forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

vand oua prepelita

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
stoicaploscuteni
nou pe forum

Numarul mesajelor : 5
Varsta : 41
Data de inscriere : 07/08/2011

MesajSubiect: vand oua prepelita   Dum Aug 07, 2011 11:37 pm

buna ziua
sunt crescator de prepelite la inceput de drum
cum sa fac sa vand ouale si cui
va rog ajutati-ma cu un sfat
oferta mea este de 0,17 bani la bucata
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Aug 11, 2011 5:22 pm

Pai parca erau 0,20! Acum is 0,17? Ma prind ca in 2 saptamani o sa le dati cu 0,15 si evident ca nu o sa vindeti [asa cum spuneam in celalalt post pe forum, 99% din clienti nu-s pe internet si nu cauta -activ- oua de prepelita]. Urmatorul pas va fi sa le dati cu 0,12 si in final cu 0,10. Da, evident ca o sa lucrati in pierdere, depinde ce tehnici de optimizare a costurilor folositi [asta tot cine v-a ajutat sa incepeti trebuia sa va invete, e parte din consultanta] probabil deja lucrati in pierdere. Adica daca raportati incasarile (oua VANDUTE, ceea ce difera de oua PRODUSE... alea care le aruncati sunt pierdere, nu?) la cheltuieli, fara sa amortizati investitiile, ma prind sa ghicesc ca lucrati binisor in pierdere deja. Evil or Very Mad

Asta este smecheria cu care crescatorii mari duc de nas incepatorii: le dau utilaje, le dau prepelite, ii invata sa creasca prepelite si nu le ofera consultanta de afaceri si-i lasa sa cada in cap. Asta pentru ca va considera in acelasi timp concurenta, deci ideea e sa va rezolve ca client (ei sa faca vanzarea propriu-zisa) si sa va lase sa va inecati singur ca prospata concurenta a lor (nu va ofera consultanta de afaceri)... va invata sa cresteti prepelite dar nu sufla o vorba despre cum sa cresteti AFACEREA cu prepelite. Am intalnit si noi schema asta, din pacate e aproape standard oriunde mergi! Mad

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
stoicaploscuteni
nou pe forum

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 07/08/2011

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Vin Aug 12, 2011 5:41 am

Evil or Very Mad
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Aug 25, 2011 2:23 pm

Idee: da ouale cu 0,30 - 0,35 - 0,40 ca toata lumea si daca ai oua care au atins 7 zile si nu le-ai vandut, da-le gratis, oricui, ca mod de a iti forma clientela proprie. Poti incepe prin vecini, cabinete medicale, banca, coafor, prieteni, nu conteaza. Mereu doar persoanelor noi (cine-i interesat te cauta, iar cine a primit si nu te-a cautat ii dai degeaba a doua oara). Mergi pe strada ta si ia casa cu casa si apoi trece la strada urmatoare, cu cat clientela e mai aproape de tine cu atat o sa va placa sa lucrati impreuna. Vei fi surprins de rezultate! Si in scurt timp iti vei recupera investitia asta in marketing / publicitate... Investesti in viitorul afacerii tale - spre diferenta de tactica de a le da de pomana (0,17 - 0,20) si sa nu castigi nici acum, nici in viitor.

Cine are idei mai bune si poate da un sfat mai fain, sa spuna Smile Eu sper sa iti fie de folos! Succes si sa te lauzi cu clienti noi si ca nu faci fata cu comenzile, cat mai curand!
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 34
Data de inscriere : 19/06/2011

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Mar Sept 06, 2011 2:07 pm

Multumim frumos. Sunt informatii utile tuturor.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Mar Sept 06, 2011 2:40 pm

colegul nostru de forum se pare ca nu e de acord cu mine si nici cu tine Evil or Very Mad scratch
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Mar Sept 06, 2011 2:47 pm

Poate s-a grabit sa puna in practica ideea de aceea nu a mai dat nici un semn.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Mar Sept 06, 2011 3:06 pm

Unul din crescatorii care s-au apucat de cresterea prepelitelor apeland la noi si-a format clientela pentru productia de start in nici 3 luni cu tehnica asta. Deja a inceput sa fie cunoscut in zona lui si-l cauta lumea si nu-l doare capul cu stoc de oua. Peste un an cu siguranta va fi cel mai mare pe zona lui Very Happy Si are aceleasi preturi corecte ca si noi, nu de dumping, si nu vinde oua vechi niciodata, ca unii crescatori disperati... ca n-are oua vechi Smile)
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Sept 15, 2011 12:45 pm

Preturile la ouale de prepelita oscileaza de la an la an sau raman neschimbate?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Sept 15, 2011 1:19 pm

Sunt neschimbate, adica sunt cei care disperati, au oua multe care li se invechesc si le vand cu 0,10 - 0,12 bani si sunt cei care au echilibrata productia cu clientela formata si fidelizata si care le vand la preturile normale (8-10 lei caserola). Ouale de incubat sunt 0,6, mai rar 0,5 sau 0,7 dar acolo deja trebuie sa fii putin atent de unde cumperi sau cu cine faci schimb ca poate fi riscant (boli transmisibile si prin oua). E bine sa te axezi pe un partener care are igiena impecabila si lucreaza cu veterinar, nu dupa pretul oualor.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Sept 15, 2011 1:25 pm

Am vazut eu asta pe propria piele dupa rata de incubatie.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Sept 15, 2011 2:04 pm

Aici deja e discutabil. Am mai auzit crescatori care injurau furnizori de oua de incubat ca au scos rata proasta, dar sunt Foarte, Foarte, Foarte multe greseli care se pot face la incubat incat sa dea rateu incubarea fara sa fie vina furnizorului de oua. Cand eram incepator si citeam pe net ziceam si eu "ia uite ce a patit X, l-a pacalit" iar acum cu experienta in spate privesc mult diferit comentariile legate de incubare... Poate pentru ca sa previn pe cat se poate asa ceva, am scris partea de incubare pe site la noi. Poate ajuta pe unii sa isi creasca rata de eclozare folosind aceleasi oua care altfel ar fi dat rateu. Sper sa fie de ajutor... E la fel ca la prepelitele tinere care au fost calarite de masculi pana nici nu au atins curba maxima de ouat (deci nici nu au ajuns bine la maturitate) si pe care necunoscatorii le confunda cu prepelite batrane din cauza lipsei de penaj deja evidente. Poti avea prepelite de 9-12 saptamani tinute fara masculi si cu penaj ok sau aceleasi prepelite tinute cu masculi si cu lipsa serioasa de pene. Asta nu le face mai batrane Smile) Dar multi vad, putini pricep! Cine vrea prepelite ouatoare ar trebui sa-si ia prepelite la 3-4 luni si sa le mai tina inca un an si ceva, un an jumatate de acolo incolo - aia e randament maxim cap-coada! Very Happy

Ultima editare efectuata de catre prepelitebv.ro in Joi Sept 15, 2011 2:11 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Sept 15, 2011 2:10 pm

De pe site-ul dvs si de pe forum am luat informatiile despre incubare, nu am prea facut greseli si totusi am avut rata de eclozare de ~50% din oua cumparate de la alt crescator iar din oua productie proprie am avut rata de eclozare de ~75%.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Sept 15, 2011 2:15 pm

gabrielbalc a scris:
De pe site-ul dvs si de pe forum am luat informatiile despre incubare, nu am prea facut greseli si totusi am avut rata de eclozare de ~50% din oua cumparate de la alt crescator iar din oua productie proprie am avut rata de eclozare de ~75%.

75% e o rata ok, dar se poate si mai bine. Da, de asemenea, poate fi si problema de furnizor - nu am zis ca exclud asta, am spus ca sunt mai circumspect in a lua de bun ce zice cel care face reclamatia. Posibil sa nu aiba dreptate si nici sa nu stie asta. Dar, da, posibil sa aiba!

Incercati sa bagati rata de 1 / 2,50 (doi masculi la 5 femele, nu la 6) si sa repetati incubarea (dupa 7-10 zile, sa apuce sa aibe efect modificarea). S-ar putea sa scoateti +10%.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Sept 15, 2011 2:18 pm

La prepelitele mele am avut 1 cocos la 6 gainuse.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Sept 15, 2011 2:29 pm

gabrielbalc a scris:
La prepelitele mele am avut 1 cocos la 6 gainuse.

Si ai scos 75%??? Super buna rata in cazul asta! La dublu cocosi, cu tehnica de incubare pe care am scris-o pe site la noi o sa scoti peste 90% in cazul asta!!!

Paranteza: de unde ai luat ouale (celelalte) de incubat?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Sept 15, 2011 9:13 pm

Le-am luat de la un crescator din Cluj, o cunostinta, dar care nu este pe forum.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Joi Sept 15, 2011 9:51 pm

gabrielbalc a scris:
Le-am luat de la un crescator din Cluj, o cunostinta, dar care nu este pe forum.

Cineva mai cunoscut, sau un crescator mic / incepator?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Vin Sept 16, 2011 2:01 am

Un crescator mic.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: vand oua prepelita   Astazi la 6:52 pm

Sus In jos

vand oua prepelita
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» vand ciobanesc corb femela , junior
» Vand Muschi Sfagnum
» Vand pui ciobanesc corb.
» limax si melci cu cochilie
» HORMONI DE CRESTERE, INGRASAMINTE PESTICIDE...

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: forum :: membri se prezinta-
Mergi direct la: