forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

Sortare prepelite

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Radu77
nou pe forum

Numarul mesajelor : 9
Varsta : 27
Data de inscriere : 01/08/2011

MesajSubiect: Sortare prepelite   Lun Aug 01, 2011 5:05 am

Salutare tuturor! Fiind incepator in crestera prepelitelor am si eu cateva intrebari pt. cei mai experimentati ca mine:
1. Cum se amesteca furajul pt. prepelite ouatoare: procentaj furaj/procentaj faina malai etc.
2. Pt. a obtine oua de consum de cati masculi avem nevoie, la cate femele?
3. Ce termen de valabilitate are un ou de prepelita de consum?
Va multumesc anticipat! Very Happy
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: Sortare prepelite   Lun Aug 01, 2011 5:53 am

Radu77 a scris:
Salutare tuturor! Fiind incepator in crestera prepelitelor am si eu cateva intrebari pt. cei mai experimentati ca mine:
1. Cum se amesteca furajul pt. prepelite ouatoare: procentaj furaj/procentaj faina malai etc.
2. Pt. a obtine oua de consum de cati masculi avem nevoie, la cate femele?
3. Ce termen de valabilitate are un ou de prepelita de consum?
Va multumesc anticipat! Very Happy

1. Retete profi pentru furajare, tehnici de mixare realizabile de crescatori incepatori si multe alte informatii interesante si utile gasesti pe site-ul Arrow www.prepelitebv.ro
2. De niciunul. De regula se tine un mascul la trei femele, iar daca se pune accent pe incubat, o idee buna e sa se schimbe cota din 2 la 6 in 2 la 5 (masculi / femele).
3. Depinde de conditiile de pastrare. Refrigerate, 28 de zile / o luna, dar e discutabil. Mi-a adus cineva o caserola cumparata din Franta intre Craciun si revelion si avea termen de valabilitate pana in 8 martie (deci cel putin doua luni si jumatate), in aceleasi conditii (la frigider).

Bine ai venit printre noi si mult succes in activitate! Oricand ai nevoie de ajutor, cere si vei primi! cheers
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
Radu77
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Sortare prepelite   Lun Aug 01, 2011 7:47 am

Dupa 3 saptamani de exemplu nu sunt prea vechi pentru a fi baute crude, pt. cura Question Si inca o intrebare, ouale fecundate(cele din cusca pusa pentru incubat) sunt comestibile? Rolling Eyes
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Sortare prepelite   Lun Aug 01, 2011 8:05 am

N-am avut niciodata oua vechi de 3 saptamani, nu cred ca as incerca sa le consum crude desi cu siguranta sunt bune, daca au fost pastrate corespunzator. Toate ouale pastrate corect si nexpirate sunt comestibile. Se recomanda ca la tratament sa se foloseasca oua fecundate, insa este o recomandare "populara" - nu stiu sa existe vreun studiu farma care sa certifice stiintific validitatea acestui mit...

Sus In jos
Radu77
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Sortare prepelite   Mier Aug 03, 2011 5:33 am

Buna tuturor, am revenit cu cateva nelamuriri Smile Eu cresc prepelitele intr-un spatiu de aprox 13 mp(un garaj mai exact), unde nu intra prea multa lumina naturala avand doar un geam exterior. Ce fel de bec sa le pun? De cati wati sa fie becul? Sa il tin aprins incontinuu 18 ore sau doar cand se insereaza astefel incat sa prelungesc ziua la 18 ore?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Sortare prepelite   Mier Aug 03, 2011 6:45 am

Un bec economic de 23W sau unul cu incandescenta de 75-100W ar trebui sa fie ok. Nu ai precizat ce geam exterior are, daca e de 20x20cm nu e suficient, daca e de 80x120cm ar trebui sa fie suficient (depinde si de pozitionarea fata de punctele cardinale, alte obstacole cum ar fi copaci mari sau soproane sau cladiri in dreptul geamului).

Daca poti sta inauntru ziua si citi o carte fara probleme e lumina destula. Daca nu, nu. Pune bec incat sa poti citi o carte si e ok. Lumina aceasta obtinuta, fie prin geam, fie de la bec, fie de la ambele trebuie sa fie disponibila de dimineata de la 7 pana seara la 23 iar la puii si tineretul pana in 3 saptamani, non-stop. Daca tii puii si maturele in aceeasi incapere, regula o fac puii. Prepelitele nu se supara daca au lumina non-stop... Desi nu au nevoie de ea cand dorm, platesti consum degeaba.
Sus In jos
Radu77
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Sortare prepelite   Mier Aug 03, 2011 7:30 am

Geamul e de 80x120cm, obturat putin de un copac dar in schimb am si in usa doua ferestre de aprox 30x30cm care compenseaza. Chiar acum am fost si am facut testul cu cartea si se poate citi fara probleme Very Happy Multumesc pt. raspunsuri!
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Sortare prepelite   Mier Aug 03, 2011 7:53 am

Cu mare placere! Atentie ca testul trebuie trcut si la ora 7, si la ora 23... S-ar putea iarna sa treaca testul doar 3-4 ore pe zi, ceea ce e insuficient!
Sus In jos
Radu77
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Sortare prepelite   Joi Aug 04, 2011 6:25 am

Buna! Am vreo 20 de cocosi de care nu am nevoie si nu stiu ce sa fac cu ei. De taiat nu pot pt. ca mi-e mila de ei, am incercat sa-i vand dar nu prea au cautare. Aveti voi vreo solutie?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Sortare prepelite   Joi Aug 04, 2011 6:59 am

Cum sa n-aibe cautare??? Si inca cum!... Nu ai cautat unde trebuie, se cauta chiar bine, exista clienti fideli care nu cer decat asa ceva! {presupun ca-s bine furajati si-s pieptosi clasa-ntai).

Sugestie: du-i unei vecine gospodine si zi-i ca-i faci jumi-juma cu ea, tu-i dai 20 de prepelite vii si ea iti da 10 de prepelite ca puiul grill din alimentara - jumulit, parlit, curatat de intestine, labe si cap, bun de pus la marinat, in supa sau in tigaie sau pe gratar. Pofta mare! lol!

PS - Daca vrei sa vinzi, va trebui sa inveti sa-i faci grill gata de gatit, ca astia asa se vand... Asa cu vecina cam iesi in pierdere Smile
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 35
Data de inscriere : 19/06/2011

MesajSubiect: Re: Sortare prepelite   Joi Aug 04, 2011 1:32 pm

Super idee Laughing
Sus In jos