forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

Mica mea ferma

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Sam Noi 12, 2011 2:04 pm

O sa ajungi la peste 2000 de prepelite in primul an de ritm sustinut si n-o sa faci fata. Atentie la promovatul carnii ca pe noi asta ne termina, sa nu ramai si tu fara nivelul de prepelite necesar propriei dezvoltari si onorarii comenzilor de oua. Mi-ar place sa ne vedem, rar intalnim crescatori de afaceri cu prepelite. Putem sa-ti dam ponturi sa scoti rezultate si mai bune din ce faci, ma prind ca o sa fii surprins si incantat Wink
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
sorin1sipos
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 141
Varsta : 30
Data de inscriere : 29/09/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Sam Noi 12, 2011 2:07 pm

acum e iarna ma voi opri la cele 60 de ouatoare pe care le voi avea la potential maxim in 10-15 zile.
in primavara voi investi vreo 1000 de eur si voi lua un malaxor pt furaj, voi trage apa curenta in locatia prepelitelor si voi face totul ca sa reduc costurile consumului de curent pe perioada de iarna.
stiu ca e foarte putin dar am ales sa incep aasa pt a castiga xp.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Sam Noi 12, 2011 2:25 pm

sorin1sipos a scris:
acum e iarna ma voi opri la cele 60 de ouatoare pe care le voi avea la potential maxim in 10-15 zile.
in primavara voi investi vreo 1000 de eur si voi lua un malaxor pt furaj, voi trage apa curenta in locatia prepelitelor si voi face totul ca sa reduc costurile consumului de curent pe perioada de iarna.
stiu ca e foarte putin dar am ales sa incep aasa pt a castiga xp.

Doar 60 ai? Nu stiu de ce eram convins ca ai mai multe... Un malaxor de furaje este cam 2.500 de euro cel mai ieftin, la nivelul tau cred ca e suficienta si o betoniera de 180 de litri sau peste. Sa iei in calcul musai o colaborare (si un contract) cu un medvet bun si implementarea de masuri de biosecuritate. Putin cate putin se face treaba... Noi am plecat la drum cu o investitie de 1.000 de lei si tot ce am facut am facut de acolo. E drept ca a fost un start lent din cauza sumei mici, dar asa a fost sa fie atunci. Pana la urma nu banii conteaza, ci seriozitatea, corectitudinea, deschiderea, pasiunea si dorinta de reusita. Daca te implici se simte si vin si rezultatele.

Ne pare rau ca nu ne-am apucat mai devreme de asta Smile
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Dum Noi 13, 2011 1:34 am

iarna asta vreau sa vin pana la poiana brasov...se poate sa ma primiti intr-o vizita de lucru??
vreau sa discutam toate detaliile pentru a dezvolta aceasta pasiune.
sunt dispus sa investesc ceva bani pt a iesi ceva frumos.
Sus In jos
Florin040
nou pe forum

Numarul mesajelor : 7
Varsta : 26
Data de inscriere : 10/11/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Dum Noi 13, 2011 1:45 am

sorin1sipos a scris:

fluturasi publicitari...anunturi in zone cheie...baner mare pe poarta la mine acasa....programe de cura imprastiate la prieteni, oameni s.a....articole despre ouale de prep...plus publicitatea din ``gura in gura``..cand vb cu cineva nu uit sa ii spun ca am oua de prep..si carne

vreau sa fac in power point o prezentare despre ele..sa ma duc la patroni de restaurante pt a le arata retetele cu carnea de prep..

stai intr-o localitate destul de mare banuiesc..... eu deja sunt un pic descurajat pentru ca stau intr-o localitate sub 10000 de persoane si mai e cineva care are prepelite si am luat legatura cu acesta si mi-a zis ca nu prea are cerere desi oferta este destul de maare... Sad
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Dum Noi 13, 2011 1:48 am

ce vroiai sa iti zica..merge frate..merge baga-te tare ca e loc..vinzi de rupi
normal ca nu iti putea spune asa
pt ca ii furi din clientela.
tu incepe cu vreo 50 de prep si vezi cum e treaba.daca nu merge vinzi custile si mananci carnea buna a prepelitelor.
daca nu poti sa le dai caldura acum pregateste-te pe cand vine primavara.
eu stau in Turda..un oras destul de maricel..peste 50k
Sus In jos
Florin040
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Dum Noi 13, 2011 1:58 am

de caldura nu cred ca era problema... am de gand sa bag un calorifer electric cu 4 elementi care are un consum destul de mic de curent.... apropo cam ce preturi practici daca nu sunt indiscret...
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Dum Noi 13, 2011 6:03 am

Florin040 a scris:
eu deja sunt un pic descurajat pentru ca stau intr-o localitate sub 10000 de persoane si mai e cineva care are prepelite si am luat legatura cu acesta si mi-a zis ca nu prea are cerere desi oferta este destul de maare... Sad

Exista solutii si pentru Harsova, daca stii ce sa faci. Eu ma pot gandi usor la vreo 5. Cat de des mergi in Cosntanta?
Sus In jos
Florin040
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Dum Noi 13, 2011 6:18 am

momentan cam rar...o data pe saptamana dar din ianuarie o sa ma mut acolo cu serviciul...
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Dum Noi 13, 2011 8:27 am

Daca iti inveti clientii ca o data pe saptamana livrezi oua in CT si-i inveti sa dea comenzile din timp pt ziua respectiva, eu zic ca e ok pana in ianuarie. Din ianuarie, lucrurile se simplifica mult!
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Lun Noi 14, 2011 7:17 am

acum este varful de vanzari?in perioada asta?
sau cum este evolutia vanzarilor de oua pe parcursul anului??

@edit:cam cum ar trebui sa arate o ferma de prepelite?din ce camere sa fie compusa?structura acesteia?chiar ma intereseaza domeniul pt ca vreau sa incerc sa ma extind putin si nu stiu de unde sa incep si cine ma poate ajuta la mine in zona.
astept sugestii
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Lun Noi 14, 2011 4:46 pm

Varful este primavara, iar vara este extrasezonul. Acum e in crestere (implicit / evident).

A doua intrebare necesita un raspuns mult prea larg sa-l putem prinde in postari de messenger... E mult de povestit, mult peste cat as putea scrie la ora asta. Sfatul e sa vizitezi 2-3 ferme si sa discuti cu DSVSA-ul local.
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Noi 15, 2011 1:53 am

cred ca e o solutie f buna. asa am sa fac.partea cu cele 2-3 ferme chiar nu stiu unde sunt la mine in zona...
va tin la curent
Sus In jos
ionut s
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 34
Data de inscriere : 07/11/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Noi 15, 2011 9:58 am

V-aČ™ intreba si eu ceva. De ce nu incercati sa vindeti ouale la Hipermarketuri, cred ca a-ti vinde in cantaitati mai mari si nu ar fi o problema cu vanzarile. (imi dau si eu cu parerea,)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://saiioan.blogspot.com/
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Noi 15, 2011 11:51 am

ionut tu cate prepelite ai si de cand te ocupi de acestea?
Sus In jos
ionut s
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 4
Varsta : 34
Data de inscriere : 07/11/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Noi 15, 2011 2:30 pm

Nu am nici o prepelita inca,(ma bate si pe mine gandul sa cresc prepelite) dar parerea mea pentru cei care se ocupa cu cresterea prepelitelor e ca cel mai profitabil este sa iti vinzi matfa en-gros,sa obtii contracte cu magazinele mari.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://saiioan.blogspot.com/
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Noi 15, 2011 2:49 pm

ionut s a scris:
Nu am nici o prepelita inca,(ma bate si pe mine gandul sa cresc prepelite) dar parerea mea pentru cei care se ocupa cu cresterea prepelitelor e ca cel mai profitabil este sa iti vinzi matfa en-gros,sa obtii contracte cu magazinele mari.

GRESIT. Cu toata stima, ...se vede ca nu sunteti crescator Smile)
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mier Noi 16, 2011 12:02 am

prepelitebv.ro a scris:
ionut s a scris:

puteti detalia putin de ce e gresit??

eu as zice clar ca e cu 2 taisuri...rulaj mare..implicit profit mare
Sus In jos
sorin.surcel
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 35
Data de inscriere : 05/11/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mier Noi 16, 2011 11:58 am

sorin1sipos a scris:
prepelitebv.ro a scris:
ionut s a scris:

Salut,

Sunt convins ca este vorba despre pierderi, despre "taxa" de listare, despre "socializarea" cu buyerul, despre termenele de plata.
Cum ar fi sa spui prepeliteleor... dragele tati, mancati peste 90 de zile...

Gresesc?!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.bioprepelita.ucoz.ro
Florin040
nou pe forum

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mier Noi 16, 2011 12:03 pm

dl mi-odin am si eu cateva intrebari pentru m-am hotarat sa incep si eu

1. cam ce greutate are pachetul START 50? ( vreau sa vad care sunt costurile unui transport cu o firma de curierat ; daca e sa se apropie de banii pe care i-as da pe benzina vin eu la brasov pentru ceva sfaturi suplimentare si chiar sa "fur" niste mici secrete)

2. cele 50 de pasari din pachet sunt femele toate sau sunt si masculi?

3. este recomandat un raport de 1:3 pentru a avea oua de incubat? merge si cum ati zis dvs cu 2:5?

4. pentru maternitate ce becuri recomandati? clasice sau din astea cam in UE, economice?
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mier Noi 16, 2011 9:50 pm

sorin.surcel a scris:
sorin1sipos a scris:
prepelitebv.ro a scris:
ionut s a scris:

Salut,

Sunt convins ca este vorba despre pierderi, despre "taxa" de listare, despre "socializarea" cu buyerul, despre termenele de plata.
Cum ar fi sa spui prepeliteleor... dragele tati, mancati peste 90 de zile...

Gresesc?!
mi se pare ca da, gresesti.
la produsele alimentare perisabile cu o valabilitate de 30 de zile cum sunt ouale de prep, plata se face maxim la 15 zile, pt ca ei vand produsul si nu au dc sa nu te plateasca.
da..taxa de socializare trebuie inclusa si ea.
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 32
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/08/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Joi Noi 17, 2011 6:09 am

Ati omis ceva "taxa de raft"adica ati avea produs in aria vizuala a cumparatorului (nu jos nu sus)la locul potrivit
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Joi Noi 17, 2011 9:59 pm

stie cineva, s-au intalnit cazuri de salmonela la prepelite??
nu de alta, dar chiar vreau sa nu am probleme cu oamenii.
am citit putin pe net si nu am gasit nimic.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Joi Noi 17, 2011 10:35 pm

sorin1sipos a scris:
prepelitebv.ro a scris:
ionut s a scris:

Din ce e compus pretul final la raft?
- costul de productie (propriu-zis) al oului, inclusiv ambalare
- costurile logistice - manipulare, depozitare, transport etc.
- costul de vanzare - si magazinele au angajati (salarii), curent electric, paza, dari la stat, chirii etc.
- profitul producatorului (adica ceea ce ii ramane crescatorului ca rasplata a muncii facute - si nu e usor sa stai ore in sir sa faci furaje, sa cari saci, sa muncesti la igienizari, dezinfectari etc.; din acest profit un crescator destept isi sustine politicile de investire in crestere cantitativa si calitativa - sisteme mai bune de crestere, furajari superioare, investitii in utilaje, dezinfectanti etc.);
- profitul vanzatorului / magazinului (ceea ce ii ramane vanzatorului ca rasplata pentru munca de a gasi un client care sa ii ofere bani pentru marfa respectiva).
Primele 3 sunt inerente si inevitabile, fie ele mai mici sau mai mari - nu discutam aici de tehnici de optimizare a costurilor;
A 4-a este punctul la care crescatorii de prepelite din Romania stau cel mai prost si pe care il sacrifica cu nonsalanta si mare usurinta in favoarea celui de al 5-lea. Sau cum zic 99% dintre crescatori, ca sa te parafrazez, eu as zice clar ca e cu 2 taisuri...rulaj mare..implicit discount mare .

Diferenta dintre a creste prepelite si a creste o afacere cu prepelite este in a sti (sau nu, dupa caz) sa optimizezi corect cele 5. E cu doua taisuri? Nu este. Poate fi, daca nu stii ce trebuie sa faci... Una peste alta, sa pleci la drum ca neinitiat setat pe ideea ca magazinul iti va vinde marfa (adica pleci cu ideea ca de o parte sanatoasa din afacerea ta (vanzarile!) refuzi din start sa te ocupi tu, preferand sa platesti pe altul [magazinul] sa o faca pentru tine pe banii tai, este cel putin premisa unui rateu superb. De unde si raspunsul ca este GRESITA afirmatia "e ca cel mai profitabil este sa iti vinzi matfa en-gros,sa obtii contracte cu magazinele mari" a colegului ionut.

Astea is argumentele mele. Aveti alte pozitii, va rog sa le expuneti si sa le argumentati.

Una peste alta, cam asta e diferenta dintre Microferma de prepelite Brasov si 99% din ceilalti crescatori de prepelite, mici sau mari. Vrei sa inveti sa cresti prepelite? Oricare din crescatori te poate invata - ca unii te pot invata prost ca atata stiu, e alta discutie; faptul ca au 10-15 ani de cand le cresc nu-i face neaparat experti. Stiu destui crescatori de-astia care inca nu stiu tehnici de optimizare a costurilor de productie [lucru ESENTIAL!], nu stiu sa faca analize cost-beneficiu pentru pasii din planul investitional (asta daca au unul) ...discutie lunga. Unii sunt dispusi sa te invete ceea ce stiu legat de cresterea prepelitelor, de regula conditionand incepatorii de achizitia de produse de la ei in contrapartida.

Cand e vorba de consultanta de managementul afacerii, deja lucrurile devin mai delicate. In primul rand, numar pe degete crescatorii de prepelite care stiu sa creasca o AFACERE cu prepelite. Dintre cei foarte putini care au gasit o metoda sa faca afacere cu prepelite [sunt mai multe metode cu totul diferite de a face din aceasta activitate un business, metode care daca sunt implementate bine sunt de succes] si dintre acestia nimeni, NIMENI, zero, niciunul din toate sutele de crescatori pe care le cunosc nu invata un incepator cum sa faca sa creasca si el. E secretul fiecaruia cel mai pazit si nu ar face-o nici daca ati vrea sa platiti scolarizare, sa fiti dispusi sa platiti ore de consultatie in care sa invatati ce trebuie sa faceti. Nu acorda consultanta de afaceri, nu invata pe altii cum sa vanda, cum sa creasca, ce sa faca sa creasca o AFACERE cu prepelite. Totul se rezuma la "vii la mine, cumperi de la mine si te invat cum sa le cresti, si de acolo te descurci, eventual daca o sa mai vrei sa cumperi pe viitor stii unde ma gasesti." Toti se focuseaza sa vanda punctual si dup-aia mai mult sau mai putin se roaga ca incepatorul sa nu creasca prea mult ca devine concurenta si nu e ok, nu?

Noi suntem singurii care oferim consultanta tehnica si consultanta de business si o facem GRATIS. E cel mai scump produs pe care il vindem si, culmea, il dam gratis, oricui, fie ca sunt incepatori fie ca sunt crescatori cu ani vechime care se taraie greu si vor sa afle cum au reusit altii (crescatori de prepelite care bajbaie de ani de zile si se lupta sa devina crescatori de afacere cu prepelite, cred ca stiu tot legat de cresterea prepelitelor si cand discuta cu cineva iti lasa impresia ca-s mari experti, asta pana intri la ei si vezi cum arata ferma cu mii de prepelite - improvizatiile de custi, improvizatiile de incubatoare, improvizatiile de tavi de incubat, de adapatori din jgheaburi de acoperisuri etc. si toate micile detalii care iti arata ca sta prost la punctul 4 (nu stie sa creasca afacerea sau sparge banii pe altceva si nu-l intereseaza sa creasca, mai ales caltativ, ceea ce e si mai grav).
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Joi Noi 17, 2011 10:43 pm

Andrei a scris:
Ati omis ceva "taxa de raft"adica ati avea produs in aria vizuala a cumparatorului (nu jos nu sus)la locul potrivit

Taxa de intrare in magazin, taxa de listare de produs, taxa de raft, taxa de publicitate, promotiile sustinute obligatoriu, retururile de marfa etc. sunt metode prin care magazinele muta bani de la punctul 4 de mai sus la punctul 5. Si spre diferenta de crescatori care sunt neinitiati, magazinele sunt bine antrenate in a face bine ceea ce fac (a face profit de la cumparatorul final si mai ales de la furnizori, mutand prin tehnici de achizitii si vanzari performante profitul crescatorilor (4) intr-al lor (5). Se poate lucra cu magazinele? Da. Se poate daca esti incepator si nu stii sa vinzi si te bazezi pe supermarket sa-ti vanda marfa? Da, dar ai toate sansele sa lucrezi in pierdere. te bazezi pe profesionisti in a-ti lua banii sa faca treaba pentru tine. Nu recomand incepatorilor sa plece la drum asa!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Astazi la 9:51 pm

Sus In jos

Mica mea ferma
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 5 din 11Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.
» 208 : Sibiu - Copsa Mica
» 213 : Radna - Timisoara Nord
» MICA PUBLICITATE (VANZARI - CUMPARARI)
» Lucrari de reabilitare pe M300 Sighisoara-Coslariu

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: