forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

INCUBATIA

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
nita_anisor
membru aur
membru aur

Numarul mesajelor : 152
Varsta : 54
Data de inscriere : 05/02/2011

MesajSubiect: INCUBATIA    Dum Feb 20, 2011 5:13 am

INCUBATORUL MEU NOU FIIND A TINUT TEMPERATURA INTRE 37,8 SI 38,4 ARE CINEVA UN PROGNOSTIC LA CE SA MA ASTEPT VINERI SIMBATA CIND AR TREBUI SA ECLOZIONEZE ?SIGUR DACA AM RABDARE AFLU SINGUR DAR AS FI CURIOS POATE CINEVA A OBSERVAT DIN PROPRIE EXPERIENTA SI VREA SA SPUNA SI ALTORA.IARASI MULTUMESC!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
LauraB
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Data de inscriere : 01/02/2011

MesajSubiect: incubatie   Dum Feb 20, 2011 1:47 pm

Eu am pus 145 oua si au iesit 70 pui(25 oua le-am cumparat de la cineva si nu a iesit nici un pui din ele).In primele zile au murit cam zece(de obicei ultimii care iasa nu prea supravietuiesc).
in primele zile e foarte importanta temperatura(38-40 grade)si sa ai grija sa nu se ude cu apa de baut. sa le pui primele 3 zile in apa de baut vitamine.
Bafta
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 104
Varsta : 32
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: INCUBATIA    Mier Feb 23, 2011 9:51 am

Si eu am pus 153 de oua, saptamana viitoare trebuie sa scoata. Pana acum am avut procente bune la incubat, peste 80%...am avut masculi fertili! Laughing
Sus In jos
bilascu5
membru bronce
membru bronce

Numarul mesajelor : 51
Varsta : 53
Data de inscriere : 27/02/2010

MesajSubiect: Re: INCUBATIA    Vin Feb 25, 2011 3:55 am

am si eu 101 oua in incubator de cateva zile. Prin 8-9 martie o sa iasa puii
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.szekely.webgarden.ro
nita_anisor
membru aur
membru aur

MesajSubiect: INCUBATIA   Dum Mar 06, 2011 3:05 am

Pavel_2502 a scris:
Si eu am pus 153 de oua, saptamana viitoare trebuie sa scoata. Pana acum am avut procente bune la incubat, peste 80%...am avut masculi fertili! Laughing
salut pavel cum e cu eclozarea?citi ti-au iesit?
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: INCUBATIA    Dum Mar 06, 2011 3:16 am

LauraB a scris:
Eu am pus 145 oua si au iesit 70 pui(25 oua le-am cumparat de la cineva si nu a iesit nici un pui din ele).In primele zile au murit cam zece(de obicei ultimii care iasa nu prea supravietuiesc).
in primele zile e foarte importanta temperatura(38-40 grade)si sa ai grija sa nu se ude cu apa de baut. sa le pui primele 3 zile in apa de baut vitamine.
Bafta
multumesc mult pentru sfaturi laura pina acum nu s-au udat a murit numai unul era cam pipernicit azi au facut 8 zile si au pene cam peste tot .am pus deja incubatorul cu inca 177. e un cleo 5 adaptat .am pus doua straturi suprapuse pe care le intorc din afara prin rostogolire.SUCCES!
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: INCUBATIA    Dum Mar 06, 2011 3:41 am

bilascu5 a scris:
am si eu 101 oua in incubator de cateva zile. Prin 8-9 martie o sa iasa puii
SUCCES .SPUNE-NE CUM AU IESIT DUPA CE IES!
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint

MesajSubiect: incubator   Dum Mar 06, 2011 4:26 am

ai adaptat tu incubatorul sau asa l-ai cumparat?
Eu am vazut de vanzare pe net incubatoare pt oua de gaina pe 2 nivele,in care se pot pune si oua de prepelita si pe care le intorci doar intprcand de o maneta fara sa deschizi incubatorul.Asa e si al tau?numai 177 au inacaput?eu vreau sa gasesc o solutie sa pun in jur de 300.Incubatoarele pt oua de gaina cu dispozitiv manual de intoarcere am vazut ca au un fel de gratar cu mai multe ochiuri si in fiecare ochi pui oul de gaina si astfel se realizeaza intoarcerea .Ceea ce nu inteleg e daca iei gratarul respectiv ca sa poti sa pui mai multe oua de prepelita mai pot fi intorse sau tb facuta intoarcearea in mod clasic,adica manual.
Astept lamuriri daca stie cineva.multumesc
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur

MesajSubiect: incubator   Dum Mar 06, 2011 4:44 am

pt laura .am inlaturat dispozitivul da intoarcere (alveolele)gratarul a ramas am construit inca un gratar pe care l-am pus peste pentru ca incape .poza nu o pot posta aici .am mail ,nita_anisor@yahoo.com.
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint

MesajSubiect: incubator   Dum Mar 06, 2011 6:43 am

si le intorci cu mana ouale de la ambele etaje?
Am citit ca la etajul de sus trebuie sa pui mai putine oua decat la cel de jos,ca sa poata ventilatia sa ajunga si la cele de jos,altfel iasa mai putini pui la etajul de jos.
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: INCUBATIA    Dum Mar 06, 2011 7:03 am

SI CELE DE SUS SI CELE DE JOS LE ROTESC DAR NU CU MINA AM TIJA SCOASA IN AFARA PT FIECARE SI TRAGIND SAU IMPINGIND TIJA OUALELE SE ROSTOGOLESC PS DEACEEA PE AMBELE STRATURI INTRA DOAR 177
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 104
Varsta : 32
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: INCUBATIA    Dum Mar 06, 2011 11:19 am

nita_anisor a scris:

Sunt c-am dezamagit: 153 de oua, 91 de pui...si inca mai am unul in incubator...
Am spart cateva si am gasit pui morti in oua...probabil pana de curent ce am avut-o..
Dar sunt si bucuros ca sunt toti vioi, 1 numai trage sa moara de cand l-am scos din incubator...si am mai avut unul cracanat ( Laughing ) si (multumita LaureiB de la care am luat ideia - cred ca pe ea am auzit-o vb pe aici) i-am legat piciorutele si acum e bine cheers .
I-am pus in 2 maternitati, si am termometru cu care le mai caut temperatura...dar, i-am tot urmararit sa vad cum se simt ,si e OK. Pot sa plec linistit de acasa, ca momentan nu mi-e frica de nimic.
Acum am pregatit inca 120 de oua sa le pun in incubator si am mai vb cu cineva sa-mi stranga 200 de oua: 100 de prepelita japoneza, 50 faraon si 50 de ceva rasa (nu a stiut sa-mi spuna) mai grea decat faraonul.
Anul trecut nu am avut atatea comenzi de oua si pui, iar acum nu le pot face fata...de aceea pe orice incepator il sfatuiesc sa aiba rabdare in toate...

PS. sa stiti ca inca mai de invatat!
Embarassed
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: INCUBATIA    Dum Mar 06, 2011 11:29 am

Pavel_2502 a scris:
nita_anisor a scris:

Sunt c-am dezamagit: 153 de oua, 91 de pui...si inca mai am unul in incubator...
Am spart cateva si am gasit pui morti in oua...probabil pana de curent ce am avut-o..
Dar sunt si bucuros ca sunt toti vioi, 1 numai trage sa moara de cand l-am scos din incubator...si am mai avut unul cracanat ( Laughing ) si (multumita LaureiB de la care am luat ideia - cred ca pe ea am auzit-o vb pe aici) i-am legat piciorutele si acum e bine cheers .
I-am pus in 2 maternitati, si am termometru cu care le mai caut temperatura...dar, i-am tot urmararit sa vad cum se simt ,si e OK. Pot sa plec linistit de acasa, ca momentan nu mi-e frica de nimic.
Acum am pregatit inca 120 de oua sa le pun in incubator si am mai vb cu cineva sa-mi stranga 200 de oua: 100 de prepelita japoneza, 50 faraon si 50 de ceva rasa (nu a stiut sa-mi spuna) mai grea decat faraonul.
Anul trecut nu am avut atatea comenzi de oua si pui, iar acum nu le pot face fata...de aceea pe orice incepator il sfatuiesc sa aiba rabdare in toate...

PS. sa stiti ca inca mai de invatat! SA-TI TRAIASCA TOTI!le-ai avut in incubator normal ?le-ai itors cu mina?acum daca pui 300 le pui in 2 incubatoare?iti doresc sa-ti iasa procent mai bun si sa fie toti sanatosi!
Embarassed
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: INCUBATIA    Sam Apr 30, 2011 6:35 pm

LauraB a scris:
ai adaptat tu incubatorul sau asa l-ai cumparat?
Eu am vazut de vanzare pe net incubatoare pt oua de gaina pe 2 nivele,in care se pot pune si oua de prepelita si pe care le intorci doar intprcand de o maneta fara sa deschizi incubatorul.Asa e si al tau?numai 177 au inacaput?eu vreau sa gasesc o solutie sa pun in jur de 300.Incubatoarele pt oua de gaina cu dispozitiv manual de intoarcere am vazut ca au un fel de gratar cu mai multe ochiuri si in fiecare ochi pui oul de gaina si astfel se realizeaza intoarcerea .Ceea ce nu inteleg e daca iei gratarul respectiv ca sa poti sa pui mai multe oua de prepelita mai pot fi intorse sau tb facuta intoarcearea in mod clasic,adica manual.
Astept lamuriri daca stie cineva.multumesc

@Pavel: felicitari si la mai mare! Nu-ti face griji ca tot timpul e de invatat, si o sa invatam mult timp de acum incolo. Asa-i si fain!

@Laura: Cleo5 are optional un etaj intermediar cu sita. Noi incubam 250 de oua daca nu folosim etajul intermediar si 400 cu el. Poti pune oua pe toata suprafata (in ambele etaje), daca stii sa intorci ouale incat sa ai eficienta maxima. E o tehnica anume. Sotia Anca e experta! Daca o suni, iti spune! albino
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: INCUBATIA    Astazi la 5:25 pm

Sus In jos

INCUBATIA
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: