forum pentru crescatori de prepelite din romania

AcasaAcasa  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

https://www.facebook.com/pages/Mobila-second-hand-din-germania/307509572718945
MOBILA SECOND HAND ADUS DIN GERMANIA

Distribuiti | 

Vis vs Realitate.

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 18  Urmatorul
AutorMesaj
Sorina
membru aur
membru aur

Numarul mesajelor : 151
Varsta : 50
Data de inscriere : 08/03/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Dum Mar 11, 2012 4:08 am

@loo francisc,dupa cate am citi pe aici iti doreai sa iasa macar 94,asta inseamna ca nu ai avut incredere in incubatorul etajat?sau in outele puse?
acum iti doresc sa-i faci marisori si asteptam vesti in continuare...
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

Numarul mesajelor : 236
Varsta : 31
Data de inscriere : 19/02/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Dum Mar 11, 2012 7:23 am

sorin.surcel a scris:
Felicitari!
Este loc de mai bine.
De unde ai luat oua? ... 55 oua limpezi nu prea imi suna bine!

Succes in continuare!

55 din 300 nu cred ca sunt multe.
Adica nu pot sa bag de vina.
Eu unul sunt multumit Very Happy
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Dum Mar 11, 2012 7:24 am

george.m a scris:
eu cred ca e destul de bine ,
daca nu ma insel francisc a pus intr-un incubator etajat
si procentul e cum nu se poate mai bun si cum zicea si el din experienta(greseli) invatam

A fost etajat.
Mult mai putini mi-au iesit din etajul care in ultimele 2 zile a stat jos.
Acu ca am invatat stiu ce am de facut pe viitor. Smile
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Dum Mar 11, 2012 7:30 am

Sorina a scris:
@loo francisc,dupa cate am citi pe aici iti doreai sa iasa macar 94,asta inseamna ca nu ai avut incredere in incubatorul etajat?sau in outele puse?

Da Sorina, speram la 94 cand am vazut ca trece ziua 16- nici un pui, ziua 17- 1 PUI, apoi si-au dat drumul.
Oricum, sunt multumit ca inainte de toate am castigat experienta de a incuba. Desi aveam "experienta teoretica", nu se comapara cu realitatea. Adica sunt asemanari dar sunt si lucruri pe cale le descoperi live.

Incredere am avut si in incubator si mai ales in oua.
In mine nu ar fi trebuit sa am incredere.
Oricum ca si o colncluzie, sunt multumit si convins ca a 2 a oara o sa fie si mai bine.
O zi buna.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Dum Mar 11, 2012 7:34 am

Sorina a scris:

Am omis sa iti spun ca am luat atat ouale cat si incubatorul din acelasi loc ca si tine.
Deci nu poti fi nemultumit de un asa om corect. Smile
Bafta si voua.
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 101
Varsta : 34
Data de inscriere : 21/03/2010

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Dum Mar 11, 2012 7:48 am

din moment ce incubatoarele Cleo 5 au fost proiectate de la bun inceput simple, eu unul sincer am dubii cu privire la folosirea etajului intermediar si la aceleasi rezultate ca fara acesta Question
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Dum Mar 11, 2012 8:49 am

razvy82 a scris:
din moment ce incubatoarele Cleo 5 au fost proiectate de la bun inceput simple, eu unul sincer am dubii cu privire la folosirea etajului intermediar si la aceleasi rezultate ca fara acesta Question

Acu schimbari de proiecte se fac in toata lumea si in orice domeniu (cu sau fara succes).
Eu unu zic ca nu sunt incubatoarele de vina Very Happy
Sunt persoane probabil care le folosesc si nu se plang deloc de rezultate.
Dar raspunsul la aceasta dilema o sa il gasesc la a 2-a incubare. Very Happy
Sus In jos
vyryausiasis
membru platin
membru platin

Numarul mesajelor : 316
Varsta : 24
Data de inscriere : 05/12/2011

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Dum Mar 11, 2012 12:17 pm

131 Cam putin nu? Nici macar jumatate nu a iesit.
Ioo Francisc a scris:
Ioo Francisc a scris:

cati puii au iesit omu ???

Am avut parte de o intarziere.
A iesit primul pui in ziua 17 seara, in ziua 18 mi-au iesit inca vreo 50, si azi dimineata am mai scos 23 (ziua 19), si inca astept sa mai iasa. Very Happy
Ma panicasem ca nu o sa iasa nici unul.

Buna revin cu rezultatele finale.
Nu sunt dintre cele mai bune insa eu sunt incantat si multumit dupa prima incercare.
Sunt convins ca am invatat din greselile pe care le-am facut, si data viitoare o sa fie mult mai bine.
Rezultatele sunt:
Oua limpezi: 55
Pui morti sau embrioni subdezvoltati: 103
Pui iesiti din oua: 131

Au mai iesit vreo 2 cracanati care nu au rezistat.

SA aveti o zi buna.[/quote]
Sus In jos
Sorina
membru aur
membru aur

Numarul mesajelor : 151
Varsta : 50
Data de inscriere : 08/03/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Lun Mar 12, 2012 3:31 am

Ioo Francisc a scris:
Sorina a scris:

Am omis sa iti spun ca am luat atat ouale cat si incubatorul din acelasi loc ca si tine.
Bafta si voua.

nu,eu am luat doar custile,dar cu prima ocazie ce ajung acolo am sa vizitez,microferma si vreau sa cunosc acel OM fiidca stie ce e marketingul,iar asta ma intereseaza Very Happy
eu am la incubator imprumutat"puisor"139 de oua sunt in a 5-a zi si sunt foarte curioasa ce o sa iasa,sper din tot sufletul sa am un procentaj bun,eu nu le intorc,doar misc manual incubatorul la 45 de grade cu totul,cum se spune?mecanism de rotire semiautomata? Very Happy am pus inauntru suplimentar un termometru si un higrometru care imi indica o umiditate de 45%,il tin intr-o camera de 22-24 de grade temperatura constanta si fiindca sunt croitoreasa i-am facut o invelitoare din burete fara capac,am inteles ca nu trebuie astupat capacul...sotul meu se ocupa cu restul prepelitelor,eu doar il ajut,el e grav bolnav cu inima,viata noastra a fost foarte grea pana au venit fetele,ele ne infrumuseteaza zilele Very Happy
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Lun Mar 12, 2012 3:52 am

Sorina a scris:
Ioo Francisc a scris:
Sorina a scris:

Bafta si voua.

nu,eu am luat doar custile,dar cu prima ocazie ce ajung acolo am sa vizitez,microferma si vreau sa cunosc acel OM fiidca stie ce e marketingul,iar asta ma intereseaza Very Happy
eu am la incubator imprumutat"puisor"139 de oua sunt in a 5-a zi si sunt foarte curioasa ce o sa iasa,sper din tot sufletul sa am un procentaj bun,eu nu le intorc,doar misc manual incubatorul la 45 de grade cu totul,cum se spune?mecanism de rotire semiautomata? Very Happy am pus inauntru suplimentar un termometru si un higrometru care imi indica o umiditate de 45%,il tin intr-o camera de 22-24 de grade temperatura constanta si fiindca sunt croitoreasa i-am facut o invelitoare din burete fara capac,am inteles ca nu trebuie astupat capacul...sotul meu se ocupa cu restul prepelitelor,eu doar il ajut,el e grav bolnav cu inima,viata noastra a fost foarte grea pana au venit fetele,ele ne infrumuseteaza zilele Very Happy

Very Happy
Sunt convins ca o sa ai un procentaj buna.
La mine problema cea mare a fost etajul inferior. Acolo trebuie sa schimb tactica.
La un singur etaj nu cred sa fe problema.
Eu am fost la Brasov la domnul Muresan, super de treaba.
Vezi ca are sisteme de intoarcere la 15 lei parca pentru aprox 75 oua prepelita. doar invarti o cheita si gata, sunt intoarse.
Sa aveti bafta cu ele si multa sanatate sotului.
Sa aveti o zi buna.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Lun Mar 12, 2012 3:54 am

[quote="vyryausiasis"]131 Cam putin nu? Nici macar jumatate nu a iesit. [quote="Ioo Francisc"][quote="Ioo Francisc"]

Da intr-adevar putin, dar multumitor pentru mine.
Dupa cum mai spuneam am "sfeclit-o" rau la etajul de jos. acolo trebuie lucrat. Very Happy
Sus In jos
karol71
membru registrat
membru registrat

Numarul mesajelor : 18
Varsta : 45
Data de inscriere : 08/02/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Lun Mar 12, 2012 8:03 am

[quote="Ioo Francisc"][quote="vyryausiasis"]131 Cam putin nu? Nici macar jumatate nu a iesit. [quote="Ioo Francisc"]
Ioo Francisc a scris:

Dupa cum mai spuneam am "sfeclit-o" rau la etajul de jos. acolo

trebuie lucrat. Very Happy
buna ziua,am achizitionat si eu un incubator cu etaj si vreau sa pun incubatorul in functiune,daca ati putea sa imi dati citeva sfaturi ca sa nu o "sfeclesc" si eu .
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Lun Mar 12, 2012 9:32 am

uita-te si citeste pe forum capitolul incubare si nu ai cum sa gresesti.
Sus In jos
karol71
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Lun Mar 12, 2012 11:11 am

razvy82 a scris:
uita-te si citeste pe forum capitolul incubare si nu ai cum sa gresesti.
Sunt convins ca si dnul Francisk a citit si s-a documentat inainte de a trece la treaba si cu toate acestea i-a scapat ceva acel ceva pe care as vrea sa il aflu pentru a nu ajunge in situatia lui(suntem aici pe acest forum sa ne ajutam si sa crestem impreuna sau nu?)
In alta ordine de idei crede ma ca am studiat sectiunea de incubare de pe acest forum inclusiv depe microfermabrasov si nu am gasit raspuns la problema ridicata de mine
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Lun Mar 12, 2012 11:27 am

tu nu ai o problema.....doar o "temere". Tocmai ce iti spuneam: daca respecti indicatiile de la capitolul incubare nu ai ce sa gresesti
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Lun Mar 12, 2012 11:31 am

eu prima data cand am pus la incubat oua, respectand indicatiile de care iti aminteam, am avut un procentaj de 70 % pui. Dupa 2 ani de experienta in cresterea puilor am ajuns la un procentaj de 80% de pui. Wink
Sus In jos
karol71
membru registrat
membru registrat

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Mar 13, 2012 2:06 am

razvy82 a scris:
eu prima data cand am pus la incubat oua, respectand indicatiile de care iti aminteam, am avut un procentaj de 70 % pui. Dupa 2 ani de experienta in cresterea puilor am ajuns la un procentaj de 80% de pui. Wink
daca spui ca ai atita experienta era mult mai simplu sa dai un raspuns la nelamurirea pe care o aveam si poate ajuta-i si pe alti incepatori.E foarte usor sa bagi de vina
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Mar Mar 13, 2012 10:17 am

pai spune care e nelamurirea ta ,concret. Cand ai niste "legi" ale incubarii si o dai in bara cand " incalci" una, atunci stii ce nu ai facut bine, dar tu inca nu ai pus oua la incubat si ai probleme Smile
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Joi Mar 15, 2012 7:49 am

[quote="karol71"][quote="Ioo Francisc"][quote="vyryausiasis"]131 Cam putin nu? Nici macar jumatate nu a iesit.
Ioo Francisc a scris:
Ioo Francisc a scris:

Dupa cum mai spuneam am "sfeclit-o" rau la etajul de jos. acolo

trebuie lucrat. Very Happy
buna ziua,am achizitionat si eu un incubator cu etaj si vreau sa pun incubatorul in functiune,daca ati putea sa imi dati citeva sfaturi ca sa nu o "sfeclesc" si eu .

Buna ziua,
In primul rand scuze ca va raspund doar acum. Nu prea am avut timp zilele astea sa mai intru pe forum.

Avand in vedere experienta pe care am avut-o acum nu mult timp, as putea trage urmatoarele conluzii (modificari pe care o sa le fac si eu)

Pentru inceput, mi-am luat 2 sisteme de intoarcere a oualor si o sa va prezint plusuri si minusuri:

- incap mai putine oua (148 fata de 300-350)

+ sunt mai simplu de intors (fara a raci ouale de 2 ori pe zi pana se efectueaza intoarcerea.

+circula mai bine aerul, asigurand o mai buna uniformizare a temperaturii

Avand in vedere ca mi-a iesit execrabil de mica rata de eclozare la etajul de jos, trag o singura concluzie. Si anume aceea ca jos nu au avut destula caldura.
Daca vreti sa puneti incubatorul in functiune fara sistemul de intoarcere va recomand ca:
1. acesta sa fie invelit atat pe fund cat si pe laturi pana sus la capac (se lasa liber capacul cu afisajul si gaura de aerisire.)
2. In camera unde tineti incubatorul sa fie o temperatura constanta de minim 20-22 grade (acesta este capitolul pe care nu l-am respectat, tinand incubatorul in cea mai friguroasa si mai putin utilizata camera la 17-18 grade. E destul de evident ca asta a fost problema principala devreme ce altii scot rate mult mai bune cu aceleasi incubatoare.

Daca mai aveti intrebari sunt bucuros sa va raspund.
O zi buna.

Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Joi Mar 15, 2012 10:21 am

d-le IOO FRANCISC incercati data viitoare cand mai puneti la incubat oua sa le intoarceti de 3-4 ori pe zi (din 6 in 6 ore)
Sus In jos
b dorin
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 87
Data de inscriere : 21/02/2011

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Joi Mar 15, 2012 5:40 pm

eu am doua incubatoare hexagonale unul reglat de fabrica la 37.8 si unul la 38.4 care ajunge la 39 grade .cel mai bine scoate al doilea .acum cateva zile am scos un procentaj de 68 % mai mult din cauza primului incubator. in camera unde le tin am o temperatura de 22 grade
Sus In jos
razvy82
membru argint
membru argint

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vin Mar 16, 2012 1:32 am

pai si de ce nu-i reglezi si primului incubator o temperatura de 38-38,2 grade?
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vin Mar 16, 2012 4:12 am

razvy82 a scris:
d-le IOO FRANCISC incercati data viitoare cand mai puneti la incubat oua sa le intoarceti de 3-4 ori pe zi (din 6 in 6 ore)

Nu imi permite timpul sa intorc 300 de oua din 6 in 6 ore.
Acum mi-am luat sistem de intoarcere si o sa le intorc de cate ori e nevoie, chiar daca incap mai putine in incubator.
Mersi oricum de sfat dar nu cred ca aceasta a fost problema.
Si alea de sus tot de 2 ori le-am intors.
Acum nu mai stiu exact dar aproximativ:
Etajul de sus 150 oua- mi-au iesit aprox 110 pui
Etajul de jos 150 oua mi-au iesit aprox 20 de pui.
Prea mare e diferenta.
Sus In jos
boticelina
membru argint
membru argint

Numarul mesajelor : 102
Varsta : 40
Data de inscriere : 26/01/2012

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vin Mar 16, 2012 4:38 am

Francisc dar n-ai putea incerca sa pui in etajul de sus ouale in sistemul de intoarcere si in cel inferior pe gratar? Poate asa ai scoate un raport mai bun intre fluxul de caldura care trece de sus si numarul de oua la o incubatie.

Eu am un incubator fara etaj, la aceasta incubatie nu am folosit sistemul de intoarcere pentru ca am avut mai multe oute decat ar fi incaput in el dar sigur voi face si o incubatie in sistemul automat.
Sus In jos
Ioo Francisc
membru aur
membru aur

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Vin Mar 16, 2012 5:41 am

boticelina a scris:
Francisc dar n-ai putea incerca sa pui in etajul de sus ouale in sistemul de intoarcere si in cel inferior pe gratar? Poate asa ai scoate un raport mai bun intre fluxul de caldura care trece de sus si numarul de oua la o incubatie.

Eu am un incubator fara etaj, la aceasta incubatie nu am folosit sistemul de intoarcere pentru ca am avut mai multe oute decat ar fi incaput in el dar sigur voi face si o incubatie in sistemul automat.

Intradevar am luat in calcul si varianta ta. Insa mi se pare putin peste mana sa iau etajul de sus de fiecare data si sa intorc ouale de jos. Am ales varianta cea mai simpla. Si in momentul in care vreau sa incubez mai mult de 150 oua o sa imi mai iau unul etajat cu sisteme de intoarcere. Smile

Apropos, daca e cineva din cluj care sa imi dea 150 de oua sa mai fac o incercare va rog sa imi scrieti.
O zi buna.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Vis vs Realitate.   Astazi la 6:21 pm

Sus In jos

Vis vs Realitate.
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 18Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3, 4 ... 10 ... 18  Urmatorul
 Subiecte similare
-
» Doamnele din locomotiva .. un vis devenit realitate