forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiţi | 

Dezinfectare crescatorie si custi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
vlad_pyn
nou pe forum

Numarul mesajelor : 9
Varsta : 37
Data de inscriere : 04/04/2011

MesajSubiect: Dezinfectare crescatorie si custi   Lun Apr 04, 2011 4:28 am

Buna ziua,

Tocmai am terminat de amenajat doua camere in care intentionez sa pun in functiune o crescatorie de prepelite si vreau sa stiu cum se face dezinfectia acestor camere precum si a custilor si a echipamentelor de crestere si intretinere a prepelitelor.

Mai vreau sa intreb daca pentru prevenirea aparitiilor soarecilor si a sobolanilor pot monta un aparat cu ultrasunete (ex. http://www.roinsect.ro/pesticid/aparat-contra-daunatorilor-i-repel-emg-cu-unde-electromagnetice-/348 sau http://www.roinsect.ro/pesticid/minirepeller-rx-03-super-oferta-/207), care sa nu dauneze in nici un fel prepelitelor.

Multumesc!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Sasha20
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 35
Varsta : 28
Data de inscriere : 28/02/2011

MesajSubiect: Re: Dezinfectare crescatorie si custi   Lun Apr 04, 2011 4:41 am

sal vlad
eu incaperea in care tin prepelitele le-am dezinfectat si inprospatat cu Var. Mi-a fost frica sa folosesc ceva chimicale ca sa nu cumva sa-i ramana mirosul in perete si sa le dauneze prepelitelor. Iar cu aparatul cu ultrasunete nu cred ca ai nevoie daca usile si geamurile inchid bine atunci nu ai nevoie de ele. Exista in comert ceva lipici pentru insecte si rozatoare dupa mine atata ajunge.
Spor la treaba.
Sus In jos
vlad_pyn
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Dezinfectare crescatorie si custi   Lun Apr 04, 2011 10:23 am

Multumesc pt raspuns...sper sa nu fie nevoie, unui prieten care are si el o crescatorie de prepelite i-au trecut soarecii prin perete (din chirpici), prin termoizolatia de vata minerala si prin plasa din fibra de sticla de pe pereti, asta ar fi cauza pt care as vrea sa previn aparitia soarecilor. Aparatul cu ultrasunete nu deranjeaza prepelitele? Mai foloseste cineva?
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 101
Varsta : 34
Data de inscriere : 21/03/2010

MesajSubiect: Re: Dezinfectare crescatorie si custi   Lun Apr 04, 2011 10:32 am

si mie mi-au intra soarecii in cescatorie, dar nu am ce le face.Mai prind cu lipici dintre ei, dar nu pe toti. Rolling Eyes
Sus In jos
vlad_pyn
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Dezinfectare crescatorie si custi   Sam Apr 16, 2011 1:18 am

Problema cu decontaminarea s-a rezolvat cu Decontaminol de la Romvac, ramane intrebarea despre aparatele cu ultrasunete contra rozatoarelor, ma poate ajuta cineva cu o solutie?

Multumesc!
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 87
Varsta : 45
Data de inscriere : 21/02/2011

MesajSubiect: Re: Dezinfectare crescatorie si custi   Sam Apr 16, 2011 1:22 pm

cred ca mai bine este sa pui capcane.eu mai folosesc lipici pentru soareci care se gaseste la magazinele agricole
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: Dezinfectare crescatorie si custi   Mar Apr 26, 2011 5:40 am

Am intrebat la Indagra un expozant de asemenea dispozitive cu ultrasunete daca nu deranjeaza prepelitele si mi-a spus ca nu. Nu deranjeaza nici caini sau pisici. La mine e securizat si nu am rozatoare, dar un prieten are o hala depozit cu biscuiti si dulciuri si are un dispozitiv de-asta care ii elimina orice problema de gen. Mi-a spus ca sunt si mai performante, si mai putin performante, si ca se respecta criteriul "cat dai, atata face". El a dat cam 100 de euro pe el si ii acopera o hala de cca 300mp. Are si caine acolo, care pot confirma ca nu e deranjat de dispozitiv chiar daca este unul de putere mare.

Daca vreodata ma voi confrunta cu rozatoare, asta ar fi prima solutie la care voi apela. N-am studiat mai detaliat problema ca nu m-a interesat...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
dallian76
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 41
Data de inscriere : 10/07/2011

MesajSubiect: Re: Dezinfectare crescatorie si custi   Dum Iul 10, 2011 11:54 am

eu tin custile cu prepelite in aceiasi incapere unde inopteaza si gainile e o camera destul de mare nu dau semne ca s-ar incomoda unele pe altele. in fine pe langa gaini am si 2 bibilici care se zice ca alunga rozatoarele. oricum nu am avut probleme cu soarecii. fac curatenie generala la o saptamana cand schimb paiele din custi apoi stropesc cu apa in care pun putin clor si bicarbonat. tot cu solutia asta stropesc si peretii. pun cam un pahar de clor si o lungura de bicarbonat la 5 litri de apa. mirosul nu e puternic si solutia e destul de eficienta. mentionez ca paiele. resturile de mancare si ce se mai aduna le pun intr-o groapa in curtea gainilor si le dau foc. bineinteles ca fumul se imprastie peste tot intra si inauntru cate ceva dar asta alunga insectele. cenusa ramasa o imprastii peste locurile unde obisnuiesc gainile sa faca baie, cat si in interior. cica ajuta la toaleta penelor.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: Dezinfectare crescatorie si custi   Dum Iul 17, 2011 6:46 pm

Inainte foloseam Forsept sau Virocid. Acum am trecut la solutii profesionale: Incimaxx DES, care are efectul scontat la aplicare si este biodegradabil rapid. Se foloseste la fermele avicole profrsionale. Un rezervor de 5 litri costa cam 500 de lei si se foloseste in dilutie, concentratia fiind intre 0,1% si 2% in functie de ce se face (preventie sau interventie).

De asemenea, pe langa presul cu dezinfectant implementam mai nou si dezinfectarea mainilor cu gel special dezinfectant (de tipul celui care se gaseste in comert si care inlocuieste apa cu sapun si nu necesita clatire / stergere, sigur stiti cum arata asemenea geluri antibacteriene.) Luam partea de biosecuritate cat mai in serios si implementam masuri de preventie mult peste standardul crescatorilor obisnuiti, pentru ca ne straduim sa livram cele mai bune si sigure produse din prepelite si nu vream sa facem compromisuri cu sanatatea noastra sau a celor care consuma produsele noastre. Pe asta se bazeaza intregul nostru concept de business...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dezinfectare crescatorie si custi   

Sus In jos

Dezinfectare crescatorie si custi
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» pui de corb

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: intrebari la administratori forumului-
Mergi direct la: