 ore de lumina pe zi)ca sa inceapa ouatul si sa dea randamentul la ouat pe care il au genetic format . Sar putea daca au mancarea ok si lumina la fel ok ,sa fie de vina mancarea care a folosito crescatorul de la care le-ai luat in sensul ca au nevoie de o perioada de acomodare cu noul meniu dat de tine si in plus si la mutarea lor din cauza ca trebuie sa se acomodeze cu noul spatiu oferit ar putea sa fie una din cauzele neinceperii ouatului .Acomodarea de regula nu dureaza mai mult de 5-7 zile daca a trecut aceasta perioada cauta cauza la mancare si iluminat este singura cauza posibila cred din experienta mea ...
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/11/2010

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Lun Dec 20, 2010 1:10 am

am 4 prepelite adulte si care au facut multe oua in vara asta dar am o nelamurire. de ceva timp nu mai oua deloc respectiv de circa 4 lunisa fie oare de la frig sau de la muncare deoarece paa sa nu mai oua luam de la cineva mancare pentru ele dar de cand a fost concediat nu mai am de unde sa iau si deci am incepout sa cumpar din magazine pentru gaini ouatoare, si nu mai vad nici un ou
acum vine intrebarea. poate cineva sa ma sfatuiasca ce mancare foloseste si de unde o procura ?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ecoprepelite.ro
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   Lun Mar 07, 2011 4:40 pm

KIMO a scris:
mancare le-am dat starter pentru pui apoi am trecut la concentrat pentru gaini ouatoare. Sunt prepelite japoneze. Am avut o experienta groaznica in sensul ca au murit de cocidioza foarte multe, asta pana am cumparat medicamente. Nu am de gand sa renunt la cresterea lor dar am decis sa cer sfatul vostru al celor cu mai multa experienta inainte de a mai pune un incubator de oua.
Multumesc pentru raspuns. Ne mai auzim pe forum si ma bucur ca acest forum exista.

Daca le-ai tratat de coccidioza, e posibil sa le fi si sterilizat [depinde la ce varsta le-ai tratat...] pentru ca daca se administreaza la varste de peste 4-5 saptamani, coccidiostaticul actioneaza 9si) ca sterilizant. As zice sa consulti un medic veterinar... Care e situatia acum?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: am nevoie de un sfat   

Sus In jos

am nevoie de un sfat
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» am nevoie de sfaturi in legatura cu o femela corb
» Atelier Liceu CFR

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: