forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

Vis vs Realitate.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul
AutorMesaj
bebetm
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 115
Varsta : 52
Data de inscriere : 15/03/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:24 pm

Sorina a scris:
bebetm a scris:
Sorina a scris:
bebetm a scris:
Faina de peste , e buna sau rea in alimentatia prepelitelor si daca se poate explica din ce motiv , pentru ca am auzit pareri pro si contra . Bine ,..... la contra , pareri bine sustinute , nu am auzit.

http://www.eurofuture.ro/furaje/faina-de-peste.php
http://www.eco-ferma.ro/dificultati-in-optimizarea-balantei-de-nutrientipentru-pasarile-crescute-in-conditii-ecologice-2/

citeste pe aici poate ta lamuresti...

Paste fericit!! albino

Dar tu , de exemplu , le dai furaj amestecat cu faina de peste ? Si de unde stiu eu ca este " proaspata " faina , merg pe incredere , la ce zice vanzatorul ? Asta nu are interes sa isi laude marfa ?

bebetm eu le dau de la cineva care ia de la ferma din brasov,nici eu nu sunt pentru faina de carne sau peste...eu doar ti-am dat niste linkuri...mai jos ai si legea,cteste art 2
http://legestart.ro/Norma-2002-sanitara-veterinara-stabilire-Listei-cuprinzand-ingredientele-caror-utilizare-este-interzisa-nutreturile-combinate-(MTM4NDQ-).htm

Merci , da aici e mult si pe indelete de citit ca sa si pricepi ceva , trebuie sa fi avocat , sa fi familiarizat cu termenii in care este conceputa legea . Te arunca dintro lege in alta , numai bine ca dupa 2 ore de cautare sa uiti ce ai cautat. Am sa o citesc , acum am citit numai pe sarite dar niciunde nu am vazut sa fie interzisa .
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
bebetm
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:25 pm

rozalia a scris:
faina de peste este interzis , cam de multisor.Smile

Eu , poate ca gresesc , dar nu am gasit sa fie interzisa .
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 514
Varsta : 57
Data de inscriere : 18/04/2010

MesajSubiect: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:27 pm

bebetm, poti sa le dai, dar daca cineva aude ( cei care o sa-ti cumpere oua ), iti garantez , pierz clientul Smile
eu sincer , nu cunosc legea, nici nu am timp sa le caut, dar am inteles de la medicul veterinar si cei care fac furajele.
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:28 pm

rozalia a scris:
bebetm, poti sa le dai, dar daca cineva aude ( cei care o sa-ti cumpere oua ), iti garantez , pierz clientul Smile
eu sincer , nu cunosc legea, nici nu am timp sa le caut, dar am inteles de la medicul veterinar si cei care fac furajele.

Eu doar intrebam , asa de curiozitate .
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:31 pm

chiar nu stiu din ce cauza este interzis, bine ca nici nu prea ma interesa, eu cumpar mixurile de la prepelitebv.ro, restul le combin eu dupa reteta lor.Smile
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:33 pm

Crezi ca sunt mai putin toxice E-urile cuprinse in Premixuri decat , faina de peste care e un produs organic ? Asta era intrebarea in esenta .
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:35 pm

Nu cumva e o manevra a celor care produc premixurile ?
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur

Numarul mesajelor : 151
Varsta : 50
Data de inscriere : 08/03/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:36 pm

Norma din 15 ianuarie 2002 (Norma din 2002)
Art. 1. - In sensul prezentei norme sanitare veterinare, prin proteine animale procesate se intelege: faina de carne si de oase, faina de carne, faina de oase, faina de sange, plasma deshidratata si alte produse sanguine, proteinele hidrolizate, faina de ongloane, faina de coarne, faina de viscere de pasare, faina de pene, jumarile deshidratate, faina de peste, fosfatul dicalcic, gelatina si alte produse similare, incluzand amestecurile, furajele, aditivii furajeri, precum si premixurile ce contin aceste produse.
Art. 2. -
(1) Autoritatea sanitara veterinara centrala a Romaniei interzice folosirea proteinelor animale procesate in furajarea animalelor de ferma care sunt tinute, ingrasate sau crescute pentru productia de alimente destinate consumului uman.
(2) Prin derogare de la prevederile alin. (1) se pot folosi in furajarea animalelor, cu exceptia rumegatoarelor, urmatoarele produse:
a) faina de peste, conform masurilor de control ce trebuie stabilite in conformitate cu procedura prevazuta de legislatia comunitara specifica referitoare la controalele veterinare aplicabile comertului intracomunitar in perspectiva perfectionarii pietei interne;
b) gelatina pentru aditivii de acoperire, care nu provine de la rumegatoare, in sensul legislatiei comunitare specifice privind aditivii in alimentatia animala;
c) fosfat dicalcic si cu proteine hidrolizate obtinute conform conditiilor ce trebuie stabilite in conformitate cu procedura prevazuta in legislatia comunitara specifica;
d) lapte si produse lactate ale animalelor de ferma care sunt tinute, ingrasate sau crescute pentru productia de alimente.
Art. 3. -
(1) Cu exceptia derogarilor prevazute la art. 2 alin. (2), autoritatea sanitara veterinara centrala a Romaniei:
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:37 pm

daca se cauta pe google, se poate face o diferenta.merita de citit.Smile
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:38 pm

Deci e voie sa fie folosita . Prin derogare .
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 1:54 pm

bebetm a scris:

offff...ce-mi faci tu mie Laughing ...sa caut atat pe net Laughing

eu incerc sa te conving sa nu dai asa ceva si tu repede gasesti chichite Laughing

a) faina de peste, conform masurilor de control ce trebuie stabilite in conformitate cu procedura prevazuta de legislatia comunitara specifica referitoare la controalele veterinare aplicabile comertului intracomunitar in perspectiva perfectionarii pietei interne;
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:08 pm

sorina,lasa sa caute in comerti, dupa cate stiu eu , nici nu se mai gasesc.Smile
Cum suntem si noi cu copii nostrii,fiecare creste cum doreste ...
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 316
Varsta : 24
Data de inscriere : 05/12/2011

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:15 pm

Imi cer scuze ca intreb iar Smile Cate adapatori automate trebuiesc la o cusca de 50 de prepelite? am mai intrebat odata si stiu ca mi-a raspuns cineva ( cred ca doamna Rozalia sau Sorina) dar nu mai stiu exact ce mi-a raspuns si pe ce topic. Multumesc mult Smile
Sus In jos
rozalia
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:19 pm

1 buc. adapatoare automata la 50 prepe este deajuns
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:20 pm

vyryausiasis a scris:
Imi cer scuze ca intreb iar Smile Cate adapatori automate trebuiesc la o cusca de 50 de prepelite? am mai intrebat odata si stiu ca mi-a raspuns cineva ( cred ca doamna Rozalia sau Sorina) dar nu mai stiu exact ce mi-a raspuns si pe ce topic. Multumesc mult Smile

2,una in stanga si una in dreapta,ca sa le poti scoate usor sa le speli din cand in cand...

eu am cusca impartita la mijloc

Ultima editare efectuata de catre Sorina in Mar Apr 17, 2012 2:21 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:20 pm

Multumesc. Cred ca am sa fac si eu comanda ca tare mult imi trebuiesc , mai ales ca nu prea stau pe acasa Sad
Sus In jos
DRAGSV
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 39
Data de inscriere : 10/03/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:23 pm

Eu ma gandesc sa renunt si la SOIA, din premixuri.Stiti ca TOATA este MODIFICATA GENETIC.Trebuie sa gasesc ceva, poate oua pasate...ceva.Mai caut.In ideea de a produce un OU ECOLOGIC in totalitate.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dragos_petrescu2005@yahoo.com
vyryausiasis
membru platin
membru platin

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:25 pm

Cred ca e cam greu pt a obtine un ou ecologic in totalitate Sad
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:26 pm

DRAGSV a scris:
Eu ma gandesc sa renunt si la SOIA, din premixuri.Stiti ca TOATA este MODIFICATA GENETIC.Trebuie sa gasesc ceva, poate oua pasate...ceva.Mai caut.In ideea de a produce un OU ECOLOGIC in totalitate.

intra si aici http://www.prepelitebv.ro/furajare.html poate te ajuta ei, cu siguranta...
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:28 pm

Sorina a scris:
bebetm a scris:

offff...ce-mi faci tu mie Laughing ...sa caut atat pe net Laughing

eu incerc sa te conving sa nu dai asa ceva si tu repede gasesti chichite Laughing

Smile
Sus In jos
DRAGSV
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 25
Varsta : 39
Data de inscriere : 10/03/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:34 pm

Sorina a scris:
DRAGSV a scris:

intra si aici http://www.prepelitebv.ro/furajare.html poate te ajuta ei, cu siguranta...

Am mancat forumul asta pe paine.Este BIBLIA NOASTRA.Nu avem nevoie de carti atata timp cat suntem impreuna si ne povesim "pataniile".Aici suntem amici si nu concurenti, si e bine asa.
Eu ma gandesc sa inlocuiesc soia modificata genetic cu altceva...inca nu stiu cu ce...inca mai caut.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://dragos_petrescu2005@yahoo.com
bebetm
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Apr 17, 2012 2:40 pm

Cam greu sa inlocuiesti , numai daca iti cultivi tu , totul , altfel ,..... le dam mai mult sau mai putin alimente modificate genetic sau mai mult sau mai putin cu E-uri. Reclama , sufletul comertului , asta e !
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

Numarul mesajelor : 236
Varsta : 31
Data de inscriere : 19/02/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mier Apr 18, 2012 4:34 am

Nu am mai scris de ceva vreme pe forum (vreo 2 saptamani) si ma gandeam sa va impartasesc din bucuriile mele.
De o saptamana dintr-un incubator cleo cu etaj si intoarcere a oualor pe ambele etaje, am scos din 148 oua- 98 de puiuti sanatosi tun.
Stiu ca nu ma pot lauda cu cea mai mare rata de incubare, insa eu unul sunt multumit.
De cand au iesit mi-au murit vreo 2 cred (selectia naturala) iar restul sunt frumosi si voiosi.
Cred ca in tura asta mi-au iesit destul de multi auriu de manciuria dupa cum par colorati de mici.
Cam atat am avut de impartasit (laudat Razz )
Numai bine va doresc.
Sus In jos
minicu
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 92
Varsta : 49
Data de inscriere : 05/02/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mier Apr 18, 2012 8:08 am

Ioo Francisc a scris:
Nu am mai scris de ceva vreme pe forum (vreo 2 saptamani) si ma gandeam sa va impartasesc din bucuriile mele.
De o saptamana dintr-un incubator cleo cu etaj si intoarcere a oualor pe ambele etaje, am scos din 148 oua- 98 de puiuti sanatosi tun.
Stiu ca nu ma pot lauda cu cea mai mare rata de incubare, insa eu unul sunt multumit.
De cand au iesit mi-au murit vreo 2 cred (selectia naturala) iar restul sunt frumosi si voiosi.
Cred ca in tura asta mi-au iesit destul de multi auriu de manciuria dupa cum par colorati de mici.
Numai bine va doresc.

Se poate poze?
Sus In jos
bebetm
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mier Apr 18, 2012 10:44 am

Ioo Francisc a scris:
Numai bine va doresc.

Fain si sa se ingrase , .... si stapanul pe langa ei Smile
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Astazi la 6:26 pm

Sus In jos

Vis vs Realitate.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 15 din 18Mergi la pagina : Inapoi  1 ... 9 ... 14, 15, 16, 17, 18  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
forum crescatorul de prepelite :: rase de prepelite :: prepelita japoneza-
Mergi direct la: