forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA
Distribuiti | 

Ce mananca puii de prepelita?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
AMIRA ZAJONTZ MILOSAN
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor: 13
Varsta: 32
Data de inscriere: 01/08/2011

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Vin Sept 02, 2011 7:13 am

gabrielbalc a scris:
Eu starter pentru pui de gaina le-am dat si le-a mers foarte bine.

sincer eu leam dat direct mancare pt prepelitele adulte si merge bine,ce e mai mare lasa deoparte
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://amirazajontz@gmail.com
Rache
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor: 2
Varsta: 42
Data de inscriere: 14/08/2011

MesajSubiect: PENTRU SA NATATEA PUILOR    Vin Sept 02, 2011 5:54 pm

NU NEGOCIA!!!! pENTRU SANATATEA PUILOR DE CE NU CUMPERI DE LA FERMA DIN BRASOV CATEVA kg / STARTER etc negociaza cu ei si ti le trimit acasa ??cu Maxitaxi???
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
gabrielbalc
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor: 535
Data de inscriere: 19/06/2011

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Sam Sept 03, 2011 12:03 pm

Cred totusi ca furajul special pentru pui contine toate elementele de care au nevoie puii. De aceea ma gandesc ca e mai bun pentru pui decat furajul pentru prepelite ouatoare.
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor: 32
Varsta: 29
Data de inscriere: 21/08/2011

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Sam Sept 03, 2011 7:01 pm

gabrielbalc a scris:
Cred totusi ca furajul special pentru pui contine toate elementele de care au nevoie puii. De aceea ma gandesc ca e mai bun pentru pui decat furajul pentru prepelite ouatoare.
Cred ca totusi Starter o sa aleg pt ca nimeni nu mia spus de rau pe nici un forum si este si mai ieftin multumesc pt sfaturi
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor: 32
Varsta: 29
Data de inscriere: 21/08/2011

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Sam Sept 03, 2011 7:05 pm

Rache a scris:
NU NEGOCIA!!!! pENTRU SANATATEA PUILOR DE CE NU CUMPERI DE LA FERMA DIN BRASOV CATEVA kg / STARTER etc negociaza cu ei si ti le trimit acasa ??cu Maxitaxi???
Maxitaxi Brasov Satu Mare nu cred ca exista asa ca pica
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor: 728
Varsta: 39
Data de inscriere: 02/01/2011

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Sam Sept 10, 2011 11:50 pm

ady a scris:
sincer pana acum nu am avut mortalitate deloc la pui insa nu acelasi lucru pot sa spun de cele mature care fac la fund o scurgere alb galbuie si in doua trei zile le gasesc moarte asta dek nu le observ la timp si le trec pe antibioatice si vitamia K care pana acum a dat rezultate bune
P.S poate cineva sa ma lamureasca de ce fac acea scurgere la fund si asta numai la femele se intampla

Du-te la DSVSA si fa-ti o analiza pe dejectiile acelea, neaparat cere si o antibiograma. O sa iti spuna si ce infectie ai si la ce medicamente este sensibila si la ce nu [nu merge dupa ureche, "lasa ca iau un antibiotic de la farmacie si le dau eu" sau mai rau, le dai la pui si le creezi rezistenta la antibiotic si cand ajung adulte o sa te chinui de 3 ori mai tare sa le tratezi]. Banuiesc ca n-ai reusit sa scapi inca de custile de lemn si ca pana la urma te-a pleznit ceva infectie? Sad OOf, of... Cu ce faci dezinfectia periodica la prepelite? Incearca sa-ti faci rost de solutii profi, gen Incimaxx DES sau macar de Virocid, dar nici nu stiu cum sa-ti spun sa dai pe lemn incat sa si obtii rezultatul dorit... ca altfel degeaba tratamentul Sad Incepe cu inceputul si fa-ti analizele la DSV...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Sam Sept 10, 2011 11:51 pm

gabrielbalc a scris:
Si nu se ard puii de borcan? Nu se incalzesc prea tare? Apoi ajung becurile de 40w?

De ce asa cand puteti folosi solutii elegante si simple = becuri cu infrarosii?

gabrielbalc a scris:
Mai am o intrebare. La ce varsta pot scoate puii din maternitate? Adica sa ii pot tine in custi fara bec. Multumesc.

Daca temperatura ambientala este constanta in plaja 20-25 de grade si nu sunt curenti de aer deranjanti, la 2-3 saptamani, varsta la care au penajul format complet (daca nu au deficiente de metionina).

Ultima editare efectuata de catre prepelitebv.ro in Dum Sept 11, 2011 12:11 am, editata de 1 ori
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Dum Sept 11, 2011 12:01 am

Andrei a scris:
Rache a scris:
Maxitaxi Brasov Satu Mare nu cred ca exista asa ca pica

@Rache: multumim de recomandare Smile

De la Brasov la Satu Mare cateva kg de furaj sau ingrediente ajung a doua zi cu Fan Courier sau cu Posta Romana. MaxiTaxi folosim doar pentru oua, si asta speram nu pentru mult timp pentru ca lucram la sisteme noi de ambalare a oualor care sa permita expeditii mai simple si mai ieftine. Exista cursa directa cu plecare din Brasov la 5:38 si sosire la Satu Mare ora 15. http://www.autogari.ro/Transport/Brasov-Satu_Mare/141-504.aspx
Daca ati intreba la Microferma de prepelite Brasov, ati afla ca are parteneri in Satu Mare care fac furaj de pui de prepelita (si de tineret, si de ouatoare... tot tacamul), dupa retetele de la noi de pe site.

Decat sa vorbiti despre Microferma, mai bine vorbiti direct cu noi la Microferma [ca doar aveti datele de contact la indemana] si cereti ajutor - cu siguranta noi ne vom stradui sa va surprindem placut cu solutiile cu care stim si putem sa raspundem solicitarilor voastre Smile)

Din cauza volumului mare de munca si a timpului limitat nu am parcurs intreg forumul inca. Si notificari de raspunsuri primim doar pentru topicurile parcurse si in care am scris; de aceea raspundem unde am mai scris dar exista si topicuri [ca acesta] in care abia acum vad ca se pomeneste de noi... Dragi colegi de forum, cand va framanta ceva, apelati direct ca e mai simplu - sunati-ne, scrieti-ne mail, contactati-ne pe messenger, lasati-ne mesaj pe site, aveti atatea modalitati de a da de noi ca trebuie sa nu vreti ca sa nu ne gasiti! cheers
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Joi Sept 15, 2011 6:59 pm

Apropo de becurile ci inflarosii. Cat consuma comparativ cu becurile incandescente? Dar comparativ cu becurile "economice"?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Joi Sept 15, 2011 7:02 pm

gabrielbalc a scris:
Apropo de becurile ci inflarosii. Cat consuma comparativ cu becurile incandescente? Dar comparativ cu becurile "economice"?

Becul infrarosu de 50W consuma...50W; becul infrarosu de 75W consuma...75W; ... Very Happy Ma intereseaza puii, in comparatie cu consumul... ca asa puteam pune bec cu incandescenta sau bec economic, is mult mai ieftine! Very Happy
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Joi Sept 15, 2011 7:05 pm

Pe mine ma intereseaza daca as putea incalzi o incapere de 2,5x3m cu un asemenea bec.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Joi Sept 15, 2011 7:10 pm

gabrielbalc a scris:
Pe mine ma intereseaza daca as putea incalzi o incapere de 2,5x3m cu un asemenea bec.

Nu. Becurile infrarosii sunt mai degraba de tip spot (mai mult sau mai putin). Iti recomand un panou radiant... Consum destul de mic si face exact ce ai nevoie.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Joi Sept 15, 2011 7:20 pm

Cam scump Surprised
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Joi Sept 15, 2011 7:34 pm

Alternativa la panou radiant scump + consum mic este calorifer electric ieftin cu consum electric fabulos. Sau centrala termica, scumpa cu consum mic. Oricum o sucesti...
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Ce mananca puii de prepelita?   Joi Sept 15, 2011 7:36 pm

Izolez usa bine...incaperea e mica, bec aprins non stop...
Sus In jos

Ce mananca puii de prepelita?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 4Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: crestere de prepelite :: crestere de pui-