forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiţi | 

Mica mea ferma

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
AutorMesaj
george.m
membru bronce
membru bronce

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 40
Data de inscriere : 13/12/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Dec 13, 2011 6:53 am

Buna ziua,
ma numesc
George si din primavara vreau sa incep si eu aceasta activitate de crestere a prepelitelor dar pana la amenajarea spatiului vreau sa imi construiesc singur custile, asa ca am o intrebare:
pot folosi plasa zincata pentru laterale de 25x25mm cu grosime de 1,8mm iar pentru podea sa folosesc de 19x19 mm cu grosime de 1,5mm
toate informatiile culese de aici sunt extraordinare si m-au determinat sa incep si eu aceasta activitate
multa sanatate si la mai multe prepelite
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
sorin1sipos
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 141
Varsta : 30
Data de inscriere : 29/09/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Dec 13, 2011 12:45 pm

nu vreau foarte multe, in jur de 100
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Dec 13, 2011 3:25 pm

george.m a scris:
Buna ziua,
ma numesc George si din primavara vreau sa incep si eu aceasta activitate de crestere a prepelitelor dar pana la amenajarea spatiului vreau sa imi construiesc singur custile, asa ca am o intrebare:
pot folosi plasa zincata pentru laterale de 25x25mm cu grosime de 1,8mm iar pentru podea sa folosesc de 19x19 mm cu grosime de 1,5mm
toate informatiile culese de aici sunt extraordinare si m-au determinat sa incep si eu aceasta activitate
multa sanatate si la mai multe prepelite

Eu zic fie sa vizitezi o ferma pusa la punct fie sa iti iei o cusca profi si sa o studiezi ca asa fara sa stii cum va fi utilizata (ma refer la micile chichite si detalii, nu linia generala) ai toate sansele sa faci prost si sa plangi dupa banii dati, munca depusa si timpul pierdut... si pierderile de prepelite care vor genera toate astea. Stiu ca pare simplu si primul gand e ca "si eu pot face"; ia una facuta si vezi cat te costa sa faci una la fel si daca diferenta de pret merita efortul sau nu. Nu vreau sa-ti dau raspunsul, e ceva ce descoperi singur Smile

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mier Dec 14, 2011 2:13 am

http://www.electrounivers.aaz.ro/detalii/372651/incubator-cu-etaj-si--mecanisme-intoarcere-oua-gaina-+-mecanisme-intoarcere-oua-prepelita=-247-lei

asta este incubatorul pe care mi l-am comandat astazi.sper sa pun outele in el cat de repede.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mier Dec 14, 2011 4:40 pm

Bravo, esti tare Smile

Ti-am zis ca Microferma de prepelite Brasov este distribuitor oficial de incubatoare Cleo, ai venit la noi in vizita si in loc sa ti-l iei pe loc la pret un pic mai avantajos ti-l comanzi de pe net si platesti si transport! Ca sa nu zic ca gama de incubatoare oferite de noi e mult mai mare ca cea din care ai ales tu! Razz Mad
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Joi Dec 15, 2011 1:36 pm

ioi..sa-mi fie rusine..chiar nu am stiut
credeam ca voi distribuiti numai ce aveti pe site..din cate am vazut nu scrie pe site.
chiar imi pare rau.am dat 35 de lei pe transport, pt ca azi mi-a ajuns.
imi pare rau.
incubatorul a fost 241, este Cleo5 zu extensie, termometru si mecanism de intoarcere semi-automat a oualor.
dvs cu cat il aveati?
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Joi Dec 15, 2011 4:12 pm

E parteneriat nou, inca nu am apucat sa punem pe site, vrem sa facem fotografii, texte (in plus fata de ce e deja la sectiunea incubare). Din ce stiu te intereseaza cantitatea, deci probabil n-o sa folosesti intorcerile semiautomate, ca sa iti incapa mai multe oua (poti baga 400 de oua daca elimini intorcerile). Ideea e ca daca spuneai, ti-as fi oferit varianta de incubator care se potriveste cel mai bine nevoilor tale (cu / fara intoarceri, cu / fara etaj, cu / fara termometru, orice combinatii intre acestea). De ce sa platesti pentru ceva ce nu iti trebuie? Plus transport Smile

In plus, apare avantajul achizitiei de pachete. Poti sa ai nevoie de mai multe jucarii de la noi si facem pret special pe pachet, indiferent de combinatie (custi, adapatori, caserole, premixuri, concentrate, sroturi, calciu, furaje, incubatoare, maternitati, oua, prepelite...). Orice ai nevoie pentru cresterea prepelitelor se gaseste la Microferma de prepelite Brasov! bounce Asta e reclama pe fata Razz dar uite ca trebuie spus, ca e pacat sa dai bani mai multi pentru ceva ce poti lua mai avantajos si totul dintr-un singur loc...

A propos, o sa extindem furajarea profesionala si la gainile de curte si in primavara scoatem pui zburati. Si pentru clientii nostri dragi, o sa extindem oferta de carne de la binecunoscutele prepelite la gaini de casa, pui de carne [serie limitata crescuti exclusiv natural si nefortat - am experimentat deja si succesul a fost extraordinar], rate si bibilici. In Brasov se mananca tot mai bine! cheers
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Vin Dec 16, 2011 12:47 am

se pare ca avem idei comune.

momentan vreau sa incep cu serii mici de puisori ca sa ma invat cu ei.
asa ca or sa fiede folos dispozitivele de intoarcere.
cum adica sa renunt la intoarcere???
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Vin Dec 16, 2011 11:13 am

1.Umiditatea la inceputul perioadei de incubare?Doar in alveola A, sau doar in alveola B??
2.Ouale vor trebui stropite zilnic sau doar in ultimele 3 zile cand nu se vor mai intoarce si se va pune apa in ambele alveole?
3.Care este temperatura optima de incubare??Ajunge 38.1 grade??
Astept sa imi raspundeti punctual la aceste intrebari.Cu siguranta acestea sunt intrebarile multor incepatori.Bafta
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 35
Data de inscriere : 19/06/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Sam Dec 17, 2011 7:26 am

http://prepelite.forumotion.net/t128-neclaritati-cu-incubarea
Spor la lecturat. Mai sunt multe topicuri cu informatii despre incubare la sectiunea "incubare".
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Dum Dec 18, 2011 4:34 pm

A e ok Smile
Ouale stropite doar cand incep puii sa iasa, scopul e sa aibe membrana umeda sa o poata rupe
37,5 - 38,8 ok
Scoti cheitele de intoarcere, scoti suportii de oua, folosesti restul. Incap de aproape 3 ori mau multe oua!
O sa punem zilele astea si un clip cum sa intorci ouale de prepelita utilizand la maxim ce poate sa ofere Cleo 5 Smile
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Vin Dec 23, 2011 1:07 pm

Sarbatori fericite!!!

edit:cum stati cu vanzarile??la mine e prima data de 2 luni cand pe duminica nu am programari.
o cauza poate fi faptul ca sunt sarbatorile si lumea e orientata spre altceva, cealalta e legata de mine, poate m lasat-o mai moale cu promovarea in ultimele 2 saptamani.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Sam Dec 24, 2011 1:58 am

sorin1sipos a scris:
Sarbatori fericite!!!

edit:cum stati cu vanzarile??la mine e prima data de 2 luni cand pe duminica nu am programari.
o cauza poate fi faptul ca sunt sarbatorile si lumea e orientata spre altceva, cealalta e legata de mine, poate m lasat-o mai moale cu promovarea in ultimele 2 saptamani.

Pai e inghesuiala obisnuita de final de an, accentul e pe carne dar se vand bine si ouale. Pana in iunie (sau depinde de producator, iulie) nu ar trebui sa aibe lumea stoc de oua de niciun fel (poate exceptand cei care lucreaza cu supermarketurile).

Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Sam Dec 24, 2011 12:47 pm

sincer ma asteptam sa imi comande lumea pt asi gati mancare sau a impana mancarea cu oua.
probabil masa va fi mai imbelsugata de Revelion.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Sam Dec 24, 2011 3:04 pm

Esti la inceput de drum si inca nu ti-ai dezvoltat o clientela fidelizata... Cand o sa ti se duca vestea in toata zona lucrurile or sa stea altfel. Fiecare client incantat aduce alti doi, si revine cu mare placere doar la tine! Fii optimist, sarbatorile urmatoare sigur o sa lucrezi doar cu programare. santa
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 35
Data de inscriere : 19/06/2011

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Dum Dec 25, 2011 4:47 am

sorin1sipos a scris:
sincer ma asteptam sa imi comande lumea pt asi gati mancare sau a impana mancarea cu oua.
probabil masa va fi mai imbelsugata de Revelion.
Impanarea mancarii de sarbatori cu oua de prepelita inca nu face parte din traditie. Probabil la japonezijavascript:emoticonp('santa')
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Ian 03, 2012 2:00 am

azi am pus la incubat primele 70 oua.
am pus doar atatea deoarece vreau sa ma duc cu pasi mici spre un nr mare, pt a cunoaste cu exactitate tainele incubarii si eclozarii.
am pus apa in alveola A si putina si in B.
incubatorul l-am pus intr-un colt al camerei, pe un scaun i-ar dedesubt am pus o patura.
temperatura de incubare am setat-o la 38,3.
peste 3 zile voi incepe sa intorc ouale.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Ian 03, 2012 10:33 am

Te complici cu atat de putine oua... incepe si tu cu vreo 200, sa ai ce intelege din productia care o vei obtine, si sa te obisnuiesti cu intorsul oualor! Smile
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mier Ian 04, 2012 9:22 am

prepelitebv.ro a scris:
Te complici cu atat de putine oua... incepe si tu cu vreo 200, sa ai ce intelege din productia care o vei obtine, si sa te obisnuiesti cu intorsul oualor! Smile

tocmai de intorsul asta al oualor imi e frica...inca!
vreau sa scot mai intai asa, semiautomat..apoi o sa fiu incantat sa le intorc..

luna asta vreau sa incep cu mancarea..imi cumpar o betoniera..apoi urmeaza si restul...
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mier Ian 04, 2012 11:32 am

Tu ai nevoie de cantitate... asa ca intoarcerea oualor o sa fie viata ta cate o ora pe zi in curand Smile) Asta daca nu iti iei 3-4 incubatoare cu etaj si sistem de intoarcere si simplifici problema. Depinde ce ti-e mai usor, sa muncesti mai mult sau sa platesti mai mult pentru confort mai mare si mai ales economie de timp... Wink
Ei, incet-incet ajungi mare si lucrurile or sa arate altfel in timp. Bafta la incubat!!
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mier Ian 04, 2012 12:02 pm

o idee pentru intoarcerea oualelor,
zici ca ai pus 70 si cred ca ai loc suficient intre ele iti dau o sugestie pui cateva sipculite intre oua asa incat sa fie impartite simetric cat de cat si le tragi usor sa poata sa se roteasca oul cand la stanga cand la dreapta,e usor ,sper ca ai inteles,multa bafta si la cat mai multi puisori
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Lun Ian 16, 2012 12:05 pm

ai reusit ceva?
ca vad ca nu mai postezi nimic
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Mar Ian 17, 2012 3:30 pm

am ajuns in ziua 14 de incubat.
pe vineri ar trebui sa am ceva activitate in incubator.
de azi am pus apa la greu pe fundul incubatorului...le-am trecut de pe mecanism pe gratarul de pe incubator....
imi propun sa le ud cam la 6-8 ore.

p.s. azi mi-am mai luat 40 de prepelite.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Sam Ian 21, 2012 3:54 pm

Dupa ce iti ies puii, sa ne spui cate prepelite ai in total Smile
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   Sam Ian 21, 2012 10:26 pm

Bun...hai s afac un rezumat rapid al primei mele serii de incubat.
Am folosit un incubator Cleo 5 cu termostat si sistem semiautomat de intoarcere a oualor.
In data de 3 ianuarie am pus la incubat 70 de oua, am lasat incubatorul in prealabil o zi sa se incalzeasca, am pus apa in alveola A si putina in B.In primele 2 zile nu am intors ouale.Dupa asta am intors ouale cam o data la 6 ore..dar am facut-o uneori si o data la 8...in ziua 14 am mutat ouale pe gratar si am pus apa la greu in alveole, totodata si stropindu-le cu o pompita la 6 ore cand le intorceam.Joi, 19 ianuarie, dimineata la 10 au iesit primii puisori, de atunci am stropit ouale o data la 2 ore.Toti puii care mi-au iesit au iesit singuri cu exceptia la 4 puisori pe care i-am ajutat eu(ultimii).Din nefericire am gresit putin cu vreo 2 pe care i-am omorat in ou, creandu-le hemoragie.
Din totalul de 70 de oua au iesit 44 de pui sanatosi din care pana azi, 22 ian nu a murit niciunul.16 oua au fost clocite, 6 pui mi-au murit in ou, cred ca din cauza ca NU LE_AM dat ajutor sa iasa din ou si pe 2 i-am ucis eu.
Temp de incubare a fost de 38.3 grade.
Dupa eclozare le-am dat concentrat polivitaminic , si mancare de puisori.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Mica mea ferma   

Sus In jos

Mica mea ferma
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 8 din 11Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» 418 : Ilva Mica - Rodna Veche Hm.
» 213 : Radna - Timisoara Nord
» MICA PUBLICITATE (VANZARI - CUMPARARI)
» Lucrari de reabilitare pe M300 Sighisoara-Coslariu
» melodie anunt gara Copsa Mica

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: