forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

Voi ce solutii aveti?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
adrian_aa
membru bronce
membru bronce

Numarul mesajelor : 69
Data de inscriere : 11/08/2011

MesajSubiect: Voi ce solutii aveti?   Joi Oct 13, 2011 12:51 pm

Ce pot face sa diminuez mirosul de la prepelite, pt ca au inceput de miroasa cam rau, si este deranjant mirosul mai ales ca de fiecare daca dupa ce vin de la ele hainele trebuiesc spalate pt ca sunt imbibate de miros.Voi ce solutii aveti, mentionez ca fac curatenie generala in fiecare weekend si tavile de dejectii le curat odata la 2 zile.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
gabrielbalc
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 34
Data de inscriere : 19/06/2011

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Joi Oct 13, 2011 1:24 pm

Cum stai cu fluxul de aer?
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 141
Varsta : 30
Data de inscriere : 29/09/2011

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Joi Oct 13, 2011 9:25 pm

va zic sincer ca la mine numiroasa de loc..insa eu am deocamdata 30 de bucati pe 4 m2
Sus In jos
Andrei
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 32
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/08/2011

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Joi Oct 13, 2011 11:32 pm

Nici la mine nu miroase am 80 de buc si le curat tavile cu dejectii zilnic
Sus In jos
adrian_aa
membru bronce
membru bronce

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Vin Oct 14, 2011 4:15 am

gabrielbalc a scris:
Cum stai cu fluxul de aer?
prost, nu am apucat sa imi montez un ventilator.
Sus In jos
adrian_aa
membru bronce
membru bronce

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Vin Oct 14, 2011 4:15 am

sorin1sipos a scris:
va zic sincer ca la mine numiroasa de loc..insa eu am deocamdata 30 de bucati pe 4 m2
eu am 160 pe 4 m2 bounce
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 141
Varsta : 30
Data de inscriere : 29/09/2011

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Vin Oct 14, 2011 7:32 am

in vreo luna voi ajunge si eu la numarul asta, poate chiar mai mare.
tu ai in plan sa iti montezi un ventilator ca sa scoata aerul afara?
dar de intrat pe unde o sa intre?
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Vin Oct 14, 2011 1:20 pm

adrian_aa a scris:
sorin1sipos a scris:
eu am 160 pe 4 m2 bounce
Sunt multe, spatiu mic, sigur ca miros.
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Vin Oct 14, 2011 1:21 pm

sorin1sipos a scris:
in vreo luna voi ajunge si eu la numarul asta, poate chiar mai mare.
tu ai in plan sa iti montezi un ventilator ca sa scoata aerul afara?
dar de intrat pe unde o sa intre?
Tot pe acolo ca doar nu o sa faca vid.
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 102
Data de inscriere : 09/09/2011

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Sam Oct 15, 2011 11:45 am

permiteti mi sa mi dau si eu cu parerea...
nu cred ca ai nevoie de un ventilator ci mai degraba o simpla aerisire cu diametrul maxim de 15 cm ca sa nu pierzi caldura sau sa se faca curent eu asa am prevazut la viitoarea mea ferma..
poate ca nu e cea mai buna idee dar nici un ventilator care sa mearga continuu nu mi se pare ok...
succes la toti
eu ma bucur in fiecare zi de Sebastian al meu....

ce scumpi sunt cand is mici....
si cand cresc iti manca urechile...
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Sam Oct 15, 2011 4:17 pm

Chestia cu mirosul e discutabila. Mai exact, sunt doua mirosuri specifice - unul dat de dejectii (fie cele in care ureea deja se descompune in amoniac, fie nu - cazul cel mai probabil mentionat aici pentru ca face curat la fiecare doua zile), si un miros specific datorat fainii de peste utilizate in procentaj un pic mai mare.

De departe cel mai infiorator e cel de la faina de peste. Mie mi-a venit sa vomit in sub 10 minute state intr-o incapere de 20-25mp cu 70-80 de prepelite inauntru la care tocmai se facuse curat (impecabil) de vreo 1-2 ore. Efectiv putinul gainat rezultat in intervalul respectiv, respiratia prepelitelor (putina cata o fi) si prepelitele in sine miroseau oribil. Chestie de obisnuinta, ca omul sustinea ca nu simte niciun miros si eu muream langa ele? Nu va pot descrie, pentru mine a fost o experienta teribila. Oricum il cred ca era obisnuit dupa naturaletea cu care putea sta langa ele...

Urmatorul miros care poate deveni greu este cel dat de descompunerea ureei din urina in amoniac. Nu are legatura cu raportul dintre numarul de prepelite si suprafata incaperii decat daca e total disproportionat (de genul 5 prepelite in 100mp) si nici ventilatia nu ajuta prea mult, fie ea activa sau pasiva. Apare daca dejectiile nu sunt indepartate in 3-4 zile. Am invatat din experienta altor crescatori (nu dau nume, vecini de forum si nu numai) ca daca se pastreaza dejectiile (suficient de mult incat sa se faca stratul gros), amoniacul creat se evapora si aerul redevine (cat de cat) respirabil, chiar surprinzator de ok tinand cont ca dejectii noi apar permanent. Apar si parti bune, apar si momeli pentru pescuit pana la urma sau se poate face o instalatie de biogaz...

Al treilea miros este cel de "aer inchis", care apare doar in incaperile mici in care sunt tinute multe prepelite. E un miros suportabil, care apare direct proportional cu micimea incaperii si numarul mare de prepelite; e ceea ce te face sa deschizi un geam intr-o incapere in care intri nu pentru ca ar mirosi urat cat ca ai impresia frapanta de "aer inchis" (cu nivel mai scazut de oxigen). Daca acesta e cazul colegului nostru, ii recomand un ventilator care scoate aerul din incapere, montat cat mai departat de sursa de admisie a aerului (geam, usa) si de prepelite. Nu trebuie sa functioneze nici permanent nici la turatie maxima, unul cu potentiometru si cu priza programabila poate costa decent de putin si face treaba buna. Noi am implementat o varianta semi-profesionala pentru ca ajuta vara sa tinem temperatura sub 25 de grade; vara urmatoare o sa implementam la prepelite si un sistem de racire prin pulverizare, la exterior. Ventilatia pasiva (gemulet fara ventilator) e limitata ca efect si neergonomica, trebuie sa fii atent cand si cat lasi geamul deschis si sa intervii cand e nevoie, pe cand un ventilator cu turatie reglabila si priza programabila poate fi setat cum vreti si nu mai ai alta bataie de cap. Aer intra prin diverse locuri chiar daca n-aveti geam la prepelite (nu pe la ventilatorul care scoate, asta e clar), ca doar nu aveti o locatie inchisa ermetic... Am testat cum e fara ventilator si nu e suficient vara cand sunt calduri mari si prepelite multe, in conditiile in care am avut nu un geam de 15cm, ci un geam mare din care 60x100cm deschis pe rotobasculant... acuma depinde si de la caz la caz, cate prepelite vrei sa cresti si cat de pare e crescatoria de prepelite. Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Voi ce solutii aveti?   Astazi la 6:24 pm

Sus In jos

Voi ce solutii aveti?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Ce telefon aveti si ce telefon v-ati dori?
» limax si melci cu cochilie
» Aveti cumva Gunter Grass-Viata de caine?
» Becurile economice: pro şi contra

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: