forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiţi | 

incalzire constr.prepelite

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Sam Feb 11, 2012 5:52 pm

mihain2010 a scris:
Corectie: peste 1000 de prepelite.

In 9mp? Ma indoiesc. Cat de mult sunteti dispusi sa sacrificati confortul pasarilor de dragul economiilor? Ca vad ca de economii discutati, de prepe si bunastarea lor mai putin. (Ma scuzati ca va intrerup...)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
vyryausiasis
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 316
Varsta : 25
Data de inscriere : 05/12/2011

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Dum Feb 12, 2012 1:05 am

Nu este absolut niciun deranj. Ma bucur ca sunteti dispus sa ma ajutati cu sfaturi.Fiind la inceput inca nu stiu cat de profitabila poate fi aceasta afacere, si deaceea caut cat mai multe solutii fie ele bune sau rele ca sa pot sa "supravietuiesc" Dar pe parcrs am sa dezvolt totul in binele prepelitelor cheers
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
solotm
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 17
Varsta : 43
Data de inscriere : 30/01/2012

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Dum Feb 12, 2012 2:56 am

vyryausiasis a scris:
Nu este absolut niciun deranj. Ma bucur ca sunteti dispus sa ma ajutati cu sfaturi.Fiind la inceput inca nu stiu cat de profitabila poate fi aceasta afacere, si deaceea caut cat mai multe solutii fie ele bune sau rele ca sa pot sa "supravietuiesc" Dar pe parcrs am sa dezvolt totul in binele prepelitelor cheers

Super ideea de a incalzi cu acel cuptor cu rumegus (sau talajul ce rezulta din prelucrarea lemnului),eu am avut o astfel de soba la parinti si da un randament extrordinar .Pentru o incapere de 9 m suprafata este mult prea puternica.Cu o astfel de soba cu bazin de apa incalzesti o casa in intrgime si poti avea si apa calda daca mai adaugi un boiler cu serpentina fara nici un pericol.Eu am o astfel de mini centrala facuta de mine si sunt foarte multumit de randament.La mine soba este o teracota ce functioneaza cu lemne in care am rezervorul de apa.
La soba cu bazin de apa pe care ai prezentato obligatoriu m-ai trbuie montat:
pompa recirculare
vas de expansiune
supapa de siguranta
robinet termostat(pt reglarea tirajului daca se doreste, daca nu acesta se poata regla manual prin inchiderea sau deschiderea usii de la cenusar)
Daca sunteti interesati va stau la dispozitie si va ajut.

Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Dum Feb 12, 2012 4:44 am

Chiar as fi interesat de ajutorul dvs . Cum imi recomandati sa fac?
Sus In jos
solotm
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Dum Feb 12, 2012 9:55 am

vyryausiasis a scris:
Daca vrei doar pentru incaperea pt prep. pima varianta.
daca vrei pt intreaga casa a doua varianta cu bazinul de apa dar numai dotat corespunzator pentru siguranta.
Daca m-ai sunt si alti interesati si nu deranjam putem discuta m-ai detaliat aici,daca nu mess:gabita2006ro sau tel. 0761411580
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 41
Data de inscriere : 13/12/2011

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Dum Feb 12, 2012 10:11 am

[quote="solotm"]
vyryausiasis a scris:

ce spuneti d-voastra e baza centralelor murale pe lemne,e foarte bun de realizat dar ne puteti da spre exemplu o calculatie cu tot ce tine de (materiale pt instalatie,constructie bazin,pompa,si tot ce e inclus in afara de instalatie si calorifere, plus consum lemne sau ce stiti d-voastra in materie de material combustibil)pentru o anumita suprafata de incalzit
doar pur informativ fara detalii tehnice
Sus In jos
solotm
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Dum Feb 12, 2012 11:19 am

[quote="george.m"]
solotm a scris:
vyryausiasis a scris:

ce spuneti d-voastra e baza centralelor murale pe lemne,e foarte bun de realizat dar ne puteti da spre exemplu o calculatie cu tot ce tine de (materiale pt instalatie,constructie bazin,pompa,si tot ce e inclus in afara de instalatie si calorifere, plus consum lemne sau ce stiti d-voastra in materie de material combustibil)pentru o anumita suprafata de incalzit

Bazinul ce l-am confectionat eu e confectionat astfel:
-o buc. teava cu diametrul de 600mm,lungime 800mm,grosime 10mm
-o buc. teava cu diametrul de 110mm,lungime 840mm,grosime 6mm
-2 capace de 650/650mm,grosime 20mm,capacele cu gauri pe centru de110mm
-Pe teva cu diametrul de 600mm se sudeaza cele doua capace,iar in gaurile capacelor se sudeaza teva de 110mm.Pe capacul superior am dat 2 gauri si am sudat 2 tevi de 1/2",una pt. supapa si una pt.vasul de expansiune.
Pe lateralul bazinului am sudat in partea inferioara teva pt retur iar in partea superioara teava detur.Bazinul l-am pozitionat chiar deasupra focarului.Teva de 110mm asigura evacuarea.
Supapa desiguranta,vasul de expansiune, pompa de recirculare le-am luat (gratis) de la o centrala ce a fost inlocuita.
Bazinul e zidit in teracota.
Consumul de lemne la mine este de 3-4 ture de lemne (cat poti duce pe un brat,lemne crapate si lungi de 30-35cm)
La cazanul cu rumegus o incarcare tine aprox.8 ore.
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce

Numarul mesajelor : 71
Varsta : 46
Data de inscriere : 10/02/2012

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Dum Feb 12, 2012 11:47 am

Pentru domnul Muresan: Care este legatura intre suprafata camerei si confortul prepelitelor?
Exemplu: Daca avem 1 cusca cu prepelite, se simt ele mai bine daca punem cusca intr-o camera de 5 mp, sau intr-o camera de 50 mp?
Confortul vine din calitatea custilor, calitatea hranei, a aerului, iluminat, zgomot, etc., din densitatea prepelitelor pe mp de cusca nu de camera. Gresesc!?

Calcul: pentru o cusca 90/50 (Bistrita) se recomanda 45 - 50 pasari. Sa luam in calcul doar 40. Pe un raft de 3 m lungime, pe 5 nivele, incap 15 custi, adica 600 prepelite. Doua astfel de rafturi, dispuse pe peretii opusi ai unei camere 3x3 (adica 9 mp) fac in total 1200 prepelite. Deci deja putem sa mai reducem numarul de prepelite in fiecare cusca. Daca punem 50 de prepelite cat recomanda producatorul, avem 1500 de pasari.
Mai departe: cusca are in brut 0,6 m latime. Doua randuri de custi fata in fata pe 2 pereti fac 1,2 m. Mai ramane intre ele un culuar de 1,8 m latime.
Daca in aceasta incapere, ocupata dupa cum am spus, asigur temparatura, umiditatea, lumina, linistea si hrana ok, care ar mai fi problema?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Dum Feb 12, 2012 1:50 pm

Multumesc mult pentru informatii. Eu vreau sa fac asa ceva : http://s16.postimage.org/3ynab1nmd/Butoi.jpg sper ca am facut destul de clar schita. Daca nu intelegeti va mai explic .La asta vreau sa atasez supapele care ttrebuie pompa de recirculare si calorifere. cazanul de ardere este ca acesta http://www.youtube.com/watch?v=Qj7X9X8LTe0 la care am sa mai atasez o teava in exterior sa o sudez si sa pun apa de care sa ma leg cu turul si returul.[quote="solotm"]
george.m a scris:
solotm a scris:
vyryausiasis a scris:

Bazinul ce l-am confectionat eu e confectionat astfel:
-o buc. teava cu diametrul de 600mm,lungime 800mm,grosime 10mm
-o buc. teava cu diametrul de 110mm,lungime 840mm,grosime 6mm
-2 capace de 650/650mm,grosime 20mm,capacele cu gauri pe centru de110mm
-Pe teva cu diametrul de 600mm se sudeaza cele doua capace,iar in gaurile capacelor se sudeaza teva de 110mm.Pe capacul superior am dat 2 gauri si am sudat 2 tevi de 1/2",una pt. supapa si una pt.vasul de expansiune.
Pe lateralul bazinului am sudat in partea inferioara teva pt retur iar in partea superioara teava detur.Bazinul l-am pozitionat chiar deasupra focarului.Teva de 110mm asigura evacuarea.
Supapa desiguranta,vasul de expansiune, pompa de recirculare le-am luat (gratis) de la o centrala ce a fost inlocuita.
Bazinul e zidit in teracota.
Consumul de lemne la mine este de 3-4 ture de lemne (cat poti duce pe un brat,lemne crapate si lungi de 30-35cm)
La cazanul cu rumegus o incarcare tine aprox.8 ore.
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 92
Varsta : 50
Data de inscriere : 05/02/2012

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Dum Feb 12, 2012 2:58 pm

vyryausiasis a scris:
Asta vreau si eu sa aflu temperatura maxima la cat ajunge. Daca ar face temp mai mare nu ar fi problema ca as putea sa pun un ventilator cu senzor de caldura pe gura de ventilatie si sa regleze temp daca e mai mare sa dea aerul afara. Nuj ce sa zic...

se mai poate regla (micsora)temperatura degajata de godin prin umezirea rumegusului fapt care duce implicit si la marirea timpului de ardere , asta atunci cand sunt zile mai calduroase. trebuie experimentat mai intai.un godin dintr-un butoi de 200 l incalzeste o incapere de 10..18 mp si la 25 de grade dar si aici sunt cateva variabile adica izolatia spatiului si normal temperatura de afara
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Dum Feb 12, 2012 3:11 pm

Este mai greu de reglat temperatura prin umezirea rumegusului. Eu aveam de gand sa pun un ventilator pe gura de aerisire cu un senzor de temperatura si sa dea din caldura afara .Ce parere aveti?
Sus In jos
solotm
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 12:35 am

[quote="vyryausiasis"]Este mai greu de reglat temperatura prin umezirea rumegusului. Eu aveam de gand sa pun un ventilator pe gura de aerisire cu un senzor de temperatura si sa dea din caldura afara .Ce parere avet

Parere mea e ca e prea complicet cu senzori de temperatura si tot odata ridica costurile pt. confectionarea cazanului.Pe teava de evacuare ce se afla in exteriorul sobei se poate monta o clapeta cu care poti regla aerisirea(cu cat ii inchizi mai mult clapeta arde mai incet,dar trebuie avut grija sa nu obturezi in totalitate evacuarea)
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 131
Varsta : 32
Data de inscriere : 21/11/2010

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 1:25 am

stiti ce cred eu despre aceasta metoda de incalzire ESTE O BOMBA CU CEAS de ce?
am prieten care are un atelier de tamplarie si care a incercat asa ceva avand toto ce ii trebiuia s-a apucat si a facut acest sistem de incalzire care a mers o perioada dar la un moment dfat a trebuit sa construiasca alt atelier DA ATI CITIT BINE UN ALT ATELIER de ce ?
penru ca acel godin a explodat si tot atelierul lui a fost cuprins de flacari deoarece canalul din mijloc s-a astupat, s-au format gaze si buum affraid
CINE VREA SA MANANCE DIRECT PREPELITE PRAJITE SA INCERCE ACEST SISTEM DE INCALZIRE
P.S. nu zic k n nu e bun pentru incalzire insa trebuie supravegheat in permanenta nu ca l-am umplut si cca 8 ore nu ne mai intereseaza
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.ecoprepelite.ro
PrepeliteBrasov
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 728
Varsta : 42
Data de inscriere : 02/01/2011

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 1:34 am

mihain2010 a scris:
Pentru domnul Muresan: Care este legatura intre suprafata camerei si confortul prepelitelor?
Exemplu: Daca avem 1 cusca cu prepelite, se simt ele mai bine daca punem cusca intr-o camera de 5 mp, sau intr-o camera de 50 mp?
Confortul vine din calitatea custilor, calitatea hranei, a aerului, iluminat, zgomot, etc., din densitatea prepelitelor pe mp de cusca nu de camera. Gresesc!?

Calcul: pentru o cusca 90/50 (Bistrita) se recomanda 45 - 50 pasari. Sa luam in calcul doar 40. Pe un raft de 3 m lungime, pe 5 nivele, incap 15 custi, adica 600 prepelite. Doua astfel de rafturi, dispuse pe peretii opusi ai unei camere 3x3 (adica 9 mp) fac in total 1200 prepelite. Deci deja putem sa mai reducem numarul de prepelite in fiecare cusca. Daca punem 50 de prepelite cat recomanda producatorul, avem 1500 de pasari.
Mai departe: cusca are in brut 0,6 m latime. Doua randuri de custi fata in fata pe 2 pereti fac 1,2 m. Mai ramane intre ele un culoar de 1,8 m latime.
Daca in aceasta incapere, ocupata dupa cum am spus, asigur temparatura, umiditatea, lumina, linistea si hrana ok, care ar mai fi problema?

Am urmarit calculul cu atentie si pare fezabil doar cu o ventilatie foarte buna a aerului si cu o igiena super-stricta (adevarat ca n-ati specificat inaltimea, sa imi fac o idee de cubajul aferent, ca intr-un fel e aer proaspat disponibil intr-o incapere de 1,8m inaltime si alta intr-o incapere de 2,5 - 3m. Imi faceam griji pentru cantitatea de aer proaspat disponibil, in conditiile in care o ventilatie prea puternica nu este optima pasarilor (si vara la 30-35 de grade exterior + 1.500 de prepelite in interior va asigur ca o sa gasiti un compromis destul de greu), una prea slaba nu e ok etc. Cu o instalatie de perdea de vapori de apa la intrare / geam(uri) insa proiectul pare fezabil (dupa cum spuneam). Atentie ca n-o sa lipiti cusatile de perete (din cauza dejectiilor), deci culoarul disponibil este de 1,6 iar pe laterale 7,5 cm intre custi respectiv custi-pereti este foarte mic, o sa fie tare greu sa manevrati pt igienizare, zilnic, tavile de apa din laterale (o sa va blestemati zilele, ergonomie crescator minima). Se pot creste ok 50 de prepelite / cusca in conditiile in care reusiti sa rezolvati toti parametrii.

Am trecut si noi prin asa ceva si ca sa fie ok vara am mers si cu incarcare de 50-70% / cusca fata de capacitate pana cand am reusit sa rezolvam problema temperaturii si a disponibilitatii aerului proaspat in mod corect.

Una peste alta, nu incurajez economiile de costuri cu orice pret. Oricum ce va scapa din discutii e ca principalul cost operational curent (respectiv zona in care trebui aplicate cu cel mai mare efect tehnicile de optimizare a costurilor operationale) il reprezinta furajarea, care are cam 60-70% din cota de costuri ale unei ferme. Acolo e adevarata provocare si nu-mi spuneti ca ati rezolvat-o ca imi vine tare greu sa cred. Inclusiv noi mai avem mult de vaslit in aceasta directie, am muncit mult pana sa gasim formulele care sa ne permita o furajare premium (fara compromisuri) si pe care sa o putem scoate in costuri care sa bata clar orice furajare "de-a gata" si din estimarile noastre inca putem optimiza costul per kg cu inca cel putin 30-35% (!) prin achizitii grupaj / de volum. Nu vorbesc aici de furajari "pe genunchi" sau facute cu compromisuri (faina de peste, fosfat dicalcic, faina de oase / carne, hemoglobina furajera, faina de sange, plasma furajera etc. sau care nu intrunesc parametrii corecti = hrana de curcani, rate, gaini, broileri sau alte ameteli de-astea tip substitut aiurea din clasa traditional romaneasca "lasa ca merge si-asa").

Va concentrati sa scoateti ultimul leu din economii din zona ambientala dar va scapa furajarea unde acolo sunt adevaratele cheltuieli si unde acolo se pot face economii adevarate (repet: nici nu discut decat de furajari premium fara niciun compromis calitativ, cine merge intentionat pe porcarii nici nu-l bag in seama ca e clar ca ignora bunastarea pasarilor pentru binele buzunarului lui si genul acela de crescatori nu merita atentie, din punctul meu de vedere)
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.prepelitebv.ro/
solotm
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 4:40 am

ady a scris:
am prieten care are un atelier de tamplarie si care a incercat asa ceva avand toto ce ii trebiuia s-a apucat si a facut acest sistem de incalzire care a mers o perioada dar la un moment dfat a trebuit sa construiasca alt atelier DA ATI CITIT BINE UN ALT ATELIER de ce ?
penru ca acel godin a explodat si tot atelierul lui a fost cuprins de flacari deoarece canalul din mijloc s-a astupat, s-au format gaze si buum affraid
CINE VREA SA MANANCE DIRECT PREPELITE PRAJITE SA INCERCE ACEST SISTEM DE INCALZIRE
P.S. nu zic k n nu e bun pentru incalzire insa trebuie supravegheat in permanenta nu ca l-am umplut si cca 8 ore nu ne mai intereseaza

Eu am folosit astfel de soba multi ani si nu au fost probleme.Poate gresesc dar daca se astupa acel canal din mijloc se stinge nemai avand ventilatie si eventual sa iasa fum dar nu se stie niciodata doamne fereste.De unde s-au format acele gaze? Poate avea csul de evacuare necuratat,infundat?
Sus In jos
george.m
membru bronce
membru bronce

Numarul mesajelor : 64
Varsta : 41
Data de inscriere : 13/12/2011

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 7:06 am

ce zice ady e ca in povestea cu drobul de sare
hai sa fim un pic seriosi
nu zic ca nu se poate intampla asa ceva dar cauzele sunt stiute numai de prietenul tau cu atelierul
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 7:41 am

Pana la urma am sa apelez la un calorifer electric, cu termostat. Sper sa dea rezultate:)
Sus In jos
geluionut
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 34
Data de inscriere : 09/09/2011

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 1:00 pm

panou radiant cu inflarosu,,,
ai citit despre asta?
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 1:27 pm

Am citit dar nu sunt chiar accesibile(la bani) deocamdata nu imi permit unul. Pe parcurs cu siguranta. Dvs asa ceva folositi?
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 4:20 pm

george.m a scris:
ce zice ady e ca in povestea cu drobul de sare
hai sa fim un pic seriosi
nu zic ca nu se poate intampla asa ceva dar cauzele sunt stiute numai de prietenul tau cu atelierul
dragilor eu nu am nimic de pierdut sau de castigat cum am mai spus nu zic k nu merge insa cine a vazur cum arata acel butoi cred k se va gandi de 2 ori inainte sa faca acel lucru eu am vazut si stiu ce insema o hala de 200mp arsa de la un rahat de inventie si de la zgarcenia omului care cauta cele mai ieftine soluti dar care cu timpul se dovedesc destul de costrisitoare asa ca voi alegeti bafta in toate cheers
Sus In jos
ady
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 4:30 pm

solotm a scris:
ady a scris:

Eu am folosit astfel de soba multi ani si nu au fost probleme.Poate gresesc dar daca se astupa acel canal din mijloc se stinge nemai avand ventilatie si eventual sa iasa fum dar nu se stie niciodata doamne fereste.De unde s-au format acele gaze? Poate avea csul de evacuare necuratat,infundat?
de unde? va zic eu de unde intimpul celui de-al doilea razboi mondial (parca) a fost inventata masina cere mergea pe leme de fapt avea un motor cu ardere interna ce folosea ca si conbustibilul gazul rezultat in urma arderi lemnului inventie care inca mai functioneaza si astazi (chestie vazuta pe discovery) si daca nu ma insel acele centrale pe lemne cu gazeificare nu cunva au acelasi principiu (recunosc aici cred k ma depaseste)
cum am mai spus este o bomba cu ceas si nu zic ca nu functioneaza insa cine e dispus sa isi asume riscul nu are decat
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 11:45 pm

Pentru domnul Muresan:
1. Inaltimea camerii nu a fost specificata nici de cel care a intrebat;
2. Nu se pune problema tavilor cu apa daca ai picuratori / alt sistem de automatizare;
3. Am spus ca se pot creste 1000 prepelite (teoretic). In practica pot fi 700, 800...1200, depinde de cum rezolvi celelalte probleme (dupa cum bine ati precizat);
4. Prpblema economisirii legat de spatiu: cu cat e mai mare spatiul e mai costisitor de racit/incalyit (mai ales). Desigur trebuie gasit un optim. Daca ne ajuta tehnica putem optimiza mai eficient. Pe aceasta idee poti incalzi electric, fara improvizatii cu risc crescut (sobe, ...) mai ales daca nu sunt suprevegheate permanent;
5. Mancare zic eu ok (fara faina de carne, peste, ...) o am la ora actuala la in jur de 2 lei/kg.

Mentiune referitoare la mancare: la recomandarea unei persoane avizate, am incercat mancarea cu faina de carne (undeva la 3-4% daca am inteles bine) la prepelitele de la care am strans oua pentru incubat. S-a dovedit ca avea dreptate: procent de eclozare mult mai bun, iar puii crescuti cu asa mancare, au mers foarte bine, cu mortalitate aproape 0.

Problema cu faina de carne se pune asa: nu ca in principiu nu ar fi buna, ca doar si in mediul natural pasarile mananca gandaci, rame, etc. Se pune problema riscului teoretic de a transmite unele boli. Din cate am inteles, la ora actuala faina se prepara prin fierberea carnii la temperatura si presiune scazuta cateva ore, iar daca e proaspata si pastrata corespunzator nu prea sunt riscuri.

Momentan am incercat doar la o parte din pasari (dupa cum am precizat anterior) si in rest deocamdata merg cu mancare fara faina de carne/peste,. dar inca mai studiez cum e cu riscurile.

P.S: ca sa stiti cu cine vorbiti: am fost la dumneavoastra acum 1 luna, am luat ceva cucosi si cofraje (un Ford Fiesta de Suceava)
Oricum, dupa cum v-am mai spus apreciae mult site-ul dumneavoastra, precum si disponibilitatea de a-i ajuta pe ceilalti. De doi ani innsa experimentez si eu (mai ales partea tehnica/automatizari) si desigur mai este inca mult de munca.

O zi buna!
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Lun Feb 13, 2012 11:48 pm

1. Scuzati greselile e scris pe fuga,
2. Corectie: se fierbe carnea la temperatura si presiune crescuta, nu scazuta.
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Mar Feb 14, 2012 12:42 am

Va multumesc mult pentru raspunsurile date. Camera are 2,20 m inaltime. Nu neaaparat pentru reducerea costuriolor am vrut sa apelez la asa ceva. Am incercat sa caut o solutie ieftina daca se poate, dar am ajuns la concluzia ca e mai sigur pe curent si cu o priza cu termostat sau un ambient ceva. Multumesc inca odata tuturor celor care au postat si m-au ajutat si mi-au deschis ochii. In special Domnului Muresan care este o adevarata enciclopedie in ceea ce priveste cresterea prepelitelor si tot ce tine de aceasta activitate dar nu in ultimul rand si celorlalti participanti la aceasta discutie. Am un respect nemai vazut pentru toate persoanele care doresc sa ma ajute. Multumesc inca odata
Sus In jos
mihain2010
membru bronce
membru bronce

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   Joi Feb 16, 2012 11:09 am

Revin cu un caz functional:
1. Dimensiune incapere: 1,1 m latime, 1,35 m adancime, 2,1 m inaltime;
2. Prepelite: 5 custi, 200 - 220 prepelite in total;
3. Consum curent: 1,3 - 3 kw/zi (pentru temperaturi exterioare cuprinse intre -10 pana la 20, 25 grade, in camera cu pereti din scandura - vata minerala 10 cm - OSB);

Vara la temperaturi de 30, 35 grade cam se tureaza ventilatorul, dar in rest e OK.
Este un sistem care functioneaza de aprox. 2 ani.
Cei care trec prin Suceava pot sa-l studieze in concret.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: incalzire constr.prepelite   

Sus In jos

incalzire constr.prepelite
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: