forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

ECLOZIONATORUL

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
nita_anisor
membru aur
membru aur

Numarul mesajelor : 152
Varsta : 54
Data de inscriere : 05/02/2011

MesajSubiect: ECLOZIONATORUL   Dum Feb 20, 2011 5:24 am

DAC TOT MAI SUNT CITEVA ZILE PINA LA ECLOZIONARE AM ZIS SA-MI FAC TIMP SI PT CEI CE NORMAL AR TREBUI SA APARA IN WEKENDUL URMATOR AM CONFECTIONAT O CUTIE 68 PE 35 PE 32 DIN PLACA WEEIS SI IN DOUA BORCANE DE 800 AM PUS DOUA BECURI DE 100 SI NISIP PESTE ELE AM CITIT UNDEVA DAR NU MAI STIU UNDE . MI SE PARE INTERESANT CA SE ACUMULEAZA CALDURA SI AR FI BUN SI IN CAZ DE PANA DE CURENT PT SCURT TIMP.NU STIU CARE SUNT PROBLEMELE LEGATE DE TEMPERATURA DUPA CE AU ECLOZIONAT NU AS VREA SA-I PIERD .(oare imi spune cineva ?) MULTUMESC ANTICIPAT!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Pavel_2502
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 104
Varsta : 32
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Mier Feb 23, 2011 9:57 am

Chestia cu becul in borcan nu sunt de acord, am patit multe peripetii ... am pus apa in borcan (asa zicea cineva, sa se faca umiditate) si am bagat becul; am gasit vre-o 3 pui o data inecati in apa din borca...

Nu mai practit asa ceva!
Am termometru si urmaresc temperatura de 3-4 ori pe zi.

Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Mier Feb 23, 2011 10:03 am

Pt. nita_anisor: temperatura in prima saptamana trebuie sa fie de 38 de grade...
Dupa prima saptamana, cand au aparut penele, temperatura va fi mai scazuta... cel mai bine e sa le urmaresti cum se simt in temperatura pe care o vei scadea treptat...

PS. nu sunt eu asa de expert, desi am luat carti, dar cel mai mult m-am folosit din ce am auzit pe aici si din practica ...
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Data de inscriere : 01/02/2011

MesajSubiect: pui prepelita   Joi Feb 24, 2011 1:29 am

Trebuie avuta foarte multa grija cu becul,dac il pui in borcan sa acoperi cumva borcanul pentru ca ei dupa cateva zile incep sa sara si pot sari in borcan,si se ard.Eu am pus un bec de 100 w cu infrarosu(este cel mai indicat pentru pui,ca nu ii deranjeaza la ochi) si la 2 saptamani i-am mutat din acvariu intr-o cutie mare de carton,becul a fost prins de o bara care era pusa peste cutie,am plecat de acasa ,ei au sarit si a cazut bara cu tot cu bec in cutie.Era sa dau foc la casa,noroc ca a ars mocnit,nu cu flacara.Trebuie avuta foarte mare grija cum prindeti becul.
Sus In jos
geta36
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 42
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Sam Mar 05, 2011 9:37 am

Pavel_2502 a scris:
Pt. nita_anisor: temperatura in prima saptamana trebuie sa fie de 38 de grade...
Dupa prima saptamana, cand au aparut penele, temperatura va fi mai scazuta... cel mai bine e sa le urmaresti cum se simt in temperatura pe care o vei scadea treptat...

PS. nu sunt eu asa de expert, desi am luat carti, dar cel mai mult m-am folosit din ce am auzit pe aici si din practica ...

unde trebuie sa fie temperatura de 38 de grade? In camera unde stau puii?
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Sam Mar 05, 2011 11:34 am

geta36 a scris:

In maternitate sa fie 38-40...eu am cutie de carton L=1m; l=50cm; h=50cm...am pus un bec de 100w si am bagat un termometru de camera si am acoperit cutia cu o patura ( Exclamation ) - sa ai grija sa nu fie cutia acoperita in intregime, sa nu se prea incalzeasca inauntru : pana am reglat temperatura la 38-40 am verificat din jamate de oara in jumate acoperind si descoperind cutia...CRED CAI C-AM INTELES CE AM VRUT SA SPUN!
Sus In jos
geta36
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 3
Varsta : 42
Data de inscriere : 04/03/2011

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Dum Mar 06, 2011 4:42 am

Pavel_2502 a scris:
geta36 a scris:

In maternitate sa fie 38-40...eu am cutie de carton L=1m; l=50cm; h=50cm...am pus un bec de 100w si am bagat un termometru de camera si am acoperit cutia cu o patura ( Exclamation ) - sa ai grija sa nu fie cutia acoperita in intregime, sa nu se prea incalzeasca inauntru : pana am reglat temperatura la 38-40 am verificat din jamate de oara in jumate acoperind si descoperind cutia...CRED CAI C-AM INTELES CE AM VRUT SA SPUN!
Mi-am facut o idee. Multumesc mult pentru raspuns.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Sam Apr 30, 2011 6:27 pm

Varianta cu bec infrarosu este clar cea mai buna (fara borcane, nisip si alte minunatii). Dublata de un bec cu incandescenta cu rol de redundanta (in cazul in care se arde un bec noaptea sa nu pierzi puii pana dimineata) si desigur nu in improvizatii care sa dea foc la casa...

Cand aveti drum prin zona Brasovului, faceti-ne o vizita la microferma si vedeti maternitatile noastre la lucru. Posibil sa va vina idei noi si sa plecati incantati. O sa putem povesti mai multe pe diverse subiecte. Cat de maternitati, cine a cumparat asa ceva de la noi s-a intors si si-a mai luat, pentru noi asta spune totul Very Happy De altfel le folosim si noi, si de felul nostru suntem perfectionisti si foarte pretentiosi cand vine vorba de ce e mai bun pentru dragutele noastre prepelite afro
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Astazi la 6:51 pm

Sus In jos

ECLOZIONATORUL
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: