forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiţi | 

pot fi tinute afara?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
calin tm
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 49
Data de inscriere : 17/04/2011

MesajSubiect: pot fi tinute afara?   Dum Apr 17, 2011 10:50 am

Buna ziua tuturor

Inainte sa cumpar prepelite incerc sa ma lamuresc pe deplin asupra cresterii si intretinerii lor. Am citit tot ce s-a scris aici in legatura cu ele dar nu am gasit inca nimic legat de posibila mea problema. Locuiesc la casa, am ceva curte, dar anexa pe care as putea sa o folosesc pentru prepelite nu este intr-o stare prea buna. De aceea m-am gandit ca pana sa o reconditionez(reparatii pereti, izolare intre pereti si acoperisul din placi de azbociment, varuit, impiedicarea accesului pentru pisici, etc)ca poate ar putea fi tinute in cusca intr-un tarc neacoperit conceput initial pentru caini. Credeti ca pe perioada cu vreme calda le pot tine in "voliera" descrisa mai sus?

Multumesc,
Calin
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
razvy82
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 101
Varsta : 35
Data de inscriere : 21/03/2010

MesajSubiect: Re: pot fi tinute afara?   Dum Apr 17, 2011 11:16 am

partea cu cusca neacoperita[u] nu cred ca ar fi o idee buna, daca nu vrei sa le pierzi sau sa le atace vreun animal
Sus In jos
LauraB
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 77
Varsta : 36
Data de inscriere : 01/02/2011

MesajSubiect: spatiu pt prepelite   Dum Apr 17, 2011 2:09 pm

Din cate stiu eu nu e recomandat sa fie tinute afara,,ele nu suporta caldura de peste 30 grade si sa bata soarele pe ele.Parerea mea este ca poti sa le tii si in anexa respectiva,daca e cat decat acoperita,dar intr-o cusca speciala pt ele,sa nu fie curenti mari de aer si nici zgomote puternice,dar asta numai daca se incalzeste afara,sa aiba macar 20 grade.si cu furaje adecavate pt ele cred ca o sa reusesti.bafta
PS:Esti din jud Timis?
Sus In jos
calin tm
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 49
Data de inscriere : 17/04/2011

MesajSubiect: Re: pot fi tinute afara?   Lun Apr 18, 2011 1:11 pm

Multumesc pentru lamuriri.
Se pare ca nu am incotro si trebuie sa le pregatesc incaperea inainte sa le cumpar.
Da,Laura, sunt din Timis, la 15Km de Timisoara. Vroiam si eu sa te contactez, am vazut ca stii mult mai multe decat mine in domeniul asta si orice sfat imi este de folos. Daca vrei da-mi un apel la 0740199171 sa stam putin de vorba.
Sus In jos
dallian76
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 49
Varsta : 41
Data de inscriere : 10/07/2011

MesajSubiect: Re: pot fi tinute afara?   Dum Iul 10, 2011 10:11 am

daca nu vrei sa-ti zboare sau vre-o pisica sa ti le rareasca... incearca sa le feresti de stress si de schimbarile de vreme.chiar si tu incearca sa le vizitezi doar daca e necesar. cat despre sanatate stau bine sunt rezistente doar sa le feresti de curent. eu puii mai marisori ii tin la un loc cu puii de gaina de cateva zile si stau excelent. pune mereu adultii separat de tineret si incearca pe cat posibil sa separi masculii intre ei cu cel putin 4-5 femele fiecare. in rest curatenie si sa nu te sperii ca nu e ceva foarte deosebit sau foarte delicat.ne auzim la primul ou!!!!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: pot fi tinute afara?   

Sus In jos

pot fi tinute afara?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» FUCHSIA sau cercelusul forumul-florilor
» Despre trandafirul pitic de ghiveci (ROSA)
» Harta cu reteaua Cai Ferate Romane
» Probleme phalaenopsis

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: