forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

ma intereseaza si pe mine acest subiect_prepelitele

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Vali_26
nou membru
nou membru

Numarul mesajelor : 2
Varsta : 53
Data de inscriere : 08/12/2011

MesajSubiect: ma intereseaza si pe mine acest subiect_prepelitele   Joi Dec 08, 2011 8:37 am

Ce sa zic, astazi este prima data cand am intrat pe forum.
Vreau sa incep si eu aceasta mica afacere!Sa cresc prepelite!
Voi de unde ati luat informatiile complete care trebuiesc pentru a incepe asa ceva?
Astept de la voi indicatii!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Andrei
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 32
Varsta : 31
Data de inscriere : 21/08/2011

MesajSubiect: Re: ma intereseaza si pe mine acest subiect_prepelitele   Joi Dec 08, 2011 8:43 am

www.prepelitebv.ro
Sus In jos
sorin1sipos
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 141
Varsta : 30
Data de inscriere : 29/09/2011

MesajSubiect: Re: ma intereseaza si pe mine acest subiect_prepelitele   Joi Dec 08, 2011 2:08 pm

de unde esti??poate pe langa tine sunt ceva crescatori cu experienta de la care poti ``fura`` ceva meserie
Sus In jos
gabrielbalc
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 535
Varsta : 34
Data de inscriere : 19/06/2011

MesajSubiect: Re: ma intereseaza si pe mine acest subiect_prepelitele   Joi Dec 08, 2011 2:34 pm

Vali_26 a scris:
Ce sa zic, astazi este prima data cand am intrat pe forum.
Vreau sa incep si eu aceasta mica afacere!Sa cresc prepelite!
Voi de unde ati luat informatiile complete care trebuiesc pentru a incepe asa ceva?
Astept de la voi indicatii!
Eu am luat majoritatea informatiilor de pe acest forum citind si intreband, alte materiale de pe internet, etc.
Sus In jos
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 41
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: ma intereseaza si pe mine acest subiect_prepelitele   Sam Ian 21, 2012 5:15 pm

sorin1sipos a scris:
de unde esti??poate pe langa tine sunt ceva crescatori cu experienta de la care poti ``fura`` ceva meserie

Cu toata stima, da' una e sa furi meseria de la cineva care o face bine si alta e s-o furi de la cineva care nu o face chiar asa de bine. "Mica" diferenta poate fi mare la buzunare ulterior!

1. 99% din crescatori nu au implementate nici macar masuri rudimentare de biosecuritate
2. 90% din crescatori incurca masurile de biosecuritate cu masurile de igiena
3. 95% din crescatori nu folosesc furaj pentru tineret de prepelita si nu isi ingrasa prepelitele de carne cu asa ceva, si nu au nici cea mai vaga idee ce diferenta mare de vanzari de carne genereaza o furajare dedicata si realizata profesional
4. foarte multi crescatori habar n-au care sunt parametrii tehnici de baza ai furajelor care le administreaza si din ce e compusa hrana pe fiecare categorie (si de ce)
5. sunt deloc putini crescatorii care habar n-au ce prepelite au, sau mai grav, dezinformeaza intentionat [ex. prezinta auriile de Manciuria drept faraon]; unii sunt reticenti in a oferi orice fel de informatii, in unele cazuri chiar refuza sa primeasca orice fel de vizite (sub diferite pretexte)
6. foarte, foarte putini crescatori stiu tehnici de optimizare a costurilor de operare [vital pentru a face business]
7. foarte multi crescatori cu experienta stiu (mai mult sau mai putin bine, in fine...) sa creasca prepelite, foarte putini dintre ei stiu sa creasca afaceri cu prepelite (ceea ce e cu totul altceva), si dintre cei care stiu sa creasca afaceri cu prepelite, va las pe voi sa numarati cati sunt dispusi sa si ofere "furat de meserie" in partea de business (nu de crestere propriu-zisa a prepelitelor).
Sa continui?

Nu sunt de acord cu criteriul de selectie "sa fie careva pe langa tine" care-l propui. Daca ar fi sa ma apuc de un business nou si as vrea sa ma informez intr-un mod incat ceea ce prind sa ma ajute sa fac o afacere de succes nu un esec, as merge la cei mai buni nu la cei care sunt cei mai aproape de mine. Deplasandu-ma pana unde trebuie sa ma duc la cei mai buni, oriunde ar fi asta, prin asta investesc in mine si in succesul afacerii mele.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
sorin1sipos
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 141
Varsta : 30
Data de inscriere : 29/09/2011

MesajSubiect: Re: ma intereseaza si pe mine acest subiect_prepelitele   Sam Ian 21, 2012 10:18 pm

este adevarat ca poti fi foarte usor intoxicat cu informatii gresite de catre unii crescatori, dar totodata am invatat un principiu....de la fiecare ai ce invata.Sunt modele cu asa NU sau asa DA..doar TU singur poti sa iti dai seama care ti se potriveste.
Eu am ``furat`` de la fiecare cate ceva si am vrut sa devin mai bun decat cel de la care luam..in 99% din cazuri am reusit.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ma intereseaza si pe mine acest subiect_prepelitele   Astazi la 7:07 pm

Sus In jos

ma intereseaza si pe mine acest subiect_prepelitele
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Materiale promotionale TFC (tricouri, caiete, etc.)
» Lucrari de reabilitare pe M300 Brasov - Sighisoara
» CATEVA CUVINTE DESPRE NOI.... O SCURTA DESCRIERE
» 203 : Brasov - Rasnov - Zarnesti
» Informatii generale despre operatorul Interregional Calatori

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: