forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

ECLOZIONATORUL

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
nita_anisor
membru aur
membru aur

Numarul mesajelor : 152
Varsta : 54
Data de inscriere : 05/02/2011

MesajSubiect: ECLOZIONATORUL   Joi Feb 24, 2011 10:42 am

m-am tot gindit si eu si am facut asa o teava da plastic de 25 mm diametru de 30 cm lungime cu doua doape de pet la capete lipite cu silicon iar teva taiata pe lung cam un sfert din diametru si a rezultat un jgheab mic peste el plasa cu ochiuri de 1cm doua talpi pt jgeab din ce ai decupat din teava lipite transversal sub capete pt stabilitate .alaturi de jgeab un pet plin cu apa in al carui dop ai fixat un furtunel .furtunelul sa stea in jgheb (cota o stabilesti ) petul e cu dopul in jos .pe masura ce consuma dinjgheab vine alta apa din sticla .sper sa mearga APROPO AM VAZUT PE UN FILMULET O ADAPATOARE TIP BIBERON POATE STIE CINEVA MAI MULTE MULTUMESC ANTICIPAT!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Pavel_2502
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 104
Varsta : 32
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Joi Feb 24, 2011 11:49 pm

Adapatorile pt papagali sunt foarte practice ...
Mai se poate folosi 1 pahar si un capac...
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Data de inscriere : 01/02/2011

MesajSubiect: adapatori   Vin Feb 25, 2011 12:39 am

Am incercat si eu o varianta asemnanatoare descrisa de nita-anisor,am cumparat un fel de adapatori asemanatoare cu cele de la bateriile pentru prepelite,doar ca nu asa inalte,peste care am prins plasa cu ochiuri mici,si nu a mers,pentru ca puii s-au urcat cu picioarele pe plasa si ajungea apa la ei pe picioare,cred ca cea mai buna solutie e cea cu adapatorile pentru papagali.
daca e ok varianta confectionata de tine sa ne anunti.

Cand vezi ca incep sa ciocneasca,daca nu e destul de multa umiditate poti sa pulverizezi apa calduta peste oua pe care o pui intr-un recipient din acela de spalat geamurile(asta ca sa poata sa sparga coaja mai bine.Sa ai cati mai multi pui.
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 104
Varsta : 32
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Vin Feb 25, 2011 4:19 am

LauraB a scris:

Cand vezi ca incep sa ciocneasca,daca nu e destul de multa umiditate poti sa pulverizezi apa calduta peste oua pe care o pui intr-un recipient din acela de spalat geamurile(asta ca sa poata sa sparga coaja mai bine.Sa ai cati mai multi pui.

Mare grija! cu 1-2 zile inainte de a cicni nu mai trebuiesc intoarse.
Eu pun atunci apa si pe fundul carcasei la incubator si pana nu aud pii inauntru nu-l mai deschid. Apoi cand il deschid ca sa scot primii pui le stropesc cu apa calduta dintr-un resipient cu pulverizator; nu mai deschid apoi incubatorul pana dupa 6-8 ore.

Mare grija! incubatorul nu trebuie deschis decat de 3-4 ori pe zi! eu la inceput il deschideam la 2-3 ore, astfel incat oua mai racesc si multi pui mureau in oua neputand iesi.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Sam Apr 30, 2011 5:19 pm

Pavel_2502 a scris:
Mare grija! incubatorul nu trebuie deschis decat de 3-4 ori pe zi! eu la inceput il deschideam la 2-3 ore, astfel incat oua mai racesc si multi pui mureau in oua neputand iesi.

Ciudat... Noi le deschidem frecvent, cam la fiecare 30-90 de minute (dar in perioada de maxim si la 10 minute), luam puii imediat ce au iesit din ou, si rata mortalitatii la eclozare este minima / neglijabila. E mai important, cred eu, ca membrana sa fie permanent uda, pentru a putea fi rupta. E drept, incubatoarele sunt termoizolate si incaperea are constant cam 20 de grade, dar nu cred ca asta face vreo diferenta semnificativa fata de conditiile de la colegul Pavel_2502. Cred ca fiecare experimenteaza si in final adopta stilul care i se potriveste cel mai bine Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Sam Apr 30, 2011 5:35 pm

nita_anisor a scris:
m-am tot gindit si eu si am facut asa o teava da plastic de 25 mm diametru de 30 cm lungime cu doua doape de pet la capete lipite cu silicon iar teva taiata pe lung cam un sfert din diametru si a rezultat un jgheab mic peste el plasa cu ochiuri de 1cm doua talpi pt jgeab din ce ai decupat din teava lipite transversal sub capete pt stabilitate .alaturi de jgeab un pet plin cu apa in al carui dop ai fixat un furtunel .furtunelul sa stea in jgheb (cota o stabilesti ) petul e cu dopul in jos .pe masura ce consuma dinjgheab vine alta apa din sticla .sper sa mearga APROPO AM VAZUT PE UN FILMULET O ADAPATOARE TIP BIBERON POATE STIE CINEVA MAI MULTE MULTUMESC ANTICIPAT!

Mama, ce complicat... Noi folosim la toate maternitatile sistemul de adapare automata cu clapeta, acelasi ca la prepelite. Se poate vedea aici (cel cu rosu si negru), e cea mai performanta si usor de utilizat solutie de adapare a puilor proaspat eclozati - pot bea usor, fara sa se ude, fara sa se inece, fara sa faca balta si mizerie. E acelasi sistem ca cel de prepelite ouatoare, doar ca in maternitati este montat mult mai jos, ca sa ajunga puii, pe cand la mature sunt pozitionate mai sus (unde pot bea lejer si fara sa faca dejectii in clapeta de adapare). Pe langa ca nu ma mai chinui cu dispozitive improvizate, nu mai trebuie sa am grija ca or fi ramas puii fara apa, si mi-e si comod ca se pot curata foarte usor fara sa trebuiasca demontate de pe maternitati. Totul e gandit cu cap, simplu si eficient! O maternitate construita profi face mare diferenta in evolutia puilor - mortalitate minimizata, crestere optimizata bounce (Crestere optimizata: Am vazut si cresteri mai chinuite, cu podele improprii din cauza carora puii faceau margelute-bilute de dejectii la picioare, stateau in mediu umed, se dezvolta mai greu si cu pierderi de penaj pe piept, diferente de greutate / dezvoltare (vizibile cu ochiul liber)intre puii de 4 saptamani crescuti cum trebuie fata de ceilalti etc.)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
razvy82
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 101
Varsta : 34
Data de inscriere : 21/03/2010

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Dum Mai 01, 2011 1:52 am

eu ma descurc de minune cu adapatoare pentru papagali.I-am schimbat recipientul de apa cu o sticla de 1 litru
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ECLOZIONATORUL   Astazi la 8:58 pm

Sus In jos

ECLOZIONATORUL
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: