forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiţi | 

Crescator Incepator

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
ady
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 32
Data de inscriere : 21/11/2010

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Lun Mar 21, 2011 12:24 pm

da se poate si rezultatele nu sunt deloc altele decat cela cari sunt incubate numai oua de prepelita insa multa grija cand ies puii sa nu se sufoce asta ti-o zic din proprie experienta deoarece eu am pus si cu oua de gaina iar cand au iesit puii ouale de prepelita fiind puse mai tarziu ca sa iasa toti o data cei de gaina fiind mai mari si mai puternici i-au sufocat pe cei de prepelita si am avut ceva pierderi prin sufocare
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ecoprepelite.ro
Sasha20
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 28
Data de inscriere : 28/02/2011

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Vin Apr 01, 2011 1:33 pm

Salutare
acuma au iesit primi pui.Nu stiu inca cati sunt dar am avut ceva pierdere prin sufocare. Vina a fost a mea. Daar in rest sunt multumit.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
nita_anisor
membru aur
membru aur

Numarul mesajelor : 152
Varsta : 55
Data de inscriere : 05/02/2011

MesajSubiect: CRESCATOR INCEPATOR   Vin Apr 01, 2011 2:19 pm

sa-ti traiasca si la mai multi .ai putea sa spui si ce greseala ai facut daca vrei sa-i ajuti si pe alti.SUCCES!
Sus In jos
b_laur14
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 28
Varsta : 65
Data de inscriere : 27/02/2011

MesajSubiect: clocitoare   Vin Apr 01, 2011 2:21 pm

Victorie!A iesit primul pui de fapt in ultimele 5 ore au iesit mai multi.Multa bafta celor ce sant in aceiasi situatie situturor crescatorilor de prepelite.
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur

MesajSubiect: CRESCATOR INCEPATOR   Vin Apr 01, 2011 2:26 pm

SUCCES SI TIE !SA FIE MULTI SI SA AI PARTE DE EI .bafta
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Sam Apr 02, 2011 2:12 am

greseala a fost urmatoarea
am incercat sai ajut cu mana la spart si de unde am luat coaja acolo s-a uscat pielita si puiuti au murit. Au murit cam 10-11 prin sufocare din vina mea. Putin sunt dezamagit din cauza celor morti. Pana acuma am vreo 40 de bucati care sunt foarte vioi si frumosi si sunt primi mei pui.
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Sam Apr 02, 2011 2:13 am

NU stiu voi ce ziceti ouale sunt din producttie proprie am pus cam 70 de oua la clocit si 16 inca nu sunt ciocnite de loc este o rata buna ??????????????
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur

MesajSubiect: CRESCATOR INCEPATOR   Sam Apr 02, 2011 2:36 pm

SIGUR INTOTDEAUNA E LOC PT MAI BINE DE RAU CE SA MAI VORBIM .EU A DOUA OARA AM AVUT 177 PUSE AU CIOCNIT O SINGURA DATA VREO 60 -70 NU A IESIT NICI UNUL.LE-AM SPART;140 ERAU IN OU 37 LIMPEZI .CRED CA AFOST O PANA DE CURENT .DECI SE POATE SI ASA .AM MAI SCRIS DESPRE ASTA ,OUALELE SUNT PRODUCTIE PROPRIE ,DACA LE CUMPARAM DADEAM VINA PE VINZATOR .DAR DUPA CUM PUTEM OBSERVA NU E DE VINA INTOTDEAUNA CEL CARE LE VINDE.AM PUS A TREIA OARA ALALTAIERI IN A 12 ZI AM AVUT PANA DE CURENT 5 ORE . SA VEDEM CE SA INTIMPLAT.SUCCES VA DORESC TUTUROR!
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 101
Varsta : 35
Data de inscriere : 21/03/2010

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Dum Apr 03, 2011 1:45 am

apa incalzita intr-o cratita la 45 grade si pus incubatorul deasupra in caz de pana de curent
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Dum Apr 03, 2011 9:06 am

eu de 2x am avut pana de curent si am incercat sa incalzesc apa si nu la 45de grade ci aproape fierbea si nu am reusit sa ridic temperatura mai sus de 34 de grade asa ca am apelat la sobita si la aragaz.
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Dum Apr 03, 2011 9:10 am

mai am 30 de oua de brahma si de orpington in incubator care ar trebui sa iasa prin data de 11 aprilie oare ce ar fii daca as pune inca cateva oua de prepelita. oare nu are nici a problema daca incubatorul merge incontinuu vreo 33 de zile?????????????????
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Joi Apr 07, 2011 7:00 am

am o intrebare cat manaca o prepelita adica mananca mai mult decat ii trebuie ??????????????????
eu asa am observat ca manca foarte mult. Mie frica sa nui ingras.
Sus In jos
bebe
nou pe forum

Numarul mesajelor : 8
Varsta : 47
Data de inscriere : 07/04/2011

MesajSubiect: salutare   Joi Apr 07, 2011 10:06 am

am si eu o mare rugaminte .stie cineva de ce prepelitele mele care au 7 saptamani nu se oua inca?sunt foarte dezamagit m-ai ales ca asteptam cu nerabdare primul ou.ce pot spune despre mancare ,pana la 4 saptamani le-am dat mancare ptr pui starter,dupa care le-am facut eu la moara din porumb,strot de soia ,orz,floare,faina de peste ,asta le-am dat pana la 6 sapt cand daca am vazut ca nu au inceput ouatul le-am luat mancare ptr prepelite ouatoare.de atunci astept si tot astept ,dar nimic.dati-mi un sfat
Sus In jos
Pavel_2502
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 104
Varsta : 33
Data de inscriere : 14/03/2010

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Joi Apr 07, 2011 12:04 pm

bebe a scris:
am si eu o mare rugaminte .stie cineva de ce prepelitele mele care au 7 saptamani nu se oua inca?sunt foarte dezamagit m-ai ales ca asteptam cu nerabdare primul ou.ce pot spune despre mancare ,pana la 4 saptamani le-am dat mancare ptr pui starter,dupa care le-am facut eu la moara din porumb,strot de soia ,orz,floare,faina de peste ,asta le-am dat pana la 6 sapt cand daca am vazut ca nu au inceput ouatul le-am luat mancare ptr prepelite ouatoare.de atunci astept si tot astept ,dar nimic.dati-mi un sfat

De la 1 zi -> la 3 saptamani eu le dau mancare de pui starter...de la 3 saptamani ->la 6 saptamani furaj pt pui crestere....iar la 6 saptamani incep sa faca primul oua (nu toate, evident...dar cel putin 1 din 20 se oua) ...apoi le dau furaj special pt prepelite ouatoare.
Daca nu au inceput sa se oua, este pt. faptul ca nu le-ati administrat furaj cum trebuie de la 4 sapt; dar sa nu deznadajduiti, am vazut si eu ca daca nu-s intretinute cum trebuie (adica daca nu e furajul bun) mai imp[ing 1-2 saptamani..
Sus In jos
bebe
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Vin Apr 08, 2011 1:21 am

sa speram ca incep cat mai curand ouatul ,ptr ca sunt foarte dezamagit,mai ales ca eram nerabdator sa incepun tratament cu oualele lor.va tin la curent cu primul ou.sper sa fie cat de curand.multumesc ptr sfat
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Data de inscriere : 01/02/2011

MesajSubiect: furaj pui   Vin Apr 08, 2011 3:33 am

Si eu am patit la fel.Ale mele au inceput sa faca oua la 12 saptamani,si cred ca tot din cauza furajului.Cred ca greseala a fost cu furajul preparat de tine,ele nu o sa inceapa sa faca oua daca nu le dai mancare pt prepelite .Tine-o tot cu furajul care le dai acum si o sa inceapa sa faca oua,numai ca tb rabdare,odata ce le-ai schimbat mancarea pe la 6 saptamani o sa inceapa mai greu sa faca oua.Bafta si sa nu te descurajezi,si eu asteptam primul ou cu nerabdare si a venit foarte tarziu.
Sus In jos
Stefan
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 10
Data de inscriere : 16/03/2011

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Vin Apr 08, 2011 3:43 am

LauraB....obeserv ca ai de ceva timp prepelite si stii de acu secretele ai putea sa imi dai un id de mess ? poate ma ajuti cu vreun sfat, doua . Ms

P.S: sau adauga tu id meu : pyrro_cs
Sus In jos
bebe
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Vin Apr 08, 2011 11:22 am

victorie! azi am gasit primul ou.am fost foarte fericit .intradevar mancarea isi spune cuvantul.va tin la curent cheers
Sus In jos
Sasha20
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Mar Apr 12, 2011 2:02 pm

am o intrebare la voi eu am cumparat ceva vitamine pentru pui care se pune in apasi le dau apraope de 2 saptamani. Cineva mi-a spus sa nu le dau numai 3-4 zile este vreo problema daca le dau mai mult timp??????????
Iar o alta intrebare daca le dau la maturi furaj pentru gaini ouatoare mai este nevoie sa le pun calciu in mancare????????
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur

MesajSubiect: CRESCATOR INCEPATOR   Mar Apr 12, 2011 3:37 pm

si eu incerc sa vad daca le dau ceva preparat de mine numai din cereale are un rezultat bun .personal nu am vazut sa spuna si cei care au testat daca rezultatele au fost bune .am vazut anunt ca vinde oua provenind de la prepelite hranite numai cu produse bio .sa fie oare adevarat.DACA STITI SPUNETI SI ALTORA NU CRED CA FALIMENTATI DATORITA ALTORA CARE NU CUNOSC .SUCCES TUTUROR! I love you
Sus In jos
nita_anisor
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Mar Apr 12, 2011 3:45 pm

bebe a scris:
victorie! azi am gasit primul ou.am fost foarte fericit .intradevar mancarea isi spune cuvantul.va tin la curent cheers
SI EU AM RAMAS BLOCAT CIND AM VAZUT PRIMUL OU PE 08 04 DE LA NISTE PUI IESITI PE 27 02 SI TOTUSI E ADEVARAT .ACUM AM IESITI A TREI SERIE A DOUA AM PIERDUT-O PANA DE CURENT.BAFTA MULTA TUTUROR VA DORESTE ANISOR!
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 131
Data de inscriere : 21/11/2010

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Mier Apr 13, 2011 3:50 am

in legatura cu furajul de gaini ouatoare e chioar ok merge si simplu nu trebuie se le mai dai cu calciu personal am incercat si a mers super bine o perioada insa dupa ceva timp am avut o problema au inceput sa moara femelele
de ce?
deoarece faceau niste oua mari de te intrebai de la ce sunt iar cele care faceau acele oua au murit dupa o perioada deoarece se rupeau la fun si faceau hemoragie deci ca o concluzie merge sa le dai insa o scurta perioada de timp
iar cu vitaminele in apa pot sa spun ca le dau continu si nu am avut nici o problema insa nu combinate cu calciu in mancare ori mergi pe vitemine ori mergi pe calciu deoarece si calciu are vitamine in el
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ecoprepelite.ro
Sasha20
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Mier Apr 13, 2011 1:57 pm

vreau sa va mai intreb ceva voi in lada in care tineti prepelitele mici puneti un bec intrun borcan ???????????????????
Eu asa am facut am pus un bec de 100 intr-un borcan de 5L si am obtinut cam 36-38 de grade din pacate nu am putut sa incalzesc aceea incapere. Dar se pare ca lea fost deajuns becul. Numai ca au inceput deja sa zboare si unul dintre ei a ajuns in borcan si nu a mai putut iesi. Sper sa va ajute pe viitor ghinionul meu. Numai unul dar al meu si imi pare rau de el.
Sus In jos
b_laur14
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Mier Apr 13, 2011 2:03 pm

nita_anisor a scris:
bebe a scris:
SI EU AM RAMAS BLOCAT CIND AM VAZUT PRIMUL OU PE 08 04 DE LA NISTE PUI IESITI PE 27 02 SI TOTUSI E ADEVARAT .ACUM AM IESITI A TREI SERIE A DOUA AM PIERDUT-O PANA DE CURENT.BAFTA MULTA TUTUROR VA DORESTE ANISOR!
Anisor multumim si felicitari!Sa o tii tot asa si la cat mai multe oua! Very Happy Smile
Sus In jos
b_laur14
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   Mier Apr 13, 2011 2:09 pm

Sasha20 a scris:
vreau sa va mai intreb ceva voi in lada in care tineti prepelitele mici puneti un bec intrun borcan ???????????????????
Eu asa am facut am pus un bec de 100 intr-un borcan de 5L si am obtinut cam 36-38 de grade din pacate nu am putut sa incalzesc aceea incapere. Dar se pare ca lea fost deajuns becul. Numai ca au inceput deja sa zboare si unul dintre ei a ajuns in borcan si nu a mai putut iesi. Sper sa va ajute pe viitor ghinionul meu. Numai unul dar al meu si imi pare rau de el.
Sasha, in primele zile becul l-am tinut in borcan dar se lipeau tot timpul de borcan si imi era frica sa nu se friga asa ca l-am indepartat.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Crescator Incepator   

Sus In jos

Crescator Incepator
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: